Telefonuma uygulama ne zaman yüklendi diye merak eden Android kullanıcılarının yapması gereken işlemleri aşağıya bıraktık.

Mobil Telefonlarımıza yüklediğimiz uygulamalar gereksinimlere paralel olarak arttığı için, çoğu uygulamalarımızın izini takip etmek zor olabilir. Android cihazlarımızda bulunan play store uygulaması üzerinden indirdiğimiz bütün uygulamaları https:// play.google.com/apps adresinden genel olarak görmemiz mümkündür. Bildiğiniz Üzere Google, bilgilerimizi genellikle saklar.

Cihazlarımıza yüklenen uygulamaların verdiğimiz izinler doğrultusunda verilerimizi sakladığını biliyoruz, bu sebeple detayını bulmak bize kalıyor. Android telefonlarımızda uygulama geçmişine erişmenin en basit yollarından biri  play store uygulamasından yararlanarak üstte bulunan ‘uygulamalarım’ ve ‘oyunlarım’ paneline dokunduğunuzda en üstte yeni sekmeler açılacaktır. Bu sekmeler; beta, yüklü, güncellemeler, kütüphane olarak karşınıza gelecektir.

Bu Sekmeler Nelerdir?

Beta; Erken erişim talepleriniz burada görüntülenir.

Yüklü; Cihazınızda var olan uygulamaları alfabetik sırasıyla, son kullanma tarihinizi ve son güncellenmiş halini görüntüleyebiliyorsunuz.

Güncellemeler; En son hangi uygulamaları güncellediğinizi ve hangi uygulamaların güncellenmesi gerektiği bilgisini verir.

Kütüphane; Satın alarak indirdiğiniz tüm uygulamaları buradan görüntüleyebiliyorsunuz. Peki telefonuma uygulama ne zaman yüklendi nasıl kontrol ederim?05

Telefonuma uygulama ne zaman yuklendi 2

Uygulamanın İndirme geçmişine (Saat ve Tarih) Ulaşabilir miyim?

Öncelikle belinmelidir ki, uygulamaları telefonunuzdan silseniz dahi, uygulama ile ilgili tüm geçmiş veriyi google saklı tutar. İlk yapmanız gereken akıllı telefon ya da bilgisayarınızdan Google Hesap Özeti adresine giderek şu adımları takip etmeniz olacaktır;

1.Adım

Google Hesap Özeti sayfasını açtığınızda, “Google Hesabınızdaki Verileri Görün ve Yönetin” adı altında ana başlık açılacaktır. Bu ana başlığın altında iki seçenek sunulur: “Verilerinizi İndirin” ve “Bir Hizmeti Silin” Bizim istediğimiz uygulama geçmişimizde ki saat ve tarih olduğu için “Verilerinizi İndirin” seçeneği olacaktır.

2.Adım

Verilerinizi indirdiğinizde “Google Play Oyun Hizmetleri”, “Google Play Store”, “Google Yardım Toplulukları” vs. şeklinde google hizmetlerinin birer listesi ekrana gelecektir.

3.Adım

Uygulamamızın telefonumuza hangi saat ve tarihte yüklendiğini öğrenmek istediğimiz için “Google Play Store” hizmetini seçerek en alt satıra inerek sonraki adıma geçiyoruz.

4.Adım

Karşınıza çıkan listeden hiç bir yere dokunmadan doğrudan en altta bulunan “Arşiv Oluştur” yazısına tıklıyoruz. Kısa bir süre Arşivin oluşmasını bekliyoruz, tamamlandıktan sonra “İndir” yazan yere tıklıyoruz. İndirme işlemi bittikten sonra sol alt köşede bulunan zip dosyasını açıyoruz.

5.Adım

Sırasıyla “Takeout”Google Play Store klasörlerini açarak “Library. json” kalsörüne tıklıyoruz. “Dosyaları göster” seçeneğini tıkladığınızda indirilen bütün uygulamaların saat ve tarih bilgileri de karşınızda olacaktır.

Telefonuma uygulama ne zaman yüklendi haberimiz buraya kadar.

Sonraki: Android telefonu yedekleme