Ana Sayfa Rehber Piyano İçin En İyi 5 VST

Piyano İçin En İyi 5 VST

0

İlk defa midi klavye sahibi olduysanız büyük ihtimalle çoğumuz gibi siz de boşluğa düşmüşsünüzdür ya da sadece kaliteli bir Piyano VST’si arıyorsunuzdur. Bu makalemizde yeni başlayanlar için en iyi Ücretli ve Ücretsiz 5 adet Piyano VST’si önereceğiz.

1. Bitsonic Keyzone Classic (Ücretsiz)

Birinci sıramızda ücretsiz ve ses kalitesi oldukça yeterli olduğundan dolayı Keyzone Classic bulunuyor.

Keyzone Classic tam olarak 5 farklı ses modu barındırıyor, bunlar:

  • Keyzone Piano
  • Yamaha Grand Piano
  • Steinway Piano
  • Basic Electric Piano
  • Rhodes Piano

Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde basit bir şekilde öne çıkan bu VST’de Attack, Decay, Release ve sınırlı sayıda diğer ayarları düzenleme olanağına sahipsiniz.

Güzel bir arayüz ve harika seslerin yanı sıra, Keyzone Classic’i hem Mac’inizde hem de Windows’unuzda rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. Eğer piyano çalmaya yeni başladıysanız Keyzone Classic işinizi tam anlamıyla görecektir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Buraya tıklayarak bedava indirme linkine gidebilirsiniz.

2. Spectrasonics Keyscape (Ücretli / 399$)

Keyscape, duvar piyanoları, elektrikli dijital piyanolar ve kuyruklu piyanolardan oluşan kocaman bir kütüphaneden oluşuyor ve kendi içerisinde 500’den fazla piyano sesi ve 36 farklı enstrüman modeli barındırıyor.

Keyscape en az 77GB disk kapasitesi, 2.4GHz Intel Çift Çekirdekli İşlemci ve 8GB RAM gerektiriyor. Ayrıca kütüphane sadece Mac X 10.10 ve üstü ya da Windows 7 ve üstü ile çalışabiliyor.

CPU bakımından çok yük gerektirdiği için güçlü bir işlemci ve en az 16GB RAM ve üstü öneriliyor. Ayrıca diskte çok yer kapladığından dolayı daha hızlı çalışması için harici bir SSD öneriliyor (gerekli değil).

Keyscape’in seslerini dinlemek istersiniz diye aşağıya SoundCloud’dan piyano örneklerini bıraktık, dilerseniz dinleyebilirsiniz.

3. Modartt Pianoteq (Ücretli / 129€ – 369€)

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Pianoteq gerçek ses dosyalarından oluşmaz, dijital modeldir (dolayısıyla dosya boyutunu daha aşağıda tutar). Bu kadar sevilmesinin nedeni, gerçek ses dosyalarına dayanmamasına rağmen kulağa harika gelmesidir. Kulağa çok inandırıcı gelmesinin yanı sıra, son derece etkileyici. Çaldığımız diğer tüm piyano VST’lerinden daha iyi hissettiriyor.

Bir başka güzel şey de, fiyat açısından diğer piyano VST’lerine göre çok daha ucuz. Pianoteq’i üç farklı paket şeklinde alabilirsiniz, bunlar: Stage, Standard ve Pro.

Stage giriş paketidir, piyano çalmaya meraklı bir kişi için gayet ideal ve basittir. Standard ise piyanonun etrafına sanal mikrofon yerleştirme ve değiştirme özelliği ekler, ki bu gerçekten çok etkileyici bir özelliktir. Pro, klavyedeki her nota için 30 farklı parametre ayarlamanıza olanak sağlayarak maksimum ince ayar yapılabilirlik sunar.

Programı satın aldığınızda iki farklı piyano modeli alırsınız, eğer ki enstrümanlarınızı genişletmek isterseniz ekstra paketler alabilirsiniz. Temel paket, Steinway D Grand modeline dayanan D4 Concert Grand ve belirli bir modele dayanmayan K2 Grand piyanoyu içerisinde barındırır. D4, eşsiz ses kalitesi ve tokluğu yüzünden çoğu kullanıcının favorisi haline gelmiştir. Bir başka favori model olan The Blüthner Model 1’in ise favori olma nedeni oluşturduğu elitlik ve tokluk hissidir. Sadece piyano çalmaktan öte, eğer elektronik müzik yapıyorsanız ve Pianoteq’in bir müziğin içinde nasıl durduğunu merak ediyorsanız bu plugin, yıllar önce DJ Alesso’nun popüler bir şarkısı olan Years’da kullanıldı.

Pianoteq’in bir başka artısı ise, dilerseniz bilgisayarınızda bir program olarak çalıştırabilir veya DAW’ınızda (FL Studio, Ableton Live vb.) bir plugin olarak çalıştırabilirsiniz.

4. Salamander Piano (Ücretsiz)

Salamander Piano’nun diğer ücretsiz VST’lere kıyasla eşsiz bir sesi var.

Sadece Attack, Decay, Release ve Sustain gibi bazı ayarlar kullanılabilir. Aynı zamanda, oldukça sınırlıdır, bu da VST’yi basit ve kullanımı kolay hale getirir.

İşlemci yükü tarafından oldukça hafif olmakla beraber arayüzü de oldukça kullanıcı dostudur.

Buraya tıklayarak bedava indirme linkine gidebilirsiniz.

5. TruePianos (Ücretli / 70$)

Diğer VST’ler çok daha geniş bir enstrüman kütüphanesine sahipken, TruePianos sadece piyano odaklı tasarlanmıştır.

Beş farklı piyano türünü temsil eden beş farklı modülle birlikte gelir. Her modül, piyanonun sesini kolayca değiştirmenizi sağlayan farklı ön ayarlarla birlikte gelir.

Çok fazla özelleştirilebilir olmasa da, TruePianos hızlı bir şekilde başlangıç yapmak için harika bir VST’dir. Elbette ki Reverb, Velocity ve Ses Seviyesi gibi standart ayarlara da sahiptir.

Bütün bunlara ek olarak TruePianos, gerçek ses yerine dijital ses kullanır. Bu, nispeten gerçekçi bir piyano sesini korurken bilgisayarınızın disk kapasitesinden tasarruf etmenizi sağlar.

Ayrıca PianoTeq’de de olduğu gibi bilgisayarınızda bir program olarak çalıştırabilir ya da DAW’ınızda bir plugin olarak çalıştırabilirsiniz.

Hoşunuza gitti mi? Buraya tıklayarak programın demosunu izleyebilir ve dinleyebilirsiniz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA