Huawei AX3 Router Kurulumu Detaylı Anlatım

Huawei, ağ ürünleriyle de tüketicilere yüksek performans sunmayı hedefliyor. Bu yazımızda Huawei AX3 Router özellikleri ve kurulumu hakkında bilgi vereceğiz.

Huawei Wi-Fi AX3, şık tasarımı nedeniyle konumlandığı yerde gizlemeye çalışmayacaksınız. Çünkü gerçekten son teknoloji olduğunu görsel açıdan açık açık anlatıyor. Cihazın üzerinde yüksek 5 dB frekans seviyesine sahip dört adet katlanabilir anten bulunuyor. Bunlar da yan yana konumlandırılıp sadece bir doğrultuda hareket etmektedir. Ek yön ayarlaması söz konusu değil. Bu durum anten yönlerini ayarlama ve sinyali yönlendirme konusunda büyük bir eksiklik değil. Ancak bu cihazın kolayca katlanıp bir çantada zarar görmeden taşınmasına olanak tanıyor.

Wi-Fi AX3’ün ön tarafında küçük bir led bulunmaktadır. Eğer cihazın internet bağlantısı bulunmuyorsa bu lamba kırmızı renkte yanıyor. Yeşil renkte yanması ise internet bağlantısının var olduğunu ve cihazın düzgün şekilde çalıştığını gösteriyor.

Huawei, AX3 yönlendiricinin iki farklı sürümünü üretiyor. Bunların ikisi de Türkiye’de satmaktadır. AX3 Dual-Core çift çekirdekli işlemci, AX3 Quad-Core ise dört çekirdekli işlemciyle geliyor. Bizim elimizdeki model dört çekirdekli işlemci taşıyor.

Huawei AX3 Router Kurulumu Nasıl Yapılır

Router cihazının altında ise ürün etiketi bulunmaktadır. Buradan cihaz hakkındaki tüm bilgileri alabilirsiniz. Tam ürün modeli olan WS7200, üretildiği ülke, Huawei AI Life uygulamasını indirmek için QR kodu, yönetici ekranı IP adresi gibi bilgiler burada yer alıyor. Ayrıca, yönlendirici cihazının arka tarafında güç girişi, WAN giriş bağlantı noktası, sıfırlama pimi, güç düğmesi ve üç adet 1 Gbps bağlantı noktası bulunmaktadır.

Huawei AX3 Router Kurulumu Nasıl Yapılır?

Üründe hemen üst kısmında WPS eşleştirme düğmesi de bulunmaktadır. Huawei’nin AI Link uygulamasının logosunu paylaşan bu düğmeye bastığınızda yönlendirici cihazı eşleştirme moduna giriyor. Kurulum sırasında ya da birden fazla cihazı aynı anda birbirine örgü tipinde bağlayacaksanız, buna basmalısınız. Bu düğmenin hemen altında ise Huawei logosunu görüyoruz. Cihazın üst kısmında dikkat çeken bir başka ayrıntı ise, NFC özellikli Android telefonunuzla Wi-Fi şifresini elle girmeden hızlı bir şekilde bağlanmak için kullanabileceğiniz özel NFC alanı oluyor. Ne yazık ki, bu alan iPhone cihazlarda çalışmıyor.

Huawei AX3 Router internet ağına bağlama

Huawei AX3’ü internet tarayıcısı üzerinden kurmak istiyorsanız, bunun için tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.3.1 adresini girmeniz gerekmektedir. Bunun için öncelikle bilgisayarınızı Ethernet portu aracılığıyla router cihazına bağlamanız gerekiyor. Böyle bir imkanınız yoksa telefonunuzun uygulama mağazasından Huawei AI Life uygulamasını indirebilirsiniz.

Öncelikle ekranınıza çıkan şartları ve lisans sözleşmesini kabul etmelisiniz. Bir sonraki adımda, gece 03.00 ile 05.00 arasında otomatik olarak gerçekleştirilebilecek yazılım güncelleme seçeneğini etkinleştirebilirsiniz. Kurulumdaki bir sonraki adım ise kendi Wi-Fi ağınızı oluşturmaktır.

Ayrıca mobil uygulama üzerinden anlık upload ve download hızını takip edebileceğiniz bir arayüz de bulunmaktadır.

Benzer özellikleri bulunan Asus AC750 router hakkında yazımızı da inceleyebilirsiniz: https://teknodestek.com.tr/asus-ac750-router-kurulumu/