Sosyal medyanın toplum üzerinde olumlu ve olumsuz yönleri bir hayli fazladır. Son zamanların en çok tercih edilen uygulamalarının başında sosyal medya uygulamaları gelmektedir. Bu uygulamalar insanların duygu ve düşüncelerini aktarabilmesini sağlayabilecektir. Duygu ve düşüncelerini rahatça ifade edebilen bireyler, bu mecra üzerinden pek çok deneyimde elde edebileceklerdir.

Sosyal Medyanın Olumlu Yönleri Neler?

Sosyal medyanın toplum üzerinde olumlu ve olumsuz yönleri kimi zaman fayda sağlarken, kimi zamanda uygulamaları itici bir noktaya taşıyabilmektedir. Sosyal medyanın olumlu yönleri arasında elbette ki, uzak mesafeleri yakın ediyor olması gelecektir. Bu mecra sayesinde birbirinden kilometrelerce uzak bireyler dahi, birbirlerinden kolayca haber alabileceklerdir. Sosyal medya sayesinde pek çok kişi arkadaş çevresini genişletebilmektedir.

2 3

 

İletişimi güçlendirme konusunda oldukça başarılı olan bu mecra sayesinde dostluklar oluşturulabilecektir. Sosyal medyanın olumlu yönleri arasında kişilerin duygu ve düşüncesini rahatça ifade edebilmesi de yer alacaktır. Kişi bir durum ya da bir konu hakkında hiç çekinmeden tüm düşüncelerini arkadaşlarıyla paylaşabilmektedir. Sosyal medya kapsamında hizmet veren platformların tamamı, günlük ya da blog hesap gibi rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Yıllar sonra dahi aktif olarak kullandığında eski paylaşımlara, mesajlara ya da yazışmalara ulaşabilmek söz konusu olabilmektedir. Sosyal medya platformları özellikle acil durumlarda birçok kişinin yardımına koşmaktadır. Kan ihtiyacının bulunması, doğal afet, kaza gibi durumlar hızlıca yayıldığı için yardım ihtiyacı da kolayca giderilmektedir. Sosyal medya uygulamaları anlık olarak birçok haberin alınmasını sağlamaktadır.

Ayrıca bu haber içeriği yalnızca ülkemiz ile ilgili de değildir. Bu uygulamaları kullanan hemen herkes haber kaynağı bölümünden tüm dünyaya ait haberlere ulaşabileceklerdir. Sosyal medyanın olumlu yönleri arasında insanı motive etme özelliği de bulunmaktadır. Herhangi bir olumsuz dönemde bu platformlara giren kullanıcılar geniş kitlelerin desteğini alarak, daha motive olarak yaşamını sağlayabileceklerdir.

3 3

Sosyal Medyanın Olumsuz Yönleri

Sosyal medyanın toplum üzerindeki olumlu ve olumsuz yönleri göz önünde bulundurulduğunda, olumsuz yönlerinin de epey fazla olduğu söylenebilecektir. Sosyal medya belirli bir kısmı yönlendirmek, tahrik etmek ve yanlış bilgilendirmek adına oldukça uygun bir platformdur. Özellikle bilgi eksikliği bulunan kullanıcılar, anlatılan her bilginin doğru olup olmadığını araştırmadan inanabilecektir.

Sosyal medyada fake hesap açmanın oldukça kolay olduğu bilinen bir gerçektir. Kolayca hesap açabilen bireyler bu platform üzerinde, diğer kullanıcıları rahatsız edebilmekte ya da sözlü şiddete sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra bu platformlar üzerinde dolandırıcılık, kandırma gibi durumlarında fazlasıyla yaşandığını söylemek gereklidir.

Sosyal medya üzerinde aktif olarak rol olan dolandırıcılar, kullanıcılara satış amaçlı ya da hediye kazandınız gibi başlıklar altında maddi hasara uğratabileceklerdir. Sosyal medyanın olumsuz etkileri arasında belki de en önemlisi özendirici olmasıdır. Kullanıcıların büyük bir kısmı sosyal medya üzerinde yediklerini, içtiklerini, aldıklarını ya da gezdikleri yerleri paylaşabilmektedir.

Bu durum diğer kullanıcılar üzerinde özendirici olmaktadır. Herkesin statüsü, kazancı ya da sosyal yaşantısı aynı olamayacağı için, bu durum diğer kullanıcılar üzerinde olumsuz etkiler yaratabilecektir. Sosyal medyanın olumsuz yönde özendirmesi, pek çok kullanıcı üzerinde ruhsal sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.