TikTok Now Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda sizlere TikTok Now nasıl kullanılır konusunda detaylı bilgi vereceğiz.

TikTok Now, TikTok’ta her gün herhangi bir saatte tek bir fotoğraf veya video paylaşmanıza olanak sağlayan yeni bir özelliktir.

Bu yeni özellik, son zamanlarda yaygın olarak kullanılan, günde bir kez paylaşım yapılan sosyal medya uygulaması BeReal ile hemen hemen aynı şekilde çalışıyor.

TikTok kullanıcılarının TikTok Now‘da neler paylaştığını görmek istiyorsanız, öncelikle kendi fotoğrafınızı veya videonuzu paylaşmanız gerekir.

Kullanıcıların her gün herhangi bir saatte yalnızca tek bir fotoğraf paylaşmasına izin veren bir sosyal medya uygulaması olan BeReal, son zamanlarda dünyayı kasıp kavurdu. Halihazırda, iPhone ve Android‘de en çok indirilen sosyal medya uygulamalarından biri.

Başarı ile birlikte taklitçiler de gelir. Kısa sürede dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan TikTok, kendi BeReal sürümü olan TikTok Now modunu geliştirdi.

TikTok Now ile Her Gün Herhangi Bir Saatte Bir Fotoğraf veya Video Paylaşma

TikTok Now, hemen hemen taklit ettiği BeReal uygulaması gibi çalışır.

Her gün herhangi bir saatte (bulunduğunuz ülkeye göre değişir), her TikTok Now kullanıcısı fotoğraf paylaşmasını bildiren bir ileti alır. TikTok Now uygulamasını açtığınızda, kendi fotoğrafınızı çekip göndermek için sadece üç dakika süreniz var.

BeReal uygulaması gibi, TikTok Now da çekim için telefonunuzdaki her iki kamerayı da kullanır. Yakala (Capture) butonuna dokunduğunuzda, aynı anda hem bir selfie hem de bir arka kamera resmi çekeceksiniz.

TikTok Now Nasıl Kullanılır?

Bir fotoğraf çekip paylaşana kadar başkalarının paylaştığı fotoğrafları göremezsiniz. Fotoğrafı, bildirim geldikten üç dakika sonra çekerseniz, fotoğrafınız geç (late) olarak etiketlenir.

BeReal ile TikTok Now arasındaki en büyük fark, TikTok Now‘ın hem fotoğraf hem de video paylaşmanıza izin vermesidir. Fotoğraf çekmek için yakala (capture) butonuna bir kez dokunup bırakın. Video çekmek isterseniz, on saniyeye kadar uzunlukta bir video kaydedebilirsiniz. Bunun için yakala (capture) butonuna basılı tutun.

TikTok Now’ı Nasıl Kullanırsınız?

TikTok uygulaması ile TikTok Now‘a erişebilirsiniz. Daha sonra TikTok Now’ı açın. Ardından, ekranın altında yer alan Now etiketli şimşek (yıldırım) simgesine dokunun.

Not: Yaşadığınız ülkeye bağlı olarak, telefonunuzun uygulama mağazasından TikTok Now uygulamasını ayrıca da indirebilirsiniz.

TikTok, her gün her ülkedeki her kullanıcısına bildirim gönderir. Bu bildimin içeriğinde Şimdi Zamanı (Time to Now) yazan bir ileti vardır. Kullanıcıların, bu bildirimi aldıktan sonra, günlük fotoğrafını çekmek için bu bildirime dokunması gerekiyor. Veya uygulamayı açması gerekiyor.

Bildirim aldıktan sonra bir fotoğraf paylaşmadığınızda, uygulama, başkalarının paylaşımlarını görmenizi engeller. Fotoğraf çekmek ve paylaşmak için, Görüntülemek için gönder (Post to view) butonuna dokunun.

TikTok Now Nasıl Kullanılır?

Gelen bildirime dokunduğunuzda veya bildirimden hemen sonra uygulamayı açtığınızda, telefonunuzun ön ve arka kameraları açılacak. Ayrıca, ekranın üst kısmında üç dakikalık bir geri sayım zamanlayıcısı ile yeni bir ekran görünecek. Fotoğraf çekmek için yakala (capture) butonuna bir kez dokunun ve bırakın. Bir video kaydetmek için, yakala (capture) dokunun ve basılı tutun. Bu üç dakikalık zaman diliminde, fotoğrafınız veya videonuz tam istediğiniz gibi olana kadar tekrar tekrar çekim yapabilirsiniz.

Fotoğrafınızı veya videonuzu çektikten sonra, onu kimlerin görebileceğini seçebilirsiniz. Bu seçim için Arkadaşlar (Friends) başta olmak üzere birkaç seçenek vardır. Bu seçenekler Hem arkadaşlarınızı hem de sizi takip eden ortak takipçiler veya Herkes (Everyone). 18 yaşın altındaysanız, sadece Arkadaşlar (Friends) seçeneğini kullanarak fotoğraf paylaşabilirsiniz.

TikTok Now Nasıl Kullanılır?

TikTok Now Nasıl Kullanılır?

Fotoğrafınızı ya da videonuzu paylaştıktan sonra, arkadaşlarınızın paylaştığı tüm fotoğrafları, videoları görebilirsiniz. Ayrıca, diğer kullanıcıların herkese açık (everyone) olarak yayınladığı fotoğrafları veya videoları da görebilirsiniz. Bu paylarşımları görmek için TikTok Now ekranını aşağı kaydırabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir gönderiyi beğenebilirsiniz veya yorum yapabilirsiniz. 18 yaşın altındaysanız, bu durumda yalnızca arkadaşlarınızın paylaşımlarına yorum yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere TikTok Now nasıl kullanılır konusunda detaylı bilgi verdik.

En güncel teknoloji konuları ile ilgili teknik destek ve çözüm içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca, yorumlar bölümünden, web sitemizde hangi konularla ilgili içerikler görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Hangi teknik konularda arama motorlarında daha çok arama yaptığınızı belirtebilrisiniz. Böylece sitemizin içeriğinin daha alakalı ve zengin olmasına katkı sunabilirsiniz.

Hazırladığımız içerikleri beğeniyorsanız, bu içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ve böylece daha çok kişinin bu içeriklerden istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Son Güncelleme 13 Kasım 2022 Yazar Mustafa Akdemir