Verilerinizi ve güvenliğinizi riske atmak için cihazınıza yüklenmiş şüpheli veya kötü amaçlı bir Android uygulamasını bildirmeniz gerekir. Şüpheli bir uygulama bulduysanız ve uygulamayı Google’a bildirmek istiyorsanız, nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Başlamadan önce, Android kötü amaçlı yazılımların çoğunun bir uyarı şeridi olmadığını unutmayın. İlk etapta Android’de kötü amaçlı yazılımlardan nasıl kaçınacağınızı bilmek en iyi savunma biçiminizdir. Yalnızca Google Play mağazasından uygulamalar yükleyerek başlayabilirsiniz.

Uygulamaları Play Store’un dışına yüklemeniz gerekiyorsa, cihazınıza yüklemeden önce kaynağa güvendiğinizden kesinlikle emin olmalısınız. Amazon Appstore gibi üçüncü taraf uygulama mağazalarının, size doğrudan APK dosyası indirmeleri sunan sitelerden daha iyi olduğu kanıtlanabilir.

Bununla birlikte, Google Play Store’daki her uygulamanın güvenli bir şekilde kullanılmasına izin vermeyin. Şüpheli uygulamalar zaman zaman çatlaklardan düşecektir. Neyse ki, Google, kullanıcılara inceleme için şüpheli olduğunu düşündüğünüz uygulamaları bildirmenin bir yolunu sunar.

Şüpheli Android Uygulamalarını Cihazınızdan Bildirin

Bir uygulamayı şüpheli olarak bildirmenin en kolay yolu, uygulamayı cihazınızdaki Google Play Store üzerinden bildirmektir. Play Store uygulamasını açın ve şüpheli uygulamayı arayın.

Uygulama listesinin sağ üst bölümünde üç noktalı menü düğmesini göreceksiniz. Buna dokunun ve “Uygunsuz Olarak İşaretle” yi tıklayın.

adnrobildiruyg 1

Şikayetiniz için cinsel içerikten kimliğe bürünmeye kadar yedi kategoriden oluşan bir listeniz olacak. Şikayetinize en uygun nedeni seçin. Örneğin, bir uygulamayı kötü amaçlı yazılım için bildiriyorsanız, “Cihaza veya Verilere Zararlı” yı seçin.

“Cihaza veya Verilere Zararlı” seçeneği yoksa veya seçiminize uymuyorsa, başka bir neden seçin. Sebeplerin hiçbiri uyuşmuyorsa, listenin altındaki “Diğer İtiraz” ı seçin.

İşiniz bittiğinde, “Gönder” i seçin.

adnrobildiruyg 2

Google Play Store üzerinden bildiriyorsanız şikayetinize yorum ekleyemezsiniz. Daha fazla ayrıntıya girmek veya destekleyici kanıt eklemek istiyorsanız, şikayetinizi çevrimiçi yapmak en iyisidir.