Ana Sayfa Haberler OSX İşletim Sisteminde Görüntü Ayarları

OSX İşletim Sisteminde Görüntü Ayarları

0
11858 teknik destek

Macbook unuzun masaüstü,ekran ve görüntü ayarlarını değiştirmek istediğinizde yapmanız gerekenleri sizler için derledik.

Apple ın geliştirdiği ve yalnızca kendi cihazlarında kullanımına izin verdiği bu özel yazılımda her ayarda olduğu gibi görüntü ayarlarını değiştirmek için de öncelikle sistem tercihlerine giriyoruz.

os1

Eğer masa üstümüzde bulunan arka plan resmini değiştirmek istersek öncelikle “Sistem Tercihleri”ne giriyoruz. Bu bölümde bulunan “Masaüstü ve Ekran Koruyucu” bölümüne giriyoruz.

os2

Açılan menüde seçilmiş olan klasördeki resimler önümüzde listelenecektir. Bu resimlerden ekrana koymak istediğimiz seçiyoruz ve daha sonra bu resmin ekrana ne şekilde yerleştirileceğini seçiyoruz.

os3

11858 teknik destek

Bu işlemlerin arından seçtiğimiz resim masaüstü arka planımız olarak ekrana yükleniyor. Bilgisayarımızın görüntü ayarlarını değiştirmek istersek “Sistem Tercihleri”nde bulunan “Erişilebilirlik” bölümüne giriyoruz ve en üstte bulunan “Ekran” menüsüne tıklıyoruz. Karşımıza şu şekilde bir ekran gelecektir.

os4

Bu bölümde ekranımız kontrast ve renk ayarlarını yapabiliyoruz. Aynı zamanda renk körlüğü rahatsızlığı bulunan kişiler içinde o anda ekran bulunan bütün renkleri tersine çevirebilecek seçenek de bu bölümde bulunuyor. “Ekran Kontrast” bölümündeki çubuğu sağa doğru çektiğimizde ekranın kontrastı artıyor, “İmleç Büyüklüğü” bölümünde bulunan çubuğu da sağa doğru çekdiğimizde ise ekran görünen mouse imlecimizin boyutu büyüyor.

“Renkleri tersine çevir” seçenğine tik koyduğumuzda ekranda bulunan bütün renkler zıt haline dönüşüyor. Renk körlüğü vb sorunları bulunan kişiler geliştirilmiş olan bu yöntem oldukça rahat bir kullanım sağlıyor. “Gri tonlarını kullan” seçeneğine tik koyduğumuzda ise bilgisayarımızın pil tüketimini oldukça düşük seviyelere indirebiliyoruz. Ve yine diğer seçenekler üzerine saydamlık ve kontrast ayarı yapabiliyoruz.

Bütün bunların dışında ekran parlaklığımızı ayarlamak istersek; klavyemiz üzerinde bulunan F1 tuşuna basarak ekran parlaklığını kısabiliyor, F2 tuşuna basarak ise ekran parlaklığını artırabiliyoruz.

Hazırlayan: Uğurcan ÜN

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1993 Oylamalar · 1993 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikMacbook’larda Görme ve İşitme Engelliler Yardımcısını Açma ve Kapama
Sonraki İçerikWEB BLUETOOTH NEDİR ?
Teknolojiyi yakından takip edip yenilikleri bulup araştıran ve bunları paylaşan bir blog yazarıdır. Şuanda Teknosor firmasında çalışmaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.