Ana Sayfa Mobil Telefon Seçerken Megapiksel Faktörü, Iphone 12

Telefon Seçerken Megapiksel Faktörü, Iphone 12

0
11858 teknik destek

Fazlalıklardan arındırılmış sistemler kullanmak  yerine ‘matematiksel ifadelerden başka pratik yönü bulunmayan’ teknik özelliklerle dolup taşan telefon ve kamera gibi cihazlarla karşı karşıyayız.

Bu söyleme yönelik arka kameralarla ilgili birkaç basit örnekle devam edelim;

Xiaomi Mi 10 Pro, 108 MP + 13 MP + 2 MP,

Samsung Galaxy S20 Ultra’da 108 MP + 48 MP + 12 MP + 0.3 MP,

Xiaomi Mi Note 10 Pro, 108 MP + 12 MP + 5 MP + 20 MP + 2 MP,

Honor 30 Pro Plus, 50 MP + 8 MP + 16 MP + 2 MP,

Huawei’nin P40 Pro modelinde 50 MP + 12 MP + 40 MP,

Oppo Find X2 Pro, 48 MP + 13 MP + 48 MP kamera sistemi ile geliyor…

Tanıtılan her yeni Android modelde kamera ile ilgili çözünürlüklerin 50’li, 100’lü rakamlara ulaştığına tanıklık ediyoruz. Şüphe uyandıran bir detay değil mi? Bu durum teknoloji dünyasına aşina olanlara Nokia’nın yüksek çözünürlüklü kamera yağmurunu hatırlatıyor…  evet hatırladık gibi değil mi?

Nokia, 41 MP’lik Lumia modelleri ile ‘matematiksel ifadelerden başka pratik yönü bulunmayan’ cihazlara dair akla ilk gelen örneklerden birine imza atmıştı. Bu modeli bizzat inceleme imkanı bulmuştum. 2014 yılıydı… Nokia’nın durma noktasına hızla yaklaşan satışları ile ilgili yeni bir stratejik adım olduğu açıktı. Ancak pratikte birkaç MP çözünürlüklü Samsung ve Apple akıllı telefonlarının yakınına bile yaklaşamıyordu bu iddialı modeller. Görüntüler tatmin edicilikten uzaktı.

Aslında bu çok temel argümanlar, 2013-2015 arası ekosisteme aşina olanlara yüksek çözünürlüğün mobil dünyada hiçbir şey ifade etmediğini hatırlatıyor. Lumia serisinin bazı cihazları çekilen fotoğrafları gösterebilecek ekrana bile sahip değildiler, Ancak konu yeni nesile indirgendiğinde işler değişiyor. Birçok markanın ‘gençlere yönelik’ olduğu vurgusuyla hareket ettiği günümüzde yüksek megapikselin ‘büyük anlamlar’ ifade ettiği spekülatifi pompalanmaya devam ediyor. Oysa ki bu tamamen gerçek dışı…

11858 teknik destek

Çözünürlük, konu baskı olduğunda ya da dev ekranda bir görselin yansıtılması gibi uç gerekliliklere dönüştüğünde işlerlik kazanabilir. Burada 10 MP: 3872 x 2592 çözünürlük demek. Bu çözünürlükle 33 santimetreye 22 santimetre büyüklüğünde -kaliteli- bir baskı alabilirsiniz.

Baskı alma ihtiyacının iyiden iyiye azaldığı günümüzde fotoğrafın kalitesinin megapikselden ziyade sensör diyafram, gibi teknik argümanlarla belirlenen özellikleri ve deneyimle bağlantılı çekim bilgisi ile belirlendiğini vurgulamak isterim. Tam da burada iPhone 12’yi ele aldığımızda  çift kamera sistemi yanıtı ile karşılaşıyoruz.

Sadelik, abartıdan uzak… Aslında 2010’lu yılların ilk yarısındaki tartışma konusu yine akıllara geliyor. Birçok markanın 15-20 MP’lik kameralarına karşın iPhone 8 MP’de diretiyordu. Ancak aynı zamanda iPhone ile fotoğraf sergileri açılıyor, ödüller kazanılıyordu. Çoğu araştırmaya göre iPhone kamerası ‘megapiksel canavarı’ rakiplerinden iyi durumdaydı ve beklentilere de gayet iyi şekilde yanıt veriyordu. 2021 yılında da durum buna benzer…

Apple’ın kamera alanındaki deneyimi, rakiplerinin 100 MP’yi aşan tuhaf megapiksel iddialarının yanında ikilem yaratıyor. Bu konuyu 2000’li yıllardaki dijital fotoğraf makinesi rekabetiyle de örneklemek mümkün.

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1993 Oylamalar · 1993 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikWhatsapp grup sohbetine önemli özellik!
Sonraki İçerikMac Cihazınızda Flashplayer Kaldırma

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.