Ana Sayfa Destek Find My Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Find My Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

0

Apple bu sonbaharda (2019), “iPhone’umu Bul (Find My iPhone)” ve “Arkadaşlarımı Bul (Find My Friends)” özelliklerine “güle güle” ve “Find My” özelliğine “merhaba” demeye hazırlanıyor. Hepsi bir arada çözüm sunan bu özellik, iPhone, iPad ve Mac’te en önemli kişilerinizi ve cihazlarınızı bulmanıza olanak sağlayacak.

Apple, bu yeni uygulama ile ilgili şöyle bilgi veriyor:

İki uygulama bir arada. “iPhone’umu Bul (Find My iPhone)” ve “Arkadaşlarımı Bul (Find My Friends)”, sizin için önemli olan kişileri ve cihazları bulmanıza yardımcı olmak için, artık kullanımı kolay tek bir uygulamada birleştirildi.

Yeni Uygulamada Hangi Yenilikler Var?

Find My uygulamasının Worldwide Developers Conference (WWDC) 2019’da  açılış konuşmasında sunulan özellikleri göz önüne alındığında, mevcut iOS uygulamalarına çok benzediği görülüyor. ‘Kişiler (People)’ için bir sekme ve ‘Aygıtlar (Devices)’ için bir sekme bulunuyor. Her sayfada sırasıyla, arkadaşlarınızın ve cihazlarınızın o anki konumlarını gösteren bir harita var.

Find My Uygulaması ile Kişileri(nizi) Nasıl Bulabilirsiniz?

‘Kişiler (People)’ altındaki bir kişiye dokunduğunuzda, ‘İletişim (Contact)’ ve ‘Yol Tarifi (Directions)’ butonlarını bulacaksınız. ‘Rehber (veya Kişiler) (Contacts)’ uygulamasında kişi bulmak için ilk butona dokunun. İkinci butona dokunduğunuzda ise Apple Maps, seçtiğiniz kişinin konumunu ve o kişinin konumuna giden yol tarifini gösteren bir harita açar. Ayrıca bir konum değişikliği olduğunda, siz ve ilgili kişinizin nasıl uyarılacağını da özelleştirebilirsiniz (kişiselleştirebilirsiniz).

Örneğin, çocuğunuz evden, okuldan veya herhangi bir yerden ayrıldığında ya da eve, okula veya herhangi bir yere vardığında size uyarı göndermesi için Find My uygulamasını özelleştirebilirsiniz (kişiselleştirebilirsiniz). Find My uygulamasını, bulunduğunuz konumunuzu her değiştirdiğinizde seçtiğiniz kişiye uyarı (bilgilendirme) göndermek için de kullanabilirsiniz.

Peki ya Cihazlar?

Bu arada, ‘Aygıtlar (Devices)’ sekmesi altında ‘Ses Çal (Sound Play)’, ‘Yol Tarifi (Directions)’ ve ‘Kayıp Olarak İşaretle (Mark As Lost)’ düğmelerini bulacaksınız. Ayrıca, cihazın kaybolması veya çalınması durumunda ‘Bu Cihazı Sil (Erase This Device)’ seçeneğini seçerek, kaybolan veya çalınan cihazı sıfırlayabilir ve dolayısıyla cihazdaki tüm bilgilerinizi, verilerinizi ve dosyalarınızı silebilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
11858 teknik destek
11858 teknik destek

Cihazlarımdan Biri Eksik Olduğunda Ne Olur?

Daha fazlasını mı arıyorsunuz? Cihazlarınızdan herhangi biri veya birkaçı kaybolursa, diğer Apple kullanıcıları bunları otomatik olarak bulmanıza yardımcı olabilir. Bu durumda, cihazınızın Bluetooth sinyali başka bir kullanıcının cihazı tarafından algılanacak ve kaybolan veya çalınan cihazınızın konumu, diğer Apple cihazlarınızın birinde bulunan Find My uygulamasına geri bildirim olarak gönderilecek. Bütün bunlar arka planda, herhangi bir kişisel bilgi ve veri çalınması riski olmadan ve uçtan uca şifreleme ile olur.

Wired adlı bir yayında (yazıda, makalede), Apple bunun nasıl çalıştığını şöyle açıklıyor:

Apple cihazlarınızda Find My uygulamasını ilk kurduğunuzda ve Apple, bu özelliğin çalışması için en az iki cihaza ihtiyacınızı olduğunu onayladığında, uçtan uca şifreli iletişim yoluyla tüm bu cihazlarda paylaşılan, tahmin edilmesi olanaksız bir özel anahtar oluşturur, böylece sadece bu cihazlar, oluşturulan bu özel anahtara sahip olur.

Her cihaz ayrıca bir ortak anahtar oluşturur. Diğer ortak anahtar şifreleme kurulumlarında olduğu gibi, bu ortak anahtar da verileri, Apple cihazlarınızda kayıtlı olan (ve ortak (public) anahtara karşılık gelen) özel (private) anahtar olmadan kimsenin şifresini çözemeyeceği şekilde şifrelemek için kullanılır. Bu, cihazlarınızın Bluetooth aracılığıyla yakındaki cihazlara yayınlayacağı ‘işaret’tir.

‘Find My’ Uygulaması Hangi Tarihte Yayınlanacak ve Bu Uygulamayı Ne Zaman Kullanabileceksiniz?

‘Find My’ uygulaması, bu sonbaharda iOS 13, iPadOS ve macOS Catalina ile Apple kullanıcılarına sunulacak. Kullanıma sunulacağı zamana kadar, geliştiriciler tarafından βeta sürümü test edilecek.

“iPhone’umu Bul (Find My iPhone)” ve “Arkadaşlarımı Bul (Find My Friends)” uygulamaları, benzer özelliklere sahip ve benzer araçlar sunan iki ayrı uygulama idi; dolayısıyla bu iki uygulamanın, ‘Find My’ adında tek bir uygulamada birleştirilmesi oldukça mantıklı. Uygulamanın bu yaz βeta sürecinde nasıl geliştirileceğini görmek ilginç olacak. ‘Find My’ uygulamasını kullanmayı dört gözle bekliyor musunuz? ‘Find My’ uygulaması ile ilgili (aklınızı kurcalayan) kuşkularınız var mı? Aşağıdaki yorum kısmından ne yapacağınızı biliyorsunuz!

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA