Ana Sayfa Haberler Macbook’larda Görme ve İşitme Engelliler Yardımcısını Açma ve Kapama

Macbook’larda Görme ve İşitme Engelliler Yardımcısını Açma ve Kapama

0

Akıllı telefon ve tablerde bulunan ve görme engelli kullanıcılar için geliştirilmiş olan “Voice Over” yardımcısı Apple ın geliştirdiği OSX işletim sisteminde de bulunuyor. Bu işletim sistemini kullanan macbook bilgisayarlarda görme engelliler yardımcısını nasıl etkinleştirebileceğinizi sizler için derledik.

İşlemlere başlamak adına ilk olarak “Sistem Tercihleri”ne giriyoruz.

mace1

11858 teknik destek
11858 teknik destek

“Sistem Tercihleri” menüsünden “erişilebilirlik” bölümüne giriyoruz.

mace2

“Erişebilirlik” bölümünde “Voice Over”a tıklıyoruz.

mace3

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Bu menüde bulunan “Voice Over”ı etkinleştir bölümüne tik koyarak görme engelliler için geliştirilmiş olan sesli yardımcı açılıyor. Karşımıza gelen ekran da “Voice Over” ı kullanı tıklayarak seçimimizi onaylamış oluyoruz.

mace4

Bu işlemleri yaptığımızda tıkladığımız bölüm öncelikle sesli olarak bizlere okunuyor biz aynı yere ikince kez tıkladığımızda o bölüme girmiş oluyoruz.

Eğer “Voice Over” ı kapatmak istersek kısayol olarak CMD+F5 tuşlarına basarak kapatabiliriz. Aynı zamanda bu tuşlara basarak yine kısayol kullanarak Voice Over ı etkinleştirebiliyoruz.
Aynı zamanda erişilebilirlik bölümünden işitme engelliler için geliştirilmiş olan alt yazı desteğini de açabiliyoruz. Bunun için de yine “Erişilebilirlik” bölümünde bulunan “Engelli Alyazısı” bölümüne tıklayarak bu bölümdeki “İşitme engelliler için altyazıları tercih et” bölümüne tik koymamız yeterli oluyor.

mace5

Hazırlayan: Uğurcan ÜN

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA