Ana Sayfa İnternet Satış Etkinliği Nasıl Ölçülür ve Artırılır

Satış Etkinliği Nasıl Ölçülür ve Artırılır

0

Açılan her işletme, sadece kar elde etmek için açılır. Şirketin sahip olduğu idealler ve hedefler ne olursa olsun, önemli olan kârdır. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar bile başarmaya çalıştıkları şeye sahipler ve parasal olmasa da kâr olarak da düşünülebilir.

Satış etkinliği için tek bir tanım yoktur, ancak farklı kuruluşlar için satış etkinliğini ölçmenin yolları vardır. Yalnızca belirli bir standarda göre ölçüldüğünde bir şeyin etkili olduğunu söyleyebilirsiniz. Öyleyse bu kavramı anlayarak başlayalım.

 

Satış Etkinliği nedir?

 Bu, satıcıların satışlarda maksimum sonuç ve çıktılara ulaşmasını sağlayacak doğru görevleri alma yöntemi olarak tanımlanabilir. Bu, farklı şirketler veya kuruluşlar için farklı şeyler anlamına gelir. Bazı parametreler, artan kar, gelir veya yeni geliştirilmiş bir ürünün satışlarını içerecektir.

Daha önce bahsettiğimiz gibi, etkililiğin tanımı kuruluşun başarı olarak gördüğü şeye bağlıdır. Bu nedenle, bu aynı zamanda, bu amaca ulaşma yönteminin bir şirket / kuruluştan diğerine farklılık göstereceği anlamına da gelir.

 Satış Etkinliği Nasıl Tanımlanır?

11858 teknik destek
11858 teknik destek

 Hiçbir kuruluş, etkinliğin kendileri için ne anlama geldiğini tanımlamadan satıcı ekibinin daha etkili olmasına yardımcı olamaz. Bu kararlılıkla, ilerleme kaydedip kaydetmediklerini anlayacaklardır. Bu, farklı satış ölçütleri için gerçekçi hedefler ve ayrıca organizasyon için performans için temel göstergeler belirlemek anlamına gelir.

İdeal olarak, satışın tüm yönlerini artırmak isteyebilirsiniz, ancak gerçekte bu büyük ölçekte mümkün olmayacaktır. Bu nedenle, yönetim en kritik olan ölçütleri belirleyecek ve ardından bunları önceliklendirecektir.

Satış Etkinliği İçin En İyi Uygulamalar Nasıl Keşfedilir ve Kullanılır?

 Bir kuruluş için söz konusu kavramın kendisi için ne anlama geldiğini tanımladıktan sonra, sonraki şey onlar için önemli olan ölçütleri tanımlamaktır.

Bu ölçümlerle artık etkinliklerini değerlendirebilirler; bazı yöneticiler, süreçlerinin verimsiz olduğunu fark eder. Bu değerlendirmelerle bir kuruluş, yöntemleri hakkında iyileştirmeler yapabilir. Artık kendilerine bazı çok önemli sorular sormaya devam edebilirler.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Satış Etkili Metrikleri

Bu sorular, hangi görevlerin etkili hangilerinin etkili olmadığını bilmelerine yardımcı olur ve bu sorular şunları içerir:

  1. Çalışmayan şeyler nelerdir?
  2. İyi çalışan şeyler nelerdir?
  3. İşe yarayan şeyler nasıl daha iyi çalışması için yapılabilir?

 Bu sorular dürüstçe yanıtlandığında, satış ekiplerinin liderleri kötü veya etkisiz süreçleri filtreleyebilir. Bu, artık ekibin yalnızca en etkili olan görevlere odaklanmasına (en iyi sonuçları üretmesine) yardımcı olacaktır. Sonuçta, etkinliklerini artıracak ve başarı oranlarını artıracaklardır.

Kuruluşların yukarıdaki süreci basitleştirmelerine yardımcı olabilecek bazı araçlar vardır. Bunu, onlara açık ve erişilebilir etkileşim analizleri vererek yaparlar. Bu araçlar, müşterilerin satış içerikleri ve satış konuşmalarıyla etkileşim kurma şekli hakkında belirli veriler sunar. Bu verilerle, ekip artık belirli süreçleri müşterilere hedefleyebilir.

Doğru verilerin uygulanması, işletmelere müşterileri kazanmalarına yardımcı olmak için her zaman bir avantaj sağlayacaktır. Hangi stratejilerin işe yarayıp işe yaramadığını öğrendikten sonra, yapmaları gereken tek şey onları verimli bir şekilde kullanmaktır.

Yetenekleri Yetiştirme ve En Üst Düzeye Çıkarma

Yönetimin çok iyi iş yapan satış temsilcilerini tanıması iyi bir fikir olsa da, tüm ekibi düzenli olarak eğitmek ve yeniden eğitmek onlar için de önemlidir. Satış etkinliğini ölçmek için süreçler oluşturulduktan sonra, yönetim artık ekibin her üyesi tarafından kopyalanabilen eylemler oluşturmak için aynı verileri kullanabilir.

Takımlarına koçluk yapmak için oyun kitapları gibi şeyleri de satabilirler. Ek olarak, insanların algısına dayalı diğer eğitim materyalleri, konuşma kanalları ve satış ipuçları, bir satıcının kendisini bulabileceği her durumda kullanılmak üzere kolayca erişilebilir hale getirilebilir.

En iyi uygulamalar, ekibin en kötü performans gösteren üyesine bile, yüksek performanslı ekip üyelerinin uygulamaları kullanılarak rehberlik edilmesini gerektirir. Test edilen ve denenen bu uygulamalar, onların büyümelerine ve takımda daha etkili olmalarına yardımcı olacaktır.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA