Netsparker Nedir? Ne İşe yarar? Netsparker ile neler yapabiliriz?

Benzeri bir çok soru zaman zaman karşımıza çıkıyor. Özellikle büyük şirketlerin sıklıkla kullandığı bu uygulama kısa sürede oldukça yaygınlaşmış halde. Kullanım alanı olarak Web sitelerindeki güvenlik açıklarını tespit edebilen otomatik bir uygulamadır.

resim 4

Siteler üzerinde olan güvenlik açıklarını belirme imkanı sunar ancak bu alanda site sahiplerinin bu açıkları tespit etmesini kolaylaştırır. Netsparker web siteleri için oldukça kullanışlı ve faydalı bir uygulama olarak kullanılıyor.

Netsparker Nedir?

kapak 8

Web sitelerinin  özellikle şirketlerin sitelerin güvenlik açıklarını belirleye yardımcı olur.  Aslında bir test aracı gibi düşünülebilir. Son zamanların popüler test aracı olarak kullanıldığını da belirtmekte fayda olacaktır. Bu makalemizde Netsparker özelliklerine ne için kullanıldığına ve benzeri konularına değineceğiz. Ancak ilk olarak Netsparker özelliklerine bir göz atalım.

Netsparker’ın özellikleri

1) Otomatik güvenlik açığı bulmak.

2) Güvenlik açıklarını tanımlama.

3) Büyük web tarayıcılarını uzaktan tarama.

4)grafik içeren güvenlik açığı değerlendirme imkanı sunar.

5)Grafikler ve ekran görüntüleri güvenlik açığı değerlendirme raporu tutar.

6)Kod parçaları ile kod incelemesi yapar.

7) Netsparker yazılımı söz dizimi vurgulama özelliği mevcut.

Aslında bilinmesi gereken önemli bir uygulama fakat özellikle web siteleri ve şirketler için kullanılmaktadır.  Netsparker web sitenizde ki güvenlik açıklarını tespit eder. Raporlama özelligi sayesinde oldukça sık kullanılan uygulamalar arasında yerini aldı.

Temel özellikleri

1)Güvenlik açığı değerlendirme.

2)Açığı taraması.

3)Açık algılama

Bu üç temel özelliği oldukça önem kazanmasına olanak tanıyor. Aslında yazılım şirketleri tarfından oldukça değer gören bir uygulamadır. Bir çok şirket tarafından farklı amaçlar için kullanılsada fakat hepsinin ortak yönü güvenlik uygulaması olmasıdır.

Netsparker Ne işe yarar ?

Netsparker Kullanıcılarının web sitelerindeki ve mobil uygulamalardaki güvenlik açıklarını bulmaya yarar.  Uygulama kullanıcılarına belirlenen güvenlik açığını düzeltmek için öneriler listesini sunar. Kullanıcı bu listeye göre hareket edebilir.

Uygulama teknik olarak kolay bir arayüze sahiptir. Kullanıcılar sorun yaşamadan kolaylıkla uygulamadan faydalanır. Uygulama tarama ve raporlama konusunda da oldukça kaliteli bir hizmet sunar.  Kullanıcılarının 10.000 satıra kadar kodu ücretsiz olarak taramasına olanak tanır. Web siteleri üzerinden kolaylıkla indirilebilir ücretsiz deneme sürümüne sahiptir.