MyEtherWallet (MEW), Ethereum cüzdanı oluşturmak, ETH ve Ethereum tabanlı token’leri transfer etmek için en çok kullanılan cüzdanlardan biri.

Sahip olduğunuz Ethereum ve tokenleri saklayan bir uygulamadır. Ethereum blockchain’i ile etkileşime geçmesini sağlayan açık kaynak kodlu, kullanıcı taraflı bir ”arayüz”dür.

MyEtherWallet açık kaynak kodlu ve tamamen kullanıcı tarafında çalışan bir cüzdan olduğu için Github’dan MyEtherWallet’i bilgisayarınıza indirip çevrimdışı işlem bile yapmak mümkün.

MyEtherWallet (MEW) güvenilir mi?

İnternet üzerinde bulunan bir araç olduğu için dış tehditlere karşı açık durumda. Ayrıca pek çok kullanıcı Ethereum cüzdanlarına bağlanmak için MyEtherWallet’te UTC / JSON dosyası kulanıyor. Ayırca özel anahtar seçeneğini kullanıyor.

Dolayısıyla daha önce olduğu gibi site hacker’lar tarafından bir şekilde manipüle edilirse ve siz bu sırada özel anahtar veya UTC / JSON dosyasını ve şifrenizi girerseniz. Saniyeler içerisinde Ethereum ve tokenleriniz saldırganların adresine aktarır.

MyEtherWallet

MyEtherWallet’te nasıl güvenli işlem yapılır? MyEtherWallet’i güvenli şekilde kullanma

MyEtherWallet’i özel anahtar veya UTC / JSON dosyası ile kullanmak güvenli değil.

Bunun yerine MEW’e Ledger veya Trezor gibi donanım cüzdanlar ile bağlanmak çönerilen yöntemdir. Özel anahtarınız donanım cüzdanda izole bir şekilde saklandığı için ve dış ortam ile etkileşime geçmez. MyEtherWallet’in hacklense bile kripto paralarınıza bir şey olmayacaktır.

Donanım cüzdan kullanmıyorsanız MetaMask cüzdanınız ile de MyEtherWallet’e bağlanabilirsiniz. MetaMask, kullanıcıların Ethereum cüzdanları ile dApp’leri kullanmasını sağlayan bir tarayıcı uzantısı

Bunun yanında donanım cüzdanınız yok ise ve MetaMask kullanmıyorsanız; MyEtherWallet’i Github’dan bilgisayarınıza indirerek çevrimdışı transfer işlemi yapabilirsiniz. Online MyEtherWallet’i sadece imzalanmış transferi ağa yayımlamak için kullanacağınız için özel anahtarınızın çalınma riski ortadan kalkacak.