NFT’ler artık ana akım medyaya sızıyor ve TikTok NFT harekete geçmek istiyor.

NFT’ler birkaç yıldır var olabilir, ancak geçen yıldan bu yana yalnızca ana akım medyada ilgi gördüler. Fungible olmayan jetonlar (NFT’ler), merkezi olmayan blok zincirinde yaşayan jetonlardır. Blok zincirindeki tokenleştirmeleri, onları türünün tek örneği yapar, böylece onları değiştirilemez hale getirir.

Aslında, o kadar yaygın hale geliyorlar ki, merkezi uygulama dünyasına bile giriyorlar. Twitter ve TikTok, harekete geçmek isteyen merkezi uygulamaların örneklerini yakıyor.

Peki, bu TikTok ve NFT’lerle ilgili nedir? TikTok kısa süre önce NFT dünyasına ilk adımını attı (veya en azından yapmaya çalıştı). Ancak her şeyin tam bir karmaşa olduğunu ve hayal kırıklığından başka bir şeye yol açmadığını söylemek yeterli. Bütün anlaşma neydi?

İçerik konuları

11858 teknik destek

TikTok NFT ile ‘En İyi Anlar’ Koleksiyonunu başlattı

Büyüyen trendin bir parçası olmak amacıyla TikTok, bir NFT koleksiyonu başlatmak için en iyi TikTok yaratıcıları ve NFT sanatçılarıyla işbirliği yapacağını duyurdu.

“TikTok En İyi Anlar” olarak adlandırılan koleksiyon, kullanıcıların en sevdikleri yaratıcılarından TikTok’lara sahip olmalarını sağlayacak.

Koleksiyonda Lil Nas X, Bella Poarch, Rudy Willingham, Curtis Roach, Brittany Broski, FNMeka, Jess Marciante ve Gary Vaynerchuk gibi yaratıcılara ait altı “kültürel açıdan önemli” TikTok videosu yer aldı.

Hepsi eğlence, kültür ve TikTok topluluğu üzerinde etkisi olan farklı türde TikToklardı. Satışlardan elde edilen gelirler TikTok sanatçılarına ve NFT yaratıcılarına gidecekti.

NFT’ler, Ethereum için katman 1 Ethereum’dan daha çevre dostu olan bir katman 2 çözümü olan Immutable X’te başlatacak şekilde ayardı.

TikTok NFT’lerine Ne Oldu?

Her şeyin yüzüne düştüğünü söylemek yetersiz kalır. Her şey gelişigüzel bir şekilde bir araya getirdi ve hiçbir zaman meyve vermedi.

Bir haftalık aralıklarla düşmesi beklenen altı koleksiyondan sadece iki NFT düştü. Fırlatmanın geri kalanı hiç olmadı.

Dolayısıyla, bu NFT’lerden birine hala sahip olup olamayacağınızı merak ediyorsanız, NFT olarak mevcut olmadıkları için yapamazsınız.

Küçük bir arka plan bilgisi: Başlatma, çeşitli faktörler nedeniyle başarısız oldu. İlk lansmanın Lil Nas X x Rudy Willingham’ın TikTok’u için olması gerekiyordu. TikTok, “Montero (Call Me By Your Name)” şarkısında yapılmış bir stop motion videoydu. Ancak TikTok, şarkının müzik yayınlama haklarını alamadı. Böylece, Lil Nas X düştü ve NFT başlatılamadı.

TikTok NFT nedir

Ondan sonra her şey domino taşı gibi düştü. Diğer içerik oluşturucuların çoğu da geri adım attı. Spekülasyonlar, sanatçıların kripto topluluğuyla yanlış yola girmek istemedikleri için geri adım atmış olabileceği yönünde.

Kripto ve NFT dünyası, yani genel olarak Web 3.0, merkezi olmayan bir dünyadır. NFT’lerin güzelliği, sanatçıların içeriklerinden para kazanmak için Instagram, Facebook veya TikTok gibi şirketlere güvenmek zorunda kalmamasıdır. Ayrıca, sanatçıların herhangi bir NFT satışına aracılık etmesi için TikTok gibi şirketlere bile ihtiyacı yok.

Dolayısıyla kripto dünyası, TikTok gibi bir şirketin tüm projeye dahil olması konusunda çok hevesli değildi. Ve tüm proje, şirketin umduğu kadar ilgi görmedi.

Lansman yapan tek NFT’ler Curtis Roach ve Jess Marciante’dendi. Ancak bu proje başarısız olsa da, TikTok gelecekte başka NFT projeleri olacağından hala umutlu. Bu nedenle, gerçekten bir TikTok NFT’ye sahip olmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken sabırlı olmak ve gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini görmek.

Kendi TikToklarımı NFT’lere Dönüştürebilir miyim?

Evet tabiki yapabilirsin. NFT’lerin güzelliği bu. Videolarınızı NFT olarak başlatmak için TikTok’a ihtiyacınız yok. NFT pazaryerlerinde herkes NFT oluşturabilir ve satabilir.

Ancak NFT’ler oluştururken hatırlanması gereken önemli bir şey, bunların haklarına sahip olmanız gerektiğidir. Bu nedenle, TikTok videonuz başka bir içerik oluşturucunun videosunu kullanıyorsa, NFT olarak basmak için ya onların iznine ya da yayınlama haklarına ihtiyacınız olacaktır. Aksi takdirde, yasal yansımaları olacaktır.

NFT dünyasına adım atmadan önce başka bir gerçeği de aklınızda tutmanız gerekir. Milyonlarca dolar kazanan çok sayıda NFT’yi muhtemelen duymuş olsanız da, gerçek şu ki, bunlar hala nadir görülen olaylardır. Yüz binlerce dolar getiren NFT’ler bile nadirdir.

Gerçekte, çoğu NFT sadece birkaç yüz dolara satıyor. Ve Ethereum blok zinciri için çoğu platformda ilişkili gaz ücretleri vardır. Bu yüzden dikkatli yürüyün. NFT’lerinizi satmaya karar vermeden önce araştırın. Ve beklentilerinizi kontrol altında tutun.


NFT’ler bu yılın en sıcak trendlerinden biri ve herkes dahil olmak istiyor. Bir sanatçı, kripto meraklısı veya bir şirket olmanızın bir önemi yok, herkes onun girdabına kapılıyor. Ancak TikTok’un koleksiyonunda olanlar, NFT’lerle uğraşırken nasıl dikkatli olmanız gerektiğinin bir örneğidir, yoksa her şey çok hızlı bir şekilde güneye gidebilir.