Haberimizde sosyal medya yol açtığı sorunlar hakkında genel bilgilendirme yapacağız.

Sosyal medya endüstrisi yeni bir şeffaflık ve açıklık çağına doğru evriliyor. Bu değişim kimlik oluşumundan iş ve eğitime kadar her şeyi etkileyecek. Sosyal medya ve teknoloji ayrılmaz bir bütündür. Aynı zamanda insanların ruh sağlığını da etkileyecektir. Sosyal medyanın hayatın bu alanlarını nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Bu yazıda, endüstrinin karşı karşıya olduğu birkaç önemli soruyu tartışacağız:

  • Sosyal medyayı kullanmak
  • Kimlik oluşumu

Sosyal Medya Kullanmak

Zihinsel sağlık sorunları olan insanlar da dahil olmak üzere birçok insan için günlük yaşamın önemli bir parçasıdır. Sosyal medya, insanlarla bağlantı kurmak ve bilgi yaymak için kullanılır. Araştırmalar, zihinsel sağlık sorunları olan kişilerin sosyal medyayı kullanmayanlara göre daha olası olduğunu gösteriyor. Ancak, bu hikayenin sadece bir kısmı. Sosyal medyanın akıl hastalığı olan kişilerin hayatlarını nasıl etkilediğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Bulgular, politikayı yönlendirmeye ve sosyal medyanın güvenli kullanımını teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Ağır sosyal medya kullanımının uzun vadeli etkileri hala belirsiz olsa da sosyal medyanın yoğun kullanımını artan depresyon, kaygı, yalnızlık, kendine zarar verme ve intihar riskiyle ilişkilendiren artan sayıda çalışma var.

Sosyal medya' nın yol açtığı sorunlar

Kimlik Oluşumu

Bu çalışmada sosyal medya kullanımı ile kimlik oluşumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Bireylerin sosyal medyayı farklı kültürlerden insanlarla iletişim kurmak ve yerel topluluk üyeleriyle teması sürdürmek için kullandıklarını tespit etti. Sosyal medya aynı zamanda kültürel kimliklerin gelişimine de katkı sağlamakta ve bireylerin kendilerini geliştirmeleriyle ilgili engelleri aşmalarına yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte, “arkadaş” kavramının çevrimiçi bağlamlarda belirsiz olduğu da tespit edildi.

Sosyal medyanın kimlik oluşumu üzerindeki etkisi, platformların çeşitli kullanımları, kullanıcılar ve işe alınan profesyoneller tarafından yapılan düzenleme ve ana akım medyanın etkisi gibi çeşitli faktörler tarafından karmaşık hale gelmektedir. Örneğin, popüler bir Instagram kullanıcısı geçtiğimiz günlerde platformu kınayarak, önceki fotoğraflarına yeniden başlık atarak ve onunla dalga geçerek 800.000 takipçisini şaşırttı. Gönderi viral hale geldi ve internette parodi videoları çıktı. Ayrıca, yorumcular Instagram yıldızını kendini tanıtmakla suçladı.

Sosyal medya ve teknoloji, öğrencilerin öğrenme şeklini değiştiriyor. Sınıfta oturmak yerine artık sınıf arkadaşlarıyla bilgilerini paylaşmak için video sunumlarını kullanabilirler. Öğretmenlerin ayrıca öğrenme tarzlarındaki değişikliklere ayak uydurabilmeleri için daha fazla teknik bilgi edinmeleri gerekmektedir. Aslında, bugün öğrenciler yüz yüze eğitimden ziyade teknoloji yoluyla öğrenmeyi tercih ediyor.

Sosyal medyanın hayatımızdaki etkisi ve sosyal medya yol açtığı sorunlar hakkında haberimizi paylaşmak ister misiniz?

Son Güncelleme 9 Kasım 2022 Yazar Mustafa Kemal Erdem