Ana Sayfa Destek PlayStation 4’te Ebeveyn Kontrolleri Nasıl Ayarlanır?

PlayStation 4’te Ebeveyn Kontrolleri Nasıl Ayarlanır?

0

Evinizde, okul çağında olan çocuklar veya gençler var mı? PlayStation 4 (PS4) oyun konsolunuzda eriştikleri ve kullandıkları çeşitli medya türleri (oyunlar, platformlar, vs.) üzerinde biraz daha kontrol sahibi olmak ister misiniz? Bunu yapabileceğiniz seçenekler var. Sony, bir kere öğrendikten sonra ayarlaması oldukça kolay olan çok sayıda ebeveyn ayarı ekledi. Çok kullanışlı bu özellik, ailenizin her üyesi için profil oluşturma ve her biri için ayrı ayrı kontrol ayarları yapma imkanı sağlar.

Aile Yönetimi (Family Management) Hesabı Oluşturma

  • Ayarlar (Settings) sayfanıza girin.
  • Ekranı aşağı kaydırın ve ‘Ebeveyn Denetimleri / Aile Yönetimi (Parental Controls / Family Management)’ menüsünü seçin.
  • Gelen ekranda ‘Aile Yönetimi (Family Management)’ seçeneğini seçin.

  • ‘Şimdi Ayarla (Set Up Now)’ seçeneğini seçin.
  • Yeni bir profil için ekranı aşağı kaydırın ve ‘Yeni Kullanıcı Oluştur (Create New User)’ seçin.
  • Var olan mevcut bir profili (kullanıcıyı) Aile Yönetimi (Family Management) hesabına eklemek için sağdaki bölümden ilgili profili (kullanıcıyı) seçin.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
  • Aile üyesinin kullanıcı adını ve doğum tarihini girin. Doğum tarihi, PlayStation 4 (PS4) oyun konsolu kullanımını yaşa bağlı olarak sınırlandırmayı düşünüyorsanız önemlidir. Profilin kullanıcı adını ve yaşını girdikten ve onayladıktan sonra, Aile Yönetimi (Family Management) hesabınızın kısıtlamalarını ayarlamak için ilgili sayfaya yönlendirilirsiniz.

Her Aile Üyesi için Kısıtlamaları Bireysel Olarak Ayarlama

Diğer Oyuncularla İletişim Kurma – Bu bölümden, aile üyenizin PlayStation Network‘teki diğer oyuncularla sohbet edip edemeyeceğini veya mesajlaşıp mesajlaşamayacağını kontrol edebilirsiniz.

Diğer Oyuncular Tarafından Oluşturulan İçeriği Görüntüleme – Bir aile üyesinin, diğer PlayStation Network kullanıcıları tarafından paylaşılan video ve görüntüleri görüntülemesini engellemek istiyorsanız, bunu bu menüden yapabilirsiniz.

Online (Çevrimiçi) İçerik için Yaş Filtresi – Bu ayar, (aile üyesinin yaşına bağlı olarak) PlayStation mağazasında bulunan öğelere erişimi engellemek için kullanılır. Ayrıca, oyunların online (çevrimiçi) özelliklerine erişimi, yaşa göre de sınırlayabilirsiniz.

Aylık Harcama Sınırı – Ailenizin üyelerine PlayStation mağazasında harcamaları için aylık bir ödenek vermek istiyorsanız, bunu yapabileceğiniz menü yer burasıdır.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Oyunlar için Yaş Sınırı – Bu menüden, ESRB ebeveyn kontrolü kısıtlamalarıyla hangi oyunların aile üyesi tarafından oynanabileceğini seçebilirsiniz. Seçilebilecek birkaç yaş aralığı vardır. Seçtiğiniz (yaş) seviye(si) ne kadar düşükse, kısıtlama o kadar fazla olur.

Blu-ray Disc ve DVD Videoları için Yaş Sınırı – Bu ayarlar, Oyunlar için Yaş Sınırı ayarıyla aynı şekilde çalışır. Ancak bu menü, benzer ayarları Blu-ray ve DVD‘ler için uygular. Yine aynı şekilde, seçtiğiniz seviye ne kadar düşükse, kısıtlama o kadar fazla olur.

PlayStation VR (Sanal Gerçeklik) Kullanımı – Bu menüden, 12-yaşın altındaki çocukların PlayStation VR (Sanal Gerçeklik) kulaklığını kullanmasına izin verip vermeyeceğinizi seçebilirsiniz.

İnternet Tarayıcısı Kullanımı – Bu ayar ile, PlayStation web tarayıcısının kullanılmasına izin verebilir veya kullanılmasını engelleyebilirsiniz.

Hiç kimse, bir ebeveyinin çocuklarına 7/24 göz kulak olmasını beklemez. Bu nedenle şirketler (firmalar), size yardım etmek için daha güçlü ve özelleştirilebilir ebeveyn denetimleri eklemeye başladılar. Umarız bu ebeveyn denetimleri, aile konsolunuzda yer alan faaliyetlerin türleri üzerinde biraz daha kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA