Sosyal Medyada Video Oynatma Sorunu

Sosyal medya kullanıcıların zaman zaman yaşadığı sorunlardan biri video oynatma sorunu her ağda karşımıza çıkıyor. Bazen videoları açmak istediğinizde ya açılmıyor ya da oynatılmadı hatası ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu da kullanılan cihaz, uygulama çakışmaları ve ağla alakalı zaman zaman sorunlarla alakalı oluyor.

Yazımızda önce sosyal medyada video oynatma sorunu için ne yapılmalı, sonrasında sosyal medyada video içerikleri ile alakalı genel bir makaleye yer vereceğiz.

Video oynatma sorun

Herhangi bir ağda örnek Instagram’ da video oynatılamadı hatası çıktığında ilk yapacağınız şey uygulamadaki diğer videolarla denemek olacak. Sonrasında ise, uygulamadan çıkma ve cihazı yeniden başlatmak olacak.

Yapılacak diğer şeyler ise şöyle olacak:

  • Telefona gelen bir güncelleme varsa (yazılım veya uygulamaya) test adına tarayıcı ile deneyin.
  • Varsa başka bir hesapla ve telefonla deneyelim.
  • Telefondaki ayarlardaki Uygulamalar alanından Instagram’ a dokunun ve içerisindeki seçenekleri çalıştırın.
  • Uygulamayı kaldır yeniden yükle ve durum aynı ise, yeni veya eski uygulama sürümleri ile deneyin.

Sosyal Medyadaki Video İçerikleri Çeşitliliği

Sosyal medyadaki video içerikleri, güncel gelişmeler arasında insanların hızlı bir şekilde dünyadan haberdar olmasını sağlamaktadır. Bu katkı üzerinden hareketle, sosyal medyanın birleştirici ve bir ögeyi popüler hale getirme özelliği mevcuttur.

Var olan bu özellik içerisinde oluşturulan çeşitli video içerikleri var olmaktadır. İçeriklerin oluşturulmasında;

  • Videoların çeşitliliği,
  • Güncel teknolojik gelişmelerin video içeriklerine etkisi,
  • Ayrıca sosyal medya uygulamaların türüne göre oluşturulan videolar ve sosyal medyanın video bölümleri başlıkları yer almaktadır.

Türkiye’deki sosyal medya yönelimleri, daha çok günlük hayatta oluşan stresi atmaya yöneliktir. Bu bağlamda yer alan eğlence içerikleri üzerinedir. Buna ek olarak eğitim ve iş hayatına dair video içerikleri de var olmaktadır. Fakat izlenme oranlarının en çok olduğu video içeriği türü eğlence kategorisidir. Bu durumuna ek olarak video çeşitliliği kapsamında;

  • Haber temalı video içerikleri,
  • Film ve dizi temalı video içerikleri
  • Ayrıca müzik temalı video içerikleri de yer almaktadır.
Sosyal Medyadaki Video İçerikleri Çeşitliliği
Sosyal Medyada Video Oynatma Sorunu

Güncel Teknolojik Gelişmelerin Video İçeriklerine Etkisi

Sürekli olarak değişen ihtiyaçlarla beraber teknolojik unsurların da gelişim göstermesi, sosyal medyadaki video içeriklerinin de değişmesini beraberinde getirmektedir. Bu değişim içerisinde sosyal medyada yer alan video içerikleri, videoların süresi ve odaklanılan yaş kategorisi gibi alanlarda çeşitli değişiklikler yaratmaktadır. Değişikliklerin güncel teknolojik gelişmeler ışığında yapılmasının bir başka nedeni de insanların günlük hayat ile özdeşleşen sosyal medya içeriklerini görmek istemesidir. Günlük hayattaki var olan problemlere çözüm bulamasa bile bu sorunların dile getirilmesi ve insanların kendilerini dile getirme ihtiyacı, güncel teknolojinin bu yönde bir ilerleme göstermesi ile sonuçlanmaktadır.

Sosyal Medya Uygulamalarının Türüne Göre Oluşturulan Videolar

Günümüz sosyal medyasında birçok uygulama kullanılmaktadır. Kullanıcıların tercihlerine göre çok sayıdaki kategorilerde yer alan bu uygulamalar, video içeriği ve paylaşımı konusunda farklılıklar yaratmaktadır. Bu farklılık esasına göre sosyal medya uygulamaları, popülerliği kapsamında çeşitli video içerikleri üretmektedir. Örneğin en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından birisi olan Instagram, video içeriği konusunda kullanıcılara çeşitli efekt ve görüntü ayarları tercihleri sunarak 90 saniyelik reels videoları oluşturmaktadır. Başka bir örnek olarak tamamen video temelli bir uygulama olan Tiktok ise gelişmiş video seçenekleri ile kullanıcıların özel videolar oluşturmasına olanak sağlar.

Sıradaki haber: Instagram Hesabımı kurtaramıyorum