Spotify Şarkı Silme
Spotify Şarkı Silme

Bu yazımızda sizlere Spotify şarkı silme konusu ve yapılacak işlem adımları ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Spotify’da çalma listelerine şarkı ve müzik eklemek eğlencelidir. Dinlemek ve şarkı listelerinize eklemek amacıyla yeni bir şarkı ya da müzik bulmak için Spotify’ın milyonlarca şarkı ve müzik içeren kütüphanesinde arama yapmak, bir arkeolojik kazı yapmak kadar heyecan verici olabilir; ne bulacağınızı asla bilemezsiniz. Ancak çalma listenize eklediğiniz şarkılar, ilerleyen zamanla birlikte hızlı bir şekilde eskiyebilir, demode olabilir ve onları dinlemekten sıkılabilirsiniz. Egzersiz ve spor yaparken rutin olarak dinlediğiniz şarkı veya müzik, yeni egzersiz ritminiz artık uygun değilse veya sadece değişiklik yapmanız gerekiyorsa, şarkıyı veya müziği çalma listenizden kaldırmak en temel ve beklenen bir işlevdir. İşte Spotify’daki bir müziği ve şarkıyı çalma listenizden kaldırmak için bilmeniz ve yapmanız gerekenler.

Android ve iPhone telefonlardaki Spotify uygulaması ile bir şarkıyı çalma listesinden kaldırmak için, şarkı ya da müzik silmek istediğiniz çalma listesini açın ve kaldırmak istediğiniz şarkıyı ya da müziği bulun. Ardından ⠇ (üç nokta) menüsüne dokunun. Açılan menü listesinde Bu Çalma Listesinden Kaldır (Remove from this Playlist) seçeneğine dokunun.

Bir Windows, Mac ya da Linux bilgisayardaki Spotify masaüstü uygulaması ile bir şarkıyı çalma listesinden kaldırmak için, müzik ya da şarkı silmek istediğiniz çalma listesini açın ve kaldırmak istediğiniz müziği veya şarkıyı bulun. Daha sonra ··· (üç nokta) menüsüne dokunun. Açılan menü listesinde Bu çalma listesinden kaldır (Remove from this playlist) seçeneğine tıklayın.

iPhone ve Android Telefonda Spotify Çalma Listesinden Şarkı Kaldırma

İlk olarak Android veya iPhone telefonunuzdaki Spotify uygulamasını açın. Uygulama sayfasının en altındaki araç çubuğunda yer alan Kütüphane ya da Kitaplık (Library) sekmesine dokunun. Ekrana gelen sayfada düzenlemek istediğiniz çalma listesine dokunun.

Gelen sayfada Çalma listesini düzenle (Edit playlist) menüsüne dokunun. Ardından, kaldırmak istediğiniz şarkının sağındaki ⋮ (üç nokta) menüsüne dokunun. Bu menüye dokunduğunuzda, şarkı ya da müziğe ait seçeneklerini açacaktır.

Spotify Şarkı Silme
Spotify Şarkı Silme iPhone

Açılan menü listesindeki seçeneklerden Bu Çalma Listesinden Kaldır (Remove from this Playlist) menüsüne dokunun.

Spotify Şarkı Silme
Spotify Şarkı Silme Android

Spotify Masaüstü Uygulamasında Çalma Listesinden Şarkı Kaldırma

Öncelikle Windows, Mac veya Linux bilgisayarınızda Spotify uygulamasını açın veya bir web tarayıcıdan Spotify web sitesine gidin. Daha sonra, şarkı ya da müzik silmek istediğiniz çalma listesini açın ve silmek istediğiniz bir şarkıyı veya müziği bulun.

Kaldırmak istediğiniz şarkı veya müziğin yanında bulunan ··· (üç nokta) menüsüne tıklayın veya şarkı ya da müzik ismine sağ tıklayın. Daha sonra, açılan menü listesindeki seçeneklerden Bu çalma listesinden kaldır (Remove from this playlist) menüsüne tıklayın seçin.

Spotify Şarkı Silme
Spotify Şarkı Silme Windows

Size Ait Olmayan Bir Spotify Çalma Listesindeki Şarkıyı Gizleme

Şarkıları veya müzikleri gizlemek veya görünür yapmak, dinlemek istemediği müziği engellemek isteyen Spotify kullanıcıları için son derece kullanışlı bir işlevdir. Fakat, Spotify‘daki bu şarkı ya da müzik gizleme özelliği yalnızca Android ve iOS cihazlarda kullanılabilir.

Bu şarkıyı gizle (Hide this song) işlevine yalnızca Android ve iOS cihazlardaki Spotify uygulamasında şarkı veya müzik seçeneklerinden erişilebilir. Şarkı seçeneklerine erişmek için, şarkı ya da müzik isminin yanındaki veya ᐧᐧᐧ simgesine dokunun.

Ayrıca, Beğenilen Şarkılar (Liked Songs) listesindeki şarkılar, Spotify arama çubuğundan yapılan arama sonucu çıkan şarkılar ve bir sanatçının profilinde bulunan şarkılar için gizleme seçeneği bulunmuyor.

Bu kısa bilgilendirmeden sonra Spotify’da şarkıları nasıl gizleyebileceğinize hızlıca atalım.

Spotify Kullanıcılarının Çalma Listeleri ve Albümlerindeki Şarkıları Gizleme

Diğer Spotify kullanıcılarının şarkı listesindeki veya bir sanatçının profilindeki albümdeki bir şarkının seçenekler menüsünde yer alan Bu şarkıyı gizle (Hide this song) işlevine erişerek, o şarkıyı ya da müziği çalma listesinden veya albümden gizleyebilirsiniz.

Spotify Şarkı Silme
Spotify Şarkı Silme Spotify Web Sitesi

Spotify’da kişiselleştirilmiş çalma listeleri, sanatçı albümleri veya şarkı radyoları ve özel çalma listeleri gibi size ait olmayan bir Spotify çalma listesini ziyaret ettiğinizde, şarkı isminin yanındaki veya ᐧᐧᐧ simgesine dokunduğunuzda, açılan menü listesinde Bu şarkıyı gizle (Hide this song) seçeneğini görebilirsiniz.

Spotify Şarkı Silme

Bu yazımızda sizlere Spotify şarkı silme konusu ve yapılacak işlem adımları ile ilgili detaylı bilgi verdik. Spotify şarkı silme konusu ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Makalemizin konusu bağlamında Spotify Çalma Listesi Oluşturma yazımıza göz atabilirsiniz.