Silinen Dosyalarınızı Kurtarmak İçin En İyi Ücretsiz Yazılımlar

Herhangi bir dosya silindiğinde bilgisayarınız bu dosyayı yok etmez, yalnızca artık görmezden gelir. Harddiskiniz sistemden silinen dosyayı sadece “silindi” olarak işaretliyor. Her ne kadar %100 ihtimal ile geri alma garanti edilmese de gerekli yazılımlar ile silinen dosyalarınızı kurtarmak mümkün.

İşte en çok kullanılan ücretsiz yazılımlar;

Recuva Free

s1

Recuva, Piriform firmasının sunduğu kurtarma yazılımı ve oldukça etkili. Genel dosya kurtarma. Recuva Sihirbazı sayesinde kolayca hangi tür dosyaları kurtarmak istediğinizi seçerek kurtarma işlemini başlatabilirsiniz. Ayrıca derinlemesine tarama özelliği sayesinde yavaş ancak çok daha geniş çaplı bir tarama yapabilirsiniz.

MiniTool Partition Recovery

s2

MiniTool Partition Recovery yazılımı ise silinen harddisk bölümlerinizi kurtarmak için tasarlanmış bir programdır. Bölümlendirme veya farklı bir sorun sonrasında var olan sabit disk bölümlerinden birini kaybettiyseniz, bölümün içindeki dosyaları bu yazılımla kurtarmanız mümkün. Ancak hasar görmüş sistem bölümlerini bu araçla kurtarmanız oldukça güçtür.

PhotoRec

s3

PhotoRec neredeyse bütün işletim sistemlerinde çalışan bir yazılımdır. Etkili bir kurtarma yazılımı olmasına rağmen kullanım kolaylığı açısından biraz teknik bilgi gerektirmektedir. Program ara yüzü bir DOS komut penceresinden ibaret olan PhotoRec 200’den fazla dosya formatını tarayıp kurtarabiliyor.

Paragon Rescue Kit Free

s4

Paragon Rescue Kit yazılımı kendi başına boot olabilen bir yazılımdır. Yani çökmüş bir işletim sisteminden dosyalarını kurtarmanızı sağlar. Çökmüş bir işletim sistemini yeniden kurup dosya kurtarma işlemini yapmak harddiskte işlem yaptığınız için söz konusu dosyalarınızı kurtarma şansınızı azaltacaktır. Yazdırılabilir bir disk imajı olarak sunulan bu yazılım ile sisteminizi boot edip, boot sorunlarını çözebilir veya var olan verilerinizi bir başka sabit disk bölümüne aktarmanızı sağlayabilir. Eğer ufak miktarda veri kurtarmak istiyorsanız CD veya USB’ye yedekleme bile yapabilirsiniz.

Pandora Recovery

s5

Pandora Recovery kurtarma yazılımı ise başarılı ön izleme sistemi sayesinde tam olarak neyi arayacağını bilmeyen kullanıcılar için mükemmel bir yazılımdır. Örneğin yüzlerce fotoğraf sildiniz ancak aralarından bir tanesine ihtiyacınız mı oldu? Ön izleme sistemi sayesinde hızlıca hangi fotoğrafı kurtarmak istediğinizi belirleyebilir ve kurtarabilirsiniz. Pandora Recovery ayrıca dosyaların son düzenlenme tarihini de gösterir. Bu sayede henüz sildiğiniz bir dosyayı son düzenleme tarihinden yola çıkarak hızlıca bulabilmeniz mümkün.

Son Güncelleme 31 Mayıs 2022 Yazar Pınar Güldökmez