TikTok 60 Dakika Ekran Süresi Sınırlaması

TikTok aileleri ve genç kullanıcılarının refahını artırmayı amaçladığı günlük 60 dakika ekran süresi ile sınırlayacağı bir dizi değişikliği duyurdu.

Bir kaç yıl önce PUNG de benzer bir işlem yapmıştı. TikTok’da PUNG gibi bu sınırlamayı kullanıcının isteğine bağlı olarak (yani isterseniz kapatabilirsiniz) yaptığı için şahsen hiçbir işe yaramayacak.

TikTok, ekran süresini kısaltmayı ve genç kullanıcılarının refahını artırmayı amaçlayan bir dizi yeni özelliği duyurdu.

Önümüzdeki haftalarda, TikTok, 18 yaşın altındaki tüm kullanıcıları için günlük 60 dakika ekran süresi sınırı getirecek. Bu sınıra ulaşan gençler, devam etmek istedikleri takdirde bir şifre girmeleri gerekecek. Bununla birlikte, bu özellik tamamen devre dışı bırakılabilir. Ancak, bir gün içinde 100 dakikadan fazla TikTok kullanılırsa, kullanıcılardan yeni bir sınırlama belirlemeleri istenecek.

TikTok 60 Dakika Ekran Süresi Sınırlaması

TikTok, ekran süresi yönetimi araçlarının kullanımının yüzde 234 arttığını iddia ediyor ve gençlere, her hafta uygulamada ne kadar zaman geçirdiklerine dair bir özet bildirim gönderecek. Bu özellik, genç kullanıcıların ekran sürelerinin farkında olmalarını ve proaktif kararlar almalarını sağlamak için tasarlanmıştır.

TikTok 60 Dakika Ekran Süresi Sınırlaması

TikTok, bu değişiklikleri yapmadan önce akademik araştırmalara ve Boston Çocuk Hastanesi’ndeki Dijital Sağlık Laboratuvarı uzmanlarına danıştığını söylüyor. TikTok’un güven ve güvenlik başkanı Cormack Keenan, “Ekran başında geçirilen sürenin ne kadarının ‘çok fazla’ olduğu veya hatta daha geniş anlamda ekran süresinin etkisi konusunda toplu olarak desteklenen bir görüş olmasa da, ergenlerin genellikle çevrimiçi dünyayı bağımsız olarak keşfetmeye başladıklarında ek desteğe ihtiyaç duyduklarının farkındayız” dedi.

60 dakika ekran süresi sınırlama, 13 yaşın altındaki çocuklar için de geçerlidir ve “TikTok Kids” adı verilen sınırlı bir uygulama deneyimi sunar. Bu durumda, ebeveynler veya veliler, ekran süresi sınırına ulaşıldığında hesapta ek 30 dakikalık görüntüleme süresini etkinleştirmek için mevcut bir şifre belirlemesi veya girmesi gerekecektir.

Aile Eşleştirme adlı özelleştirilebilir ebeveyn denetimleri, TikTok hesabını bir ebeveynin veya velinin genç bir kullanıcının hesabına bağlamasına olanak tanıyan dört yeni özellikle güncellendi. Bu özellikler sayesinde, kısıtlamalar haftanın hangi günü uygulanacağına veya okul tatillerinde uzatılacağına göre ayarlanabilir.

Aile eşleştirme özelliği, TikTok’un uygulama kullanım süresini, açılış sayısını ve günün hangi saatlerinde kullanıldığını özetleyen bir kontrol paneli olan Ekran Süresi’ne erişim sağlamasına imkan tanıyacak. Ayrıca, ebeveynler yakında çocuklarının hesaplarındaki uygulama bildirimlerini kapatmak için bir program belirleyebilecekleri yeni bir “Bildirimleri Sessize Al” ayarına sahip olacaklar. 13-15 yaş arası kullanıcılar için push bildirimleri otomatik olarak saat 21:00’den sonra kapatılırken, 16-17 yaş arası kullanıcılar için anlık bildirimler saat 22:00’den sonra devre dışı bırakılacaktır.

İlgili: TikTok yaş değiştirme nasıl yapılır

Son zamanlarda TikTok, bakıcıların çocuklarının izlemesini istemediği kelimeler veya hashtag’lerle filtreleme yapabilmesine olanak tanıyan yeni içerik kontrolleri geliştirdiğini açıkladı. Şirket, özelliği oluşturmak için “ebeveynlik, gençlik ve sivil toplum kuruluşları” ile birlikte çalıştığını belirtti.

Aile Eşleştirme özelliği dışında TikTok, diğer ayarların yakında tüm hesaplar için kullanılabileceğini söyledi. Bu ayarlar, herhangi bir kullanıcının bildirimleri sessize alma ve haftanın her günü için özelleştirilmiş ekran süresi sınırları belirleme imkanı sunacaktır. Ayrıca, kullanıcıların uygulamayı kapatıp yatağa gitmelerinin hatırlatıldığı bir uyku hatırlatma özelliği de kullanıma sunulacak.

TikTok, bugün açıklanan yeni özelliklerin ne zaman kullanıcılara sunulacağı hakkında bilgi vermedi. Peki siz 60 dakika ekran süresi sınırlaması hakkında ne düşünüyorsunuz. Yorumlarınızı merak ediyorum.