Akıllı evler günümüzün trend değerleri arasında yükseliyor, ama bizim evimiz akıllı ev değilse sonradan otomasyon sistemleri kuramaz mıyız? Tabi ki hayır ev otomasyon sistemleri somfy tahoma sayesinde hem çok kolay kurulabilir hem de kullanılabilir oldu hem Play store hemde App store da bulunan bir uygulama ile evimizi telefonumuzdan yönetmek artık mümkün. Bu alanda hizmet veren yaklaşık 250 adet markanın ürünleri ile uyumlu çalışabilen tahoma merkez ünitesi aydınlatmadan güvenliğe, mutfaktan pencerelere kadar neredeyse evinizdeki her şeyi sizin kontrolünüzde yönetebiliyor. Yaklaşık 1500 tl bandında ülkemizde de satışta olan tahoma merkez ünitesini cosa ile karıştırmamak gerekir çünkü cosa yalnızca kombi ve ısıtma sistemini kontrol ediyor, tahoma ile panjurlara dahi komut verebiliyorsunuz. Ev durumunu siz evde değilken maksimum enerji tasarrufu konumuna alan tahoma siz gelince en iyi optimizasyon ile hem enerji tasarrufunu hemde konfor artışını sağlıyor. İsterseniz hızlıca kurulum aşamasına geçelim ve tahomanın kurulumunu birlikte yapalım;

gorsel 1

Uygulama marketinden somfy tahoma mobil uygulamasını indirdikten sonra bu ekrana geliyor ve buradan cihazlarımızı ekliyoruz, bunu bir bilgisayardan değil de mobil uygulamadan yapmamız gerekiyor. Uygulamayı indirip kuruyor ve hemen cihaz ekleme menüsüne geliyoruz ekranımızın sağ üstündeki üç paralel çizgiye tıklayıp ardından ekleme menüsüne geliyoruz.

gorsel 2 1

Cihaz ekleme menüsünde somfy kutusunun hemen bir solundaki kutuyu işaretliyor ve orada yeşil artı butonunu kullanarak yeni cihaz ekle diyoruz.

gorsel 3 1

Ardından uygulama ekleyeceğimiz cihazın ne olduğunu soruyor örneğin panjur için shutter seçeneğini seçiyor ve RTS frekansının eşlenmesi için çıkan iletiyi işaretliyoruz. Bunun hemen ardından RTS eşlemesi yapılıyor bu yapıldıktan sonra cihazımız tahoma merkez ünitesine bağlanmış oluyor.

gorsel 4 1

Cihazımız eklendikten sonra ona bir isim vererek cihazın bağlantı işlemini tamamlamış oluyoruz somfy tahoma web sayfasında da belirtilen markaların ürünleri ile sorunsuz bağlanıp çalışan cihazımız artık uygulama üzerinden kontrol edilebilir durumda. Bu şekilde diğer cihazlarımızı da eşleyip evimizi tahoma merkez ünitesi ile tam anlamıyla bir akıllı eve dönüştürebiliriz.