Apple Music’te nasıl sanatçı olunacağına dair bilmek istediğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz.

Kasetler, plaklar ve hatta CD’ler bir nebze geri dönüş yapıyor; Dijital müziğin sunamayacağı nostaljik bir yanı var. Ancak analog dalgaya atlıyor olsanız bile yayın platformlarının gücünü inkar edemezsiniz. En sevdiğiniz şarkıyı istediğiniz zaman, istediğiniz yerde dinleyebilmek gibisi yok.

Medya akışını seviyorsanız yalnız değilsiniz. Yüz milyonlarca insan bu platformları kullanıyor. Müzisyenseniz bu, en son hit parçanızı keşfetmeyi bekleyen yüz milyonlarca potansiyel hayranınız olduğu anlamına gelir; şarkılarınızı Apple Music’te bulabilirseniz tek bir uygulamada neredeyse 100 milyon aboneye ulaşırsınız. Bu, dünya çapında müzik dinleyenlerin neredeyse beşte biri. Bu nedenle, bir sonraki parçanızı başlatmadan önce bu müzik uygulamasını yapılacaklar listenize ekleyin.

Apple Music'te nasıl resmi sanatçı olunur?

Müziğimi Apple Music’e nasıl aktarırım

Apple Music’in devasa erişiminden faydalanmak için bir plak şirketinin desteğine ihtiyacınız yok. Uygulamada büyük isimleri ve bağımsız müzisyenleri bulacaksınız ; Apple onaylı bir müzik dağıtım platformuyla işbirliği yaparak da bu hedefe ulaşabilirsiniz. Dağıtım şirketleri bağımsız sanatçıları yayın hizmetlerine bağlar ve başka tanıtım hizmetleri sunar. Ayrıca bir sanatçı olarak Apple Music’e nasıl müzik yükleyeceğinizi bilmenize de gerek yok . Distribütörünüz bunu sizin için yapacaktır.

Bu adımı bir kez attığınızda hedef kitlenizi büyütmeye, yeni hayranlar bulmaya ve Apple Music’in sunduğu tüm değerli ölçümlerin keyfini çıkarmaya hazırsınız. Elbette analizleri yürütmek, bir sonraki kariyer adımınızı belirlemenize yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda dünyanın öbür ucundaki dinleyicilerin müziğinizle coştuğunu bilmek de harika.

Apple Music’te sanatçı profili oluşturmaya yönelik hızlı bir kılavuz

 1. Sanatçılar için Apple Music hesabınızda kullanmak üzere bir Apple Kimliği oluşturun. Dilerseniz mevcut Apple ID’nizi de kullanabilirsiniz.
 2. Sanatçılar için Apple Music’te oturum açın.
 3. Sanatçınızın adını aramak için Sanatçı Erişimi İste’yi tıklayın.
 4. Kendinize tıklayın.
 5. Albümlerinizden birini seçin.
 6. Apple Music profilinizi talep etmek için tüm iletişim ve sosyal medya bilgilerini doldurun ve rolünüzü (yönetici, sanatçı vb.) ekleyin.
 7. Gönder’i tıklayın.
 8. Sanatçı profilinizin başarıyla oluşturulduğunu onaylayan bir e-postayı bekleyin.
 9. Devam et.

Apple Music'te nasıl resmi sanatçı olunur?

Apple Music sanatçı profilinizden en iyi şekilde yararlanın

Apple Music sanatçı sayfanız 88 milyon dinleyicinin profilinizi bulmasını kolaylaştırır. Ama bundan daha fazlası var. Apple Music sanatçı profiliniz, kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olacak ölçümler ve araçlarla birlikte gelir. Burada biraz var:

 • Paylaşılabilir kilometre taşları: Müzik kariyerinizde bir dönüm noktasına ulaştığınızda, Apple Music, takipçilerinizle paylaşabileceğiniz estetik açıdan hoş bir sosyal medya varlığıyla sizi neşelendirmek için orada olacak. Bu dönüm noktalarından bazıları şarkınızın Shazam’da kaç kez arandığını, şarkılarınızın yer aldığı çalma listelerini ve Apple Music’te kaç kez çalındığını içerir. Kendinizi kutlamaktan çekinmeyin. Müzik endüstrisine girmek zor ama bunu yapıyorsunuz.
 • Kitle analizi: Müziğinizi kimin, ne sıklıkta çaldığını ve nerede dinlediğini öğrenin. Tüm bu bilgileri ve daha fazlasını Apple Music for Artist’in kullanıcı dostu kontrol panelinde bulabilirsiniz. Bu tür veriler bir sonraki turunuzu planlamanıza yardımcı olabilir ve sadık hayranlarınızın yoğun olduğu şehirlere gittiğinizden emin olabilirsiniz. Ayrıca dinleyicilerinizin akış verilerine ve tercihlerine erişerek onlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 • Shazam’ın gücü: Shazam, Apple Music ile entegre olduğundan, yeni bir hayran şarkınızı aradığında sanatçı görseliniz otomatik olarak Shazam’da görünecektir. Ayrıca Shazam, dinleyicilerin beğendikleri parçaları Apple Music’te açmasını kolaylaştırıyor. Apple Music, Shazam verilerini topladığından, kaç tane organik dinleme aldığınızı ve bunların dünyanın neresinden geldiğini bileceksiniz.

Hayranlarınızı bulun

Apple Music’te paylaşım yapma konusunda uzman olabilirsiniz ancak sosyal medyada paylaşım yapmayı unutuyorsanız daha fazla hayran bulma fırsatını kaçırıyorsunuz demektir. Apple Music’in kendi başına büyük bir erişimi var ancak dünya çapında yaklaşık 5 milyar insan sosyal medya kullanıyor. Ortamınızı sergileyen, hayranlarınızın ilgisini çeken ve şarkılarınızı dinlemelerini sağlayan sosyal medya hesaplarını nasıl oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Biyografinizden yararlanın: Sosyal medya biyografileri gayrimenkul açısından değerlidir. En son ürününüzün çıkış tarihini paylaşmak, bir gösteriyi duyurmak ve ürün sitenize veya grubunuzun web sayfasına bağlantı vermek için bu alanları kullanabilirsiniz.
 • Markanızı tanıyın: Sosyal medya hesabınız kim olduğunuzu temsil etmelidir. Müziğinizin ruhunu ve kapak resminizi temaya sadık kalarak sosyal medya sayfalarınıza aktarın. Gittiğiniz her yerde tutarlı renkler ve yazı tipleri kullanın ve korumanız gereken benzersiz bir estetiğiniz olduğunu unutmayın.
 • Tutarlı bir şekilde paylaşım yapın: Hayranlarınızla sürekli bağlantı kurabilmek için yaklaşan sosyal medya gönderileriniz için bir takvim oluşturun. Instagram reels gibi kullanabileceğiniz tüm araçları kullanın