Sizlere bu makalemizde, Notebook Pilinizi Uzun Süre Kullanmanın Yolları hakkında bilgiler vereceğiz.

Notebook Pil Türleri

Notebook’lara ait piller çok fazla seçeneğe sahip değildir. Eski zamanlarda Li-Po piller kullanılırken, şimdi Li-İon piller kullanılmaktadır. Bizim bugün ki ana konumuz bu piller içindir. Genellikle notebook’larımızda da bu piller kullanılmaktadır. Li-Ion piller sizlerin de bildiği gibi oldukça uzun ömürlüdür. Yaklaşık 10 yıldır Notebook üretiminde kullanılan değerli bir donanımdır. Fakat, bazı durumlarda bu piller işlevsiz hale gelebilir. Bu süreç tamamen kullanıcı hatası ya da üretim hatası olabilir. Biz bu makalemizde kullanıcı hatasından kaynaklanan durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

İlişkili: En iyi notebooklar

laptop-battery-health.jpg (1200×675)

Kullanıcı Hataları

Kullanımdan kaynaklanan arızalar en bilinen kullanım şekilleridir. Arızalanan notebook pilleri genelde uzun süreli kullanımlardan dolayı oluşur. Bu durumlara en büyük örnek, Uzun süre sarj etmemektir. Uzmanların tavsiyelerine göre hareket etmeliyiz. Herhangi bir şekilde pile sahip bir üründe, pil seviyesinin %15’in altına inmemesi gereklidir. Bu değer oldukça kritik ve hayati önem taşımaktadır. Bu kullanım modeli maalesef ki ülkemizde en sık karşılaşılan pil arızalarına sebep olmaktadır. İlk ve en önemli tavsiyemiz bu değere dikkat etmeniz yönünde olacaktır. Bir diğer arıza türü ise, uzun süre sarj aletini kullanmak. Evet yanlış duymadınız.

Eğer bir notebook’u gereğinden fazla sefer sarj ederseniz, pil ömrünü hızlı bir şekilde tüketebilirsiniz. Eğer notebook piliniz çabuk tükeniyorsa bir servise başvurmanızı tavsiye ederiz.

battery-health-thumb.jpg (1922×1281)
Pil Sıcaklığı

Pil sıcaklı çok önemli bir unsurdur. Çok sıcak ya da çok soğuk piller arıza göstermeye en uygun pillerdir. Her detayı uygulayıp yine de sorun yaşıyorsanız, pil sıcaklığını ara ara kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Bu kontrol için en ugun uygulamalar ‘Benchmark’ yazılımlarıdır. Ayrıca bu yazılımlar sayesinde bilgisayarınıza ait tüm donanım değerlerini görebilirsiniz.

Notebook Pilinizi Uzun Süre Kullanmanın Yolları aslında oldukça basit ve kolaydır. Uzun süre arızalanmayan cihazların en büyük özellikleri dikkatli kullanımlardan geçer. Bildiğiniz gibi Notebook fiyatları günümüzde çok pahalı olmaya başladı. Uzun süreli kullanacağınız bir ürünü almak istiyorsanız binlerce lira ödemeniz gerekiyor. Fakat ben binlerce lira ödemek istemiyorum diyorsanız, elinizde ki ürünü dikkatli kullanmanız gerekir. Ülkemizde notebook satışları her ne kadar fazla oranda olsa da, eski pc kullanıcıları da oldukça fazla. Burada ki eski cümlesi sizi yanıltmasın. Sadece işlemci modeli ve serisi olarak eski diyebiliriz. Eğer dikkatli bir kullanıcıysanız işlemcisi günümüz standartlarına uygun bir ürünü en az 10 sene rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İlişkili: Pil ömrünü korumanın diğer yolları

Madeller halinde ki tavsiyelerimizi aşağıda sıralıyoruz.

 • Ömrü biten pili kullanmaktan kaçının
 • Bir güç planı belirleyin ve uzun yıllar kullanın
 • Kullanmadığınız özellikleri kapatın
 • Kullanmadığınız uygulamaları silin
 • Virüs taraması sıklıkla yapın
 • Bilgisayar USB depolama birimi takılı bırakmayın
 • Kullanmadığınız uygulamaları arka planda açık bırakmayın
 • RAM boyutunu arttırın
 • SSD kullanın , HDD’ler yavaşlığı sebebiyle %20 daha fazla pil tüketir
 • Cihazınıza iyi davranın, onun seviyesine uygun kullanım modeli belirleyin
 • Oyun oynarken sarjda oynamayın
 • Bakımlarını yapın, toz içinde ki bir cihaz performans kaybeder