Instagram’da Shadow Ban Nedir ve Nasıl Kaldırılır?

Bu terimin ne anlama geldiği ve Instagram’ın hesabınızın erişimini neden sınırlayabileceği aşağıda açıkladık.

Instagram, her türden işletmeyi büyütmek için mükemmel bir araçtır ve insanların sevdikleriyle iletişim halinde kalmalarını sağlamak için eşit derecede güçlüdür. Ancak pek çok kullanıcı platformun yönergelerinden tam olarak haberdar değil. Ve bu da çeşitli sorunlara neden olabiliyor.

Shadowbanning, birçok insanın Instagram’da karşılaştığı yaygın bir sorun. Bununla birlikte, shadow ban nedir ve hesabınız bu engeli nasıl alabilir? Hadi bulalım.

Instagram’da Shadow Banned Olmak Ne Anlama Geliyor?

Instagram’da shadow ban aldığınızda hesabınız silinmez.Ve platformu kullanmaya devam edebilirsiniz.Ancak içeriğiniz eskisi kadar çok kişi tarafından görülemeyecek. Esasen erişiminizin sınırlandırılmasıdır.

Instagram genellikle, hizmetin resmi yönergelerini ihlal ettikleri için hesaplara Shadow Ban verir. Gerçek bir yasak aldığınızdan farklı olarak, Instagram, hesabınızı gölgede bırakıp bırakmadığını size söylemez. Hesabınız Shadow Ban yediğinde büyük olasılıkla etkileşimde önemli bir düşüş fark edeceksiniz.

Bir Gönderiyi Şikayet Etmek Instagram’da Shadow Ban Almama Sebep olurmu?

Başka birinin gönderisini şikayet ederseniz, Instagram muhtemelen hesabınızı gölgelemez. Ve başka bir kullanıcı içeriğinizi bildirirse, profiliniz anında etkilenmez.

Ancak, gönderilerinizi birden fazla kişi şikayet ederse sorunlar ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda Instagram size bir kısmi yasak getirmeyi seçebilir ve suçunuzun ciddiyetine bağlı olarak hesabınızı tamamen kaldırabilir.

Gönderiniz yönergeleri ihlal etmese bile Instagram, raporları insanların gönderilerinizi görmek istemediğinin bir işareti olarak görür. Bu nedenle, o kişinin önerilerinde daha az görünecektir. Gönderinizi veya hesabınızı birçok kişi şikayet ederse, bu durum onların yayınlarında nerede göründüğünüzü etkileyebilir.

Instagram’da Shadow Ban Almanıza Ne Sebep olur?

Artık Instagram’da shadow ban’ın anlamını öğrendiğinize göre, katkıda bulunan potansiyel faktörlere bakabiliriz. Aşağıdakilerden herhangi birini yaptıysanız ve hesabınızda değişiklikler fark ettiyseniz, şirket size ceza vermiş olabilir.

1. Çok Fazla Hashtag Kullanmak

Shadow Ban Hashtag kullanma

Instagram hashtag’lerini doğru kullanmak , farkındalığı artırmak için mükemmel bir yol sağlar ve Instagram, her gönderide en fazla 30 hashtag kullanmanıza izin verir. Platformun ilk günlerinde, 30’un tümünü kullanmak hem yaygın hem de gönderilerinizin erişimini artırmanın basit bir yoluydu. Ancak şimdi işler değişti.

Gönderilerinizde 30 adet hashtag kullanıyorsanız, shadow ban alma riskiniz vardır.

30 hashtag’in tamamını kullanmak yerine, miktarı 10’dan az ile sınırlamaya çalışın. Gönderinizi başka biri olarak arıyor olsaydınız nasıl arayacağınızı düşünün ve bunu bir kılavuz olarak kullanın.

2. Alakasız Hashtag’leri Kullanmak

Shadow Ban alma sebepleri

Instagram gönderilerinize baktığınızda, kaç tane hashtag’iniz yayınlanan içeriğinizle gerçekten alakalı? Cevap “çok değil” ise, bu nedenle bir shadowban almış olabilirsiniz.

Etkileşiminizi artırabileceğini düşündüğünüz için yüksek hacimli hashtag’ler kullanmak yerine, yalnızca içeriğinizle alakalı olanları kullanın. Örnek olarak: Seyahatlerinizden bir fotoğraf yüklerseniz, ziyaret ettiğiniz bir yerdeki turizm panosu için resmi hashtag’i kullanabilirsiniz.

3. Samimiyetsiz Katılım Taktiklerini KullanmakInstagram'da Shadow Ban alma

Instagram’ın ilk günlerinde birçok kullanıcı, gönderilerine katılımı artırmak için artık işe yaramayan çeşitli taktikler denedi. Etkileşim bölmeleri bir örnektir ve diğer kişilerin içeriğine alakasız yorumlar bırakmak başka bir şeydir. Ancak bunların hiçbiri artık çalışmıyor ve bunları kullanmaya devam etmek Shadow Ban’a neden olabilir.

Etkileşim bölmeleri, gönderilerinize aynı anda yorum yapan ve beğenen birden fazla kişiyi içerdiğinden;algoritma bu etkileşimlerin gerçek olmadığını kolayca tespit edebilir.

Ve dürüst olalım: Ateş veya 100 emoji dışında hiçbir şey olmayan yorumlar almak, kullanıcı için can sıkıcıdır.

Instagram’da diğer insanlarla etkileşime geçmeniz gerekirken, etkileşiminiz gerçek olmalıdır. Instagram’da fark edilmek için yalnızca özgün yollar kullanmalısınız Örneğin, başka bir sanatçının çalışmasını beğendiyseniz, ona en çok neyi sevdiğinizi söyleyin ve faydalı geri bildirimler bırakın.

4. Uygunsuz İçerik Gönderme

İnternetin ne kadar büyüdüğü düşünüldüğünde, uygunsuz içeriği takip etmek özellikle ebeveynler için zorlu bir iştir. Ve sosyal medya sitelerinde iş daha da zorlaşıyor. Bunun gibi ağlar, kullanıcılarına bakmaktan sorumludur ve Instagram’ın uygunsuz bulduğu içeriği yayınlamak sizi sıcak suya sokabilir.

“Uygunsuz” terimi özneldir, ancak diğer şeylerin yanı sıra aşağıdakilerden herhangi biri için en azından bir shadow ban bekleyebilirsiniz:

  • Şiddeti teşvik eden içerik paylaşmak.
  • Cinsel içerikli gönderiler.
  • Diğerlerine karşı ayrımcılık yapan veya ayrımcılığı teşvik eden içerik.

5. Gerçek Takipçi Olmamak

Instagram’ı uzun süre kullanan herkes bot hesapların ne kadar rahatsız edici olduğunu bilir. Ancak platform, takipçilerinizin gerçek olduğunu düşünmüyorsa, spam için bir ihtar alabilirsiniz. Yani, bunları istemeseniz bile, bu tür takipçilerle uğraşmamak shadowban riskini alabilir.

Bot olduğunu düşündüğünüz bir hesap tarafından takip ediliyorsanız, en kısa sürede engellemeli ve bildirmelisiniz. Aynı şekilde takipçi satın almaktan da kaçınmalısınız; neredeyse kesin olarak shadowban ile sonuçlanacağından, sebepsiz yere önemli miktarda para harcamış olacaksınız.

Instagram’ın algoritmalarını “hacklemeye” çalışmak yerine, başkalarına değer katan içerik yayınlamaya odaklanmanız daha iyi olur. Zamanla, yaptığınız işe gerçekten önem veren bir kitleyi çekeceksiniz.

6. Bazı Yasaklı Hashtag’leri Kullanmak

Kullanılması tavsiye edilmeyen bazı hashtag’ler oldukça açıktır. Örneğin, aşağılayıcı kelimelerden, başkalarına zarar vermeye çalışan gruplardan vb. bahsetmekten kaçınmalısınız. Ancak, yasaklandığını bile bilmediğiniz bir Instagram hashtag’ini kullandığınız için shadow ban almış olabilirsiniz.

Instagram, ortalama bir kullanıcı için oldukça zararsız görünen birkaç hashtag’i yasakladı. Bunlardan üçü şunları içerir:

  • #iphoneografi
  • #kansas 
  • #workflow

Instagram’da hashtag’leri kullanmadan önce, yapabileceğinizden emin olmak için kontrol etmenizi öneririz. Yapamıyorsanız, alternatifler arayın veya çoğul halini (veya bir emojiyi) deneyin.

7. (Bazı) Üçüncü Taraf Uygulamaları Kullanma

Instagram oldukça kullanıcı dostudur. Ancak birçok uygulamanın uygulamayla entegrasyonları vardır.Ve çevrimiçi zamanınızı daha da basitleştirebilir. Ancak, bilmeden bazılarını kullanarak kendinizi  yasaklatmış olabilirsiniz.

Instagram ile ortak olmayan veya yönergelerine uymayan üçüncü taraf uygulamaları kullanıyorsanız, sorunlarınız için bir shadow ban alabilirsiniz. Kullandığınız araçların Instagram yönergeleriyle uyumlu olduğundan emin olun ve uygun olmayanlara erişimi iptal edin.

Shadowban’dan Kaçınmak İçin Kurallara Göre Oynayın

Artık Instagram’da shadow ban almanın anlamını biliyorsunuz.

Platformda büyümek 2010’ların ortalarına göre daha zor.Ancak eski taktikleri kullanmak hesabınızı kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle, elde ettiğiniz kısa vadeli kazançlar, uzun vadede kendilerini dengeleyecektir.

Instagram’da shadow ban almanın listelenen yollarının çoğundan kaçınmak kolaydır. Kullandığınız hashtag’leri dikkatlice düşünün ve yasaklanmış veya insanların aramadığı hashtag’leri kullanmadığınızdan emin olmak için uygun bir araştırma yapın. Ayrıca, zamanla karşılığını verecek gerçek bağlantılar kurmaya da odaklanmalısınız.