Önyükleme sorunlar

“Önyükleme” kelimesi farklı bağlamlarda farklı anlamlara sahiptir. .BOOT dosya uzantısını kullanan bir dosya ile ilgileniyor olabilirsiniz ya da bilgisayarınızın önyükleme seçeneklerinin farklı türleri ve önyüklenebilir dosya ve programların nasıl kullanılacağı gibi, Önyükleme sorunları çözümü ile ilgili detaylar yazımızda.

.BOOT dosyaları açma

.BOOT son eki ile biten dosyalar, InstallShield dosyalarıdır. Bunlar, yazılım yüklemeleri için kurulum dosyaları oluşturmak için kullanılan bir uygulama olan Flexera InstallShield programı için kurulum ayarlarını depolayan düz metin dosyalarıdır .

Düz metin dosyaları olduklarından, büyük olasılıkla .BOOT dosyasının içeriğini Windows’ta Not Defteri veya En İyi Ücretsiz Metin Düzenleyiciler listemizdeki bir uygulama gibi bir metin düzenleyicisiyle de görüntüleyebilirsiniz.

Bu tür BOOT dosyaları bazen INI ve EXE dosyaları gibi benzer yükleme dosyalarıyla birlikte saklanır.

Önyükleme sorunları çözümü için;

Önyükleme dosyalarının, InstallShield tarafından kullanılan BOOT dosya biçimi ile ilgisi yoktur. Bunun yerine, yalnızca bilgisayarlar açık olunca çalışacak şekilde hazır hale gelen dosyalar. Yani, işletim sistemi yükleme işlemi yapmadan önce.

Onyukleme sorunlari cozumu 1

Ancak, örtmemiz gereken iki tür önyükleme dosyası vardır. Bir set, Windows’un sabit diskte depolanan başarılı bir şekilde önyükleme yapabilmesi için gereken dosyalardır. Diğeri ise, işletim sistemi başlamadan önce çalışan diğer aygıtlarda duran önyükleme dosyalardır.

İlginizi Çekebilir : Telefonda silinen verileri kurtarmak

Windows Önyükleme Dosyaları

Windows işletme Sistemi , İşletim Sistemi’nin normal modda veya Güvenli Modda olup olmadığı için, belirli dosyalar orada olması gereken sabit diske gidiyor.

Örneğin, Windows XP , diğer önyükleme dosyalarının yanında NTLDR’nin , işletim sistemi başlamadan önce birim önyükleme kaydından yüklenmesini gerektirir. Windows’un daha yeni sürümleri BOOTMGR , Winload.exe ve diğerlerine ihtiyaç duyar.

Bu önyükleme dosyalarından biri veya daha fazlası eksik olduğunda, genellikle ” BOOTMGR eksik ” gibi eksik dosyayla ilgili bir tür hata gördüğünüzde, başlatma sırasında bir hıçkırık olması yaygındır. Yardıma ihtiyacınız olduğunda Önyükleme Sürecinde Görülen Hataların Nasıl Giderileceğini Görün.

Önyükleme sorunları  hakkında Burada Malwarebytes kullanımı anlatılıyor.

Aşağıdaki dosyalarında virüs görüyoruz, buna benzer pek çok şüpheli dosya var.

C:\Windows\system32\userinit.exe,C:\Users\FFF\ Documents\MSDCSC\V8VjttWBVxox\msdcsc.exe C:\Users\FFF\AppData\Local\svchosts.exe C:\Users\FFF\AppData\Roaming\services.exe

Düzenleme:

Malwarebytes taraması sonucunda kullanıcı bilgisayarındaki virüsleri kaldırdık ve sonrasında sorun düzeldi.

Youtube kanalımız için tıklayın