Ana Sayfa Haberler Sarahah Nedir?

Sarahah Nedir?

0

Suudi Arabistanlı bir geliştirici tarafından geliştirilen Sarahah uygulaması, dünya genelindeki popüleretisini her geçen gün biraz daha arttırıyor. Kısa süre içerisinde App Store’da ve Play Store’da en çok indirilenler listesine giren Sarahah, bir dönem kullanılan ask.fm ve kiwi uygulamalarına benziyor. Arapça bir kelime olan Sarahah’ın bizim dilimizdeki karşılığı ise ‘Dürüstlük’.

Sarahah Nedir?

Sarahah uygulaması üzerinden, özel soruları anonim şekilde sormak istediğiniz kullanıcılara yöneltebiliyorsunuz. Soruyu soran kişinin kimliğinin asla belli olmadığı uygulamada, sorulan sorulara yanıt verme tercihi ise tamamen sorunun sorulduğu kişiye ait. Suudi Arabistanlı uygulama geliştiricisi Zain-Al-Abidin Tawfiq tarafından geliştirilen uygulama, kısa süre içerisinde Kanada, ABD ve İngiltere gibi ülkelerde App Store’un en üst sıralarında yer almayı başardı. Uygulamanın kullanıldığı lokasyonlara Mısır da eklenince, Sarahah’taki toplam aktif kullanıcı sayısı 3 milyon kişiyi aşmış durumda.

App Store üzerinden 100 milyon indirilme rakamlarına erişen uygulama sayesinde, sosyal medyada anonim dostluklar kurulabiliyor. Gerçek hayatta bazı kişilere yöneltmekten çekindiğiniz soruları Sarahah üzerinden kimliğiniz gizli kalacak şekilde kullanıcılara yöneltebiliyorsunuz. Ancak bu durum bazı zamanlarda can sıkıcı sonuçlar doğurabiliyor. Her ne kadar Sarahah’ın kötüye kullanım filtreleri çalışıyor olsa da, sorulan sorular açık uçlu olduklarından filtreler her zaman işe yaramayabiliyor.

Sarahah kullanıcılarını bekleyen bir diğer tehlike ise, kullanıcı verilerinin ve uygulama yedeklerinin saklanıyor olması. Yani size Sarahah üzerinden yöneltilen sorulara verdiğiniz her cevap, Sarahah tarafından depolanıyor. Ancak durumun ortaya çıkmasının ardından kısa bir süre sonra, şirket tarafından yapılan açıklama ile bu duruma son verildiği açıklanmıştı. Her ne kadar böyle açıklama yapılmış olsa da yine verilen cevaplar konusunda temkinli davranmak gerekebilir.

Sizler de Sarahah’ı ücretsiz şekilde edinerek test etmek isterseniz aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz. Uygulama şimdilik yalnızca App Store ve Play Store üzerinde yer alıyor.

 

App Store linki :

 

https://itunes.apple.com/us/app/sarahah-%D8%B5%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D8%A9/id1239779861?mt=8&v0=WWW-NAUS-ITSTOP100-FREEAPPS&l=en&ign-mpt=uo%3D4

Play Store linki:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sarahah.android

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.