Spotify Sanatçı Sayfası talep etme

Spotify sanatçı sayfası nasıl talep edilir? Spotify yayın platformu, kayıt sanatçılarının müziklerinden para kazanmaları için hangi fırsatları sunuyor. Sizler için derledik.

Milyarlarca dolarlık bir pazar oranına sahip olan akış platformu sektörü, bilen her sanatçının müzik pazarlama stratejisinin önemli bir parçası haline geldi.

Spotify, 2021’de %31 ile pazarın en büyük payına sahip ve neredeyse yarım milyar kullanıcıya sahip. Dolayısıyla hayran kitlenizi ve kazanç potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak isteyen bir sanatçıysanız müziğinizi Spotify’da yayınlamak en önemli önceliklerinizden biri olmalıdır.

Spotify Sanatçı Sayfası

Spotify Sanatçı Sayfası Nasıl Talep Edilir?

Spotify sanatçı sayfasının nasıl oluşturulacağını mı merak ediyorsunuz ? İlk adım müziğinizi Spotify’a taşımak. Bir plak şirketiyle anlaşmanız varsa müziğinizin uygulamaya aktarılmasıyla ilgilenirler. Ancak bir plak şirketi tarafından desteklenmeyen, gelecek vaat eden bağımsız bir sanatçıysanız, bir müzik dağıtım platformu müziğinizi yayın dünyasına sunabilir. Bu rotaya giderseniz Spotify’ın Landr, CD Baby veya iGroove gibi tercih edilen dağıtım platformlarından birine kaydolduğunuzdan emin olun.

Müziğiniz Spotify’a ulaştığında sanatçı profilinizi talep etmeye hazırsınız . Plak şirketiniz, yöneticiniz veya distribütörünüz de bunu sizin için yapabilir ancak aşağıdaki adımlarla bunu kendiniz de yapabilirsiniz:

 1. Artists.spotify.com/c/access adresine gidin. Sanatçılar için Spotify giriş bilgilerinizi girin .
 2. Profilinizi talep edin’e tıklayın.
 3. Formu doldur.
 4. Arkanıza yaslanın ve Spotify’ın yanıtını bekleyin.

Spotify’da nasıl doğrulanacağınızı da bilmek isteyebilirsiniz . Bu kısım çok kolay; Spotify sanatçı hesabınızı onayladıktan sonra o imrenilen mavi doğrulama onay işaretini kazanacak, sayfanın sahibi olacak ve sizi iyi temsil eden bir profil oluşturabileceksiniz.

Sanatçılar için Spotify profilinizde ne paylaşmalısınız?

Artık Spotify onaylısınız ve yeni hayranlarla tanışmaya hazırsınız. Sayfanızın gerçek bir pazarlama etkisi yaratmasını istiyorsanız mümkün olan en iyi sanatçı profilini oluşturmaya biraz zaman ayırmanız gerekir. İşte nasıl:

 • Harika bir başlık resmi ve etkileyici bir profil resmi ekleyin.
 • Sanatçı Çalma Listesi alanında görüntülenmek üzere oluşturduğunuz çalma listelerini ekleyin.
 • Resim galerinize yüksek kaliteli resimler ekleyin.
 • Şarkı söyleyen bir sanatçının biyografisini yazın . Spotify burada çalışmanız için size çok fazla alan sunuyor; 1500 karakterlik cömert bir limitle şiirsellik yaratmak için bolca alanınız var. Biyografinizi stratejik anahtar kelimeler ve hashtag’lerle optimize edin.
 • Spotify biyografinize sosyal medya bağlantıları ekleyin. Ve bunu yaparken Spotify profilinize tekrar bağlanmak için diğer sosyal medya biyografilerinizi kullanın .
 • Yaklaşan gösterileri/tur tarihlerini Konserler sekmesinin altına ekleyin.
 • Bir Merchbar hesabı oluşturun ve bunu Spotify hesabınızla entegre edin; böylece hayranlar tişört, çanta ve sattığınız diğer harika ürünleri satın alabilir.
 • Spotify Sanatçı Sayfası

Neden Spotify’da sanatçı olarak doğrulanmalısınız?

Spotify sadece para kazanma makinesi değil. Sanatçıların kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı olan bir araçtır.

Doğrulandıktan sonra Spotify size dinleyici demografisini ve toplam akışlarınız hakkında bilgi verir, böylece müziğinizin nasıl performans gösterdiğini ve kimde yankı uyandırdığını bilirsiniz.

Hayranlarınızı konserler hakkında bilgilendirmek ve ürün satmak için de Spotify’ı kullanabilirsiniz. Ayrıca Sanatçının Seçimi aracı, hayranlarınızın ilk olarak ne duyacağı konusunda size bir miktar kontrol sağlar; profilinizin en üstünde hangi şarkıların olacağını seçebilirsiniz.

Resmi Spotify çalma listelerine nasıl gönderilir?

Spotify’ın bir sanatçı olarak erişiminizi artırmanıza yardımcı olmasının bir başka yolu da, yeni albümlerinizi resmi olarak seçilmiş çalma listeleri aracılığıyla gelecekteki hayranlarınıza ulaştırmak olabilir. Yayınlanmamış parçalarınızı Spotify editörlerine  nasıl sunacağınız aşağıda açıklanmıştır :

 1. Masaüstünüzden Spotify’ı açın ve Spotify for Artists kontrol panelinizin Müzik bölümüne gidin.
 2. Yaklaşan’a gidin.
 3. Sunmak istediğiniz yayınlanmamış yeni müziği seçin. Bir seferde yalnızca bir şarkı gönderebilirsiniz.
 4. Başvuru formunu doldurun ve yanıt bekleyin. İyi şanlar!

Spotify sanatçılara nasıl ödeme yapıyor?

Spotify ile çalışmanın avantajlarından biri de ödeme şeffaflığıdır. Yayın uygulaması , Premium abonelik ücretlerinden ve reklamlardan elde edilen net geliri , “yayın paylaşımı” adı verilen bir süreç aracılığıyla telif hakkı sahiplerine öder. Streamshare, sanatçının payını veya bir aydaki tüm akışların yüzde kaçının belirli bir sanatçıya ait olduğunu belirler.

Spotify, müzik kariyerinizi geliştirmek , para kazanmak ve hayranlarınızla bağlantı kurmak için kullanabileceğiniz araçlardan yalnızca biridir . Popülerliği onu mevcut en güçlü araçlardan biri haline getiriyor, ancak pazarlama çalışmalarınızı çeşitlendirerek erişiminizi artırabilir ve daha da fazla kazanabilirsiniz.

Spotify sanatçı sayfası alındıktan sonra Sanatçılar için Apple Music gibi diğer yayın hizmetlerine kaydolabilirsiniz. Hayranlarınızla sosyal medyada bağlantı kurun ve sizi iyi temsil eden bir web varlığı oluşturun. Biraz zamanınızı web sitenize, YouTube kanalınıza ve ürün e-ticaret sayfanıza odaklayın. Biraz çaba ve biraz akıllı pazarlamayla, farkına bile varmadan telif haklarını almaya başlayacaksınız.