Mobil Veri Sorunu
Mobil Veri Çalışmıyorsa Ne Yapmalı

Mobil veri çalışmıyor ne yapmalı? Herhangi bir Android telefon çeşitli sorunlara neden olabilir. Bunlardan biri, internete erişmek isteyenler için önemli olan mobil verinin çalışmama sorunudur.

Eğer siz de aynı sorunu yaşıyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. mobil veri çalışmıyor ne yapmalı yazımızda ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

Ayrıca okuyun: WhatsApp Web çalışmıyor nasıl düzelttik

Mobil Veri Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Aşağıdaki yollar oldukça basittir tüm kullanıcılar tarafından yapılabilir. Mobil veri çalışmıyorsa ne yapmalı?

SIM kartı çıkarın ve yeniden takın

En basit yollardan biridir, ancak çoğu zaman SIM kartı cihazdan çıkarıp yeniden takarsanız, muhtemelen mobil veri sorununu çözecektir. Nadir durumlarda, SIM cihazla temassızlık problemi yaşayabilir ve bu da mobil veri gibi işlevlerin hiç çalışmamasına neden olabilir.

Mobil Veri Çalışmıyorsa Ne Yapmalı
SIM kartı çıkarın ve yeniden takın

Cihazınızın ayarlarını değiştirerek zaman kaybetmemek için önce sorunun SIM’de olup olmadığını kontrol edin. SIM kartı telefonunuzdan çıkarın, 30 saniye bekleyin, kartı yeniden takın, telefonu açın ve mobil verinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Sorun çözülmezse, kılavuzdaki aşağıdaki adımlarla devam edin.

APN protokolünü iPv4/IPv6 olarak değiştirin

APN (Erişim Noktası Adları) protokolü, internet bağlantısına sahip olabilmeniz için cihazınızı sağlayıcının verilerine bağlayan şeydir. Aslında, IP adresleri ve ağ geçitleri için önemli ayarlar sağlar. Ancak, diğer tüm işlevlerde olduğu gibi APN de takılabilir veya ayarları değiştirilebilir.

Ayarlar -> Ağ ve internet -> Mobil ağ -> Gelişmiş -> Erişim Noktası Adları bölümüne gidin. Muhtemelen farklı APN protokollerinin bir listesini göreceksiniz (bunlardan yalnızca biri gerçek ağdır). Tüm ayarları fabrika varsayılanlarına sıfırlamak için Sıfırla’ya tıklayın.

Uygun ağ modunu etkinleştirin

İşletim sistemi güncellemesinden veya sıfırlamadan sonra mobil verilerinin çalışmayı durdurma ihtimali her zaman vardır. Burada en kolay çözüm, cihazınız tarafından desteklenen ağ modunu seçmektir.

Örneğin, 4G cihazınız varsa, 4G ağını da seçmelisiniz. Öte yandan, telefonunuzu güncellediyseniz ve yüklediğiniz işletim sistemi 5G ağını destekliyorsa ancak cihazınız 4G ise, desteklemediği ağlara bağlanmaya çalışacaktır.

Çözüm oldukça basittir: Ayarlar -> Ağ ve İnternet -> Mobil ağ -> Tercih edilen ağ türü bölümüne gidin ve cihazınız için uygun ağ modunu seçin. Genellikle 2G/3G/4G şeklinde olan tüm ağları bir arada bulunduran seçeneği seçmeniz önerilir.

Veri sınırlamasını kontrol edin

Hemen hemen her Android cihaz artık tüketilen veri için kendi biçimlendirilmiş sınırlarınızı eklemenize, hazır ayarı seçmenize ve hatta mobil veriniz belirlediğiniz tüketim sınırına yaklaştığında bildirim almanıza olanak tanıyor.

veri sinirlamasini kontrol edin e1676627724668
Veri sınırlamasını kontrol edin

Yanlışlıkla bile olsa bir veri limiti belirlediyseniz ve aniden mobil veriniz çalışmıyorsa (veri kullanılabilir durumdayken), bu ya limiti kaldırmanız ya da veri kullanımınızda daha dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir. Ayarlar -> Ağ ve İnternet -> Mobil ağ -> Mobil ağ bölümüne gidin ve veri sınırının etkin olup olmadığını kontrol edin.

Uçak Modunu etkinleştirme ve devre dışı bırakma

Uçak Modu’nu etkinleştirdiyseniz ve mobil veriniz o zamandan beri çalışmıyorsa, izleyebileceğiniz kolay ve basit bir işlem vardır. Uçak Modunu açın, yaklaşık 30 saniye bekleyin ve ardından tekrar kapatın. Cihazı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

ucak modunu etkinlestirme ve devre disi birakma e1676627694785
Uçak Modunu etkinleştirme ve devre dışı bırakma

Sorun çözülmezse, bazıları uçak modunu tekrar açarak, cihazı bir dakikalığına tamamen kapatarak, tekrar açarak ve uçak modunu kapatarak mobil veriniz çalışabilir. Ardından mobil verinin geri gelip gelmediğini görmek için yaklaşık 30 saniye bekleyin.

Android telefonunuzu sıfırlama

Cihazınızın belleğinin büyük bir kısmı otomatik olarak önbelleğe aktarılır; burada uygulama ve işlemci verileri depolanır ve işletim sisteminin daha yüksek hızlarda çalışması için ihtiyaç duyduğunda otomatik olarak etkinleştirilir. Ancak bu, önbellekte bir sorun olması durumunda her şeyin çalışmayı durduracağı anlamına gelir. Bu durumda, telefonunuzun verileri önbellek nedeniyle çalışmıyorsa, donanımdan sıfırlama muhtemelen var olan herhangi bir sorunu çözecektir.

Mobil Veri Çalışmıyorsa Ne Yapmalı
Android telefonunuzu sıfırlama

Aşağıdaki adımları telefonun içindeki her şeyi kalıcı olarak silecektir.

Her Android cihazın sıfırlama menüsüne girmek için farklı bir düğme kombinasyonu olduğundan, telefon modelinizi arama motorunda aratmanız ve hangi düğme kombinasyonunun sizi sıfırlama ortamına katacağını kontrol etmeniz gerekir. Genellikle, cihazınızı tamamen kapatırsınız ve ardından Ses Açma ve Güç düğmesine (Ses Açma = Ses açma düğmesi / Güç = Güç düğmesi) basarsınız ve üreticinin logosu görünene kadar basılı tutarsınız. Daha sonra bu düğmeleri bırakın ve sizi “wipe cache partition” (önbellek bölümünü sil) ve “wipe cache” (önbelleği sil) seçeneklerine tıkladığınız hard-reset arayüzüne yönlendirene kadar bekleyin. Ardından yeniden başlatın, tüm bilgileri tekradan doldurun ve mobil verinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Sıkça Sorulan Sorular

Mobil verilerim neden çalışmıyor?

Mobil verinizin çalışmayı durdurmasının birkaç nedeni olabilir. Hatalı işletim sistemi güncellemesinden, cihaza yetersiz SIM kart bağlantısına ve yanlış ağ ayarlarına kadar, sorunun nedenini belirlemek için izlemeniz gereken bir dizi adım vardır.

Tüm ayarlar doğruysa neden mobil veri çalışmıyor?

Kılavuzdaki tüm adımları izlediyseniz ve mobil verinizle ilgili hala sorun yaşıyorsanız, sağlayıcınızla iletişime geçmeniz veya mevcut mağazalarından birine gitmeniz önerilir, böylece sistemlerinde veya SIM kartınızda bir sorun olup olmadığını kontrol edebilirler (bu durumda değiştirilmesi gerekecektir).

Neden 5G’de mobil veri çalışmıyor da sadece 4G çalışıyor?

Bu durum, cihazınızın sürüm değiştirmiş olduğunuz ve 5G ağını destekleyen bir işletim sistemi yüklenmediğinde meydana gelebilir, ancak cihazınız 4G’ye kadar desteklemekteyse. Bu durumda cihazı 5G ağını destekleyen bir cihazla değiştirmeniz veya 4G kullanmaya devam etmeniz gerekecektir.

Ayrıca okuyun: WhatsApp Çalışmama Sorunu