Bu yazımızda sizlere sosyal medya mobil uyumluluğu hakkında detayları anlatacağız. Büyük kullanıcı kitlesine sahip sosyal medyanın mobil uygulamaları çok yaygındır.

Cep telefonları, Günümüz teknolojileri arasında icat edilen ve en önemli buluşlar içerisinde yer almaktadır.

  • Kullanım kolaylığı,
  • Taşınabilir olması,
  • Ayrıca harcadığı internet miktarının daha az olması

Bu sebeplerden ötürü de sosyal medya uygulamalarının mobil uyumluluk kısımları, cep telefonlarının özellikleri arasındadır. Bu özellik kapsamında;

  1. Mobil uyumluluğun tanımı,
  2. Sosyal medya uygulamalarının mobil versiyonları ve
  3. Sosyal medya uygulamaların mobil cihazlardaki kullanımı gibi başlıklar yer almaktadır.

Sosyal Medya Mobil Uyumluluğu

Mobil uyumluluk kavramı, Web teknolojileri içerisinde yer alan uygulamalarının cep telefonu gibi ürünlerde kullanım özelliğine sahip olması anlamına gelir. Tablet gibi diğer küçük ölçekli cihazlarda da mobil uyumluluk esası yer alır. Bu esasa göre Android ve Ios gibi işletim sistemleri, çeşitli faktörlere dikkat ederek mobil uyumluluk kriterlerini yakalamaktadır. Bu kriterler ışığında, mobil uyumluluk unsurları cep telefonlarında var olmakta ve sosyal medya uygulamalarının yer almasını sağlamaktadır. Bu önemli faktör içerisinde mobil uyumluluk tanımı, sosyal medya uygulamalarını içerisinde barındıran tanımlar içerisinde açıklanmaktadır.

Sosyal Medya Uygulamalarının Mobil Cihazlardaki Kullanımı

Uygulamaların Mobil Versiyonları

Sosyal medya uygulamaları, mobil uyumluluk kriterlerini içerisinde barındırarak mobil versiyonlar yaratmaktadır. Uygulamalar içerisindeki;

  • Paylaşımların boyutu,
  • Doğru fon ve grafik ayarları,
  • Açılır menü özelliği
  • Ayrıca kullanıcı arayüzü gibi unsurların uygun şartlarda olması,

Bu unsurlar sosyal medya uygulamalarının mobil versiyon unsurlarını oluşturmaktadır. Bu unsurlara ek olarak otomatik boyutlanan yazı ve resim içeriklerin yanında sayfa yüklemelerinde yer alan hız unsurunun web sistemleri seviyesini yakalaması da mobil versiyonların önemli özellikleri arasında yer almaktadır.

Sosyal Medya Uygulamalarının Mobil Cihazlardaki Kullanımı

Sosyal medya uygulamaları, web teknolojisi kökenli bir şekilde tasarlanan uygulamaları içerir. Ancak bilgisayar düzeyinde kullanım rahatlığının biraz daha zordur. Böylece mobil versiyon kullanımlarını daha tercih edilir. Mobil cihazların sosyal medya uygulamalarına yönelik olarak çeşitli biçimleri içermesi de mobil versiyonların kullanımını arttıran unsurlar arasında yer almaktadır. Ek olarak haberleşme teknolojilerinden yararlanma ihtiyacı, sosyal medya uygulamalarına hızlı bir şekilde ulaşma isteği ile birleşerek mobil cihazlardaki kullanım detaylarını oluşturan etmenler arasında yer almaktadır.