Movie Maker nedir Ne işe yarar?  Movie Maker hakkında bilinmesi gerekenler.  Olumlu ve Olumsuz yönleri nelerdir? Benzeri bir çok soru zaman zaman aklınıza takılır. Ancak Bu makalemizde tüm bu sorularınızın cevabına ulaşma imkanınız olacaktır. Öncelik olarak uygulamayı yakından tanıyalım. Konu hakkında ön bilgi edinelim.

Windows Movie Maker nedir?

Program windows’un eski sürümlerini destekleyen bir platformdur. Yani Windows 7 gibi eski sürüm bilgisayarlarda kullanılır fakat Windows 8 veya Windows 10  cihazlarını desteklememektedir.

Movie Maker 2000 yılında Microsoft tarafından geliştirilen ve ücretsiz ücretsiz olarak kullanıcılarına sunulmuştur.2017 tarihine kadar gelen Fakat çeşitli güncellemeleri ile kullanılan program Microsoft tarafından kaldırıldı.

Movie Maker  ne işe yarıyor?

Program sayesinde kullanıcılar çeşitli videolar üzerinde düzenleme işlemlerini kalaylıkla yapma imkanına sahipti. Movie Maker sayesinde kullanıcılar videolar üzerinde çeşitli değişiklikler yapabilir. Bunlar video kesme, müzik ekleme, videolara eklemeler yapmak, ses kayıtlarını videolara ekleme imkanına sahipti  Program slayt gösterisi hazırlamak konusunda da oldukça donanıma sahipti. Kullanıcılara basit ancak profesyonel bil kullanım sunmaktadır.

resim 2 1

İsteyen kullanıcılar program sayesinde fotoğraflarına yazılar ekleyerek düzenleme yapabilir. Ancak bu durum videolar içinde geçerlidir.

Program özellikleri olan çeşitli efekt ve animasyonlar sayesinde  slaytınızı oldukça zengin bir görünüme iter.

Videolar üzerinde geçiş sürelerini ayarlar ve daha sonrasında düzenleme imkanını da kullanıcılar tanır. Projelerini tamamlayan kişiler işlemlerini kaydettikten sonra hem DVD hem de bilgisayar ortamında kayıt altına alır.

Bu uygulamayı indirmek oldukça kolay fakat indirme işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli konular var. Microsoft firmasından yapılan resmi açıklamada bu yazılımın orijinal versiyonu internet ortamında bulunmamaktadır. İnternet üzerinde bulunan yazılımlarda ise virüsler ve kötü yazılımlar yer almakta.  Bu konuda indirme işlemini mutlaka güvenilir kaynaklardan yapınız.

Artı ve eksi yönleri mutlaka olacaktır. Bunlar aşağıda yer almaktadır.

Eksi ( olumsuz) yönler.

Makalemizin ilk başında da yer verildiği gibi bu uygulama Windows 8 ve Windows 10 bilgisayarlar için geçerli değildir.

Windows 7 ve eski sürüm bilgisayarlar için destekli.

Basit bir araç kullanımına sahiptir.

Artı ( olumlu) yönleri.

Kolay bir arayüze sahip.

Sürükle bırak mantığı mevcut.

Şık ve gösterişli arayüze sahiptir.

Kaliteli ancak kullanımı basit efektlere sahiptir.

Bu makalemizde Movie Maker hakkında bilgi edindik. Sizlerde bu konuda aklınıza takılan sorular için sayfamızı ziyaret edebilirisiniz.