WhatsApp Çalışmama Sorunu

Bu yazımızda sizlere WhatsApp çalışmama sorunu ve çözüm yöntemleri ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Android ya da iPhone telefonunuzda WhatsApp çalışmama sorunu yaşıyorsanız, bu sorunun çözümü için deneyebileceğiniz birçok çözüm yöntemi vardır.

Öncelikle genel bir WhatsApp çalışmama sorunu olup olmadığını kontrol edin. Ardından, internet bağlantınızın ve internete erişiminizin olduğundan emin olun.

Eğer son 120 gün içerisinde WhatsApp hesabınıza giriş yapmadıysanız, WhatsApp, belli bir süre giriş yapılmayan hesapları silme hakkını saklı tutar.

WhatsApp Çalışmama Sorunu

WhatsApp çoğu insan için önemli bir iletişim aracıdır. Ve dünya genelinde en çok kullanılan, en popüler mesajlaşma uygulamasıdır. Telefonunuzda, bu derece önemli ve popüler bir uygulama çalışmıyorsa, bu sinir bozucu olabilir. Böyle durumlarda sorunun ne olduğu her zaman açık ve net değildir. Bu nedenle soruna sebep olabilecek nedenleri tespit ve elimine etmek için, birkaç sorun giderme adımını denemeniz gerekebilir.

Bu bağlamda, telefonunuzda WhatsApp çalışmama sorunu yaşadığınızda, bu sorunu düzeltmek için kullanabileceğiniz en yaygın yöntemleri bu makalemizde derledik.

WhatsApp Hesabınız Silinmiş Olabilir

WhatsApp hesabınızı düzenli kullanıyorsanız, bu durumda bu ihtimal düşüktür. Ancak belli bir süre WhatsApp’ı açmadıysanız ve kullanmadıysanız, bu süre 120 günü doldurduğunda veya geçtiğinde, WhatsApp, hesabınızı silme hakkını saklı tutar. Hesabınız silindiyse, yeni bir tane oluşturmanız gerekir.

Hızlı ve Kesintisiz Bir İnternet Bağlantınız Olduğundan Emin Olun

Telefonunuzda mobil veri veya kablosuz internet bağlantısı düzgün çalışmıyorsa, WhatsApp‘a bağlanmada ve WhatsApp‘ı kullanmada sorun yaşayabilirsiniz. Telefon ekranının üst kısmındaki bildirim çubuğunda bir Wi-Fi veya hücresel veri bağlantısı gördüğünüzden emin olun. Ve eğer internet bağlantınızda sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, bağlantınızın soruna neden olup olmadığından emin olmak için, internet erişiminizi kullanan başka bir uygulama kullanmayı (örn. YouTube) deneyebilirsiniz.

İnternet erişiminizi (Wi-Fi ya da mobil veri) kapatıp açmak, bazen bağlantı sorununuzu çözebilir. iPhone kullanıyorsanız Denetim Merkezi veya Android kullanıyorsanız Hızlı Ayarlar menüsünü açmak için, parmağınızı ekranın sağ üstünden aşağı kaydırın. Ardından Uçak modu simgesine dokunun. Bir dakika bekleyin. Ve daha sonra, kablosuz bağlantınızı tekrar açmak için tekrar Uçak modu simgesine dokunun.

WhatsApp Çalışmama Sorunu

WhatsApp Uygulamasını Yeniden Başlatın

Android ya da iPhone telefonunuzda WhatsApp çalışmama sorunu varsa veya uygulama hatalı çalışıyorsa, uygulamayı kapatıp yeniden başlatmak genellikle sorunu çözer. Android veya iPhone telefonunuzda WhatsApp‘ı kapattıktan sonra yeniden başlatın. Ve daha sonra, sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Genel Bir WhatsApp Sorunu Olup Olmadığını Kontrol Edin

WhatsApp, dünya genelinde kişisel ve kurumsal kullanım verileri göz önüne alındığında, hâlâ en çok kullanılan iletişim platformudur. Bu derece yüksek bir kullanım oranı, güçlü ve güvenilir bir hizmet alt yapısına sahip olmasından dolayıdır. Ve dolayısıyla çevrimdışı olması (erişilebilir olmaması) konusunda nadiren endişelenmeniz gerekir. Ancak bazen, her çevrimiçi (online) hizmette bir kesinti olur. Sorunun WhatsApp‘ta olup olmadığını görmek ister Downdetector‘da WhatsApp durum sayfasını açın. Bu sayfada, WhatsApp çalışmama sorunu olup olmadığı ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, sorun bildiriminde de bulunabilirsiniz.

WhatsApp Çalışmama Sorunu

Android ya da iPhone Telefonunuzu Yeniden Başlatın

WhatsApp çalışmama sorunu için uygulamayı yeniden başlatma dışında, iPhone veya Android telefonunuzu da yeniden başlatabilirsiniz. Telefonunuzun güç tuşuna birkaç saniye basılı tutarak çoğu Android telefonu kapatabilirsiniz. iPhone telefonlarda ise Denetim Merkezi ekranındaki kapatma butonu ile telefonunuzu kapatabilirsiniz. Telefonunuz kapattıktan sonra tekrar açın ve WhatsApp çalışmama sorunu ile ilgili kontrolleri tekrar sağlayın.

WhatsApp Uygulamasının Güncel Olduğundan Emin Olun

Android ya da iPhone telefonunuzda tüm uygulamaların güncellemeleri otomatik olarak almasını sağlamak iyi bir fikirdir. Ancak WhatsApp uygulamasını bir süredir güncellemediyseniz, bu durum, güncel olmayan uygulamanın neden olduğu bir tür hata veya uyumsuzluktan dolayı WhatsApp çalışmama sorunu ile sonuçlanabilir. Android‘de Google Play Store ve iPhone’da App Store üzerinden güncellemeleri kontrol edin. Ve WhatsApp için bir güncel sürüm yayınlamış ise, güncelleştirmeleri yapın. Ve ardından, sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

WhatsApp Önbelleğini Temizleyin

WhatsApp çalışmama sorunu, uygulama önbelleğinde uygulamanın düzgün çalışmasını engelleyen bazı bozuk verilerden kaynaklı olabilir. Bu nedenle WhatsApp çalışmama sorunu yaşadığınızda, uygulama önbelleği temizlemelisiniz. Ve bu işlemin, sorununuzu çözüp çözmediğini kontrol etmelisiniz. Bir iPhone telefon kullanıyorsanız, WhatsApp önbelleğini temizlemenin bir yolu yoktur. Bundan dolayı, iPhone telefonlarda uygulamayı kaldırmanız ve ardından App Store‘dan tekrar yüklemeniz gerekir. Bir Android telefon kullanıyorsanız, WhatsApp uygulamasını kaldırmadan, aşağıdaki adımları uygulayarak önbelleği temizleyebilirsiniz!

  • İlk olarak Android telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın. Ardından, ekrana gelen menü listesinde Uygulamalar seçeneğine dokunun.
  • Daha sonra, ekrana gelen sayfada WhatsApp seçeneğine dokunun.
  • Ardından, gelen ekranda Depolama ve önbellek (Storage & cache) menüsüne dokunun.

WhatsApp Çalışmama Sorunu

  • Son olarak Önbelleği temizle menüsüne dokunarak, uygulama önbelleğindeki verileri silin.

Uygulama önbelleğindeki verileri sildikten sonra WhatsApp’ı yeniden başlatın. WhatsApp sorunu devam ederse, yukarıdaki adımları uygulayın. Son adımda Önbelleği temizle menüsü yerine Tüm verileri temizle menüsüne dokunun. Uygulamaya ait tüm verileri temizleme işleminin, oturum açma bilgilerinizi ve diğer tüm kayıtlı verileri WhatsApp’tan sileceğini unutmayın.

Bu yazımızda sizlere WhatsApp çalışmama sorunu ve çözüm yöntemleri ile ilgili detaylı bilgi verdik.

WhatsApp Çalışmama Sorunu

En güncel teknoloji konuları ile ilgili teknik destek ve çözüm içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca, yorumlar bölümünden, web sitemizde hangi konularla ilgili içerikler görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Hangi teknik konularda arama motorlarında daha çok arama yaptığınızı belirtebilirsiniz. Böylece sitemizin içeriğinin daha alakalı ve zengin olmasına katkı sunabilirsiniz.

Hazırladığımız içerikleri beğeniyorsanız, bu içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ve böylece daha çok kişinin bu içeriklerden istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.