Mobil oyunlar, günümüz dünyasında her yaş kategorisinde bulunan kişilerin tercih ettiği oyunlar arasında yer almaktadır. Bu makalemizde de mobil oyun ve sosyal medya arasında ki bağlantıdan bahsececeğiz. Bu oyunlar, dünya çapında bir unvana sahip olan türlere de konu olmaktadır. Çok tutan ve birçok kişinin tercih ettiği bu oyun türleri vardır. Bir mobil oyun sektörü yaratmakta ve geniş kitleler için hizmet vermektedir. Mobil oyun sektöründe yer alan oyunların tanıtımıdır. Ve kullanım alanlarının genişlemesine yönelik olarak da sosyal medya ile olan ilişkisine vurgu yapılmaktadır. Bu noktada; mobil kavramı, mobil oyun sektörünün gelişimi ve mobil oyun sektörünün sosyal medyadaki varlığı başlıkları yer almaktadır.

Mobil Kavramı

Mobil kelimesi, kolay bir şekilde taşınabilir eşya, aygıt ve diğer nesneler için kullanılmaktadır. Dijital aletlerde, sistemsel yapı olarak taşınabilir. Ve geliştirilebilir özellikler bulunduğundan dolayı bu aletler için de mobil kavramı kullanılmaktadır. Buradan hareketle, günümüzde en çok kullanılan cihazlardan birisi olan cep telefonlarıdır.  Bunun için de mobil kavramı sıklıkla yer alır. Cep telefonlarında yer alan sistem içerikleri ve diğer ögeler için mobil kelimesi ile taşınabilir, eklenebilir ve geliştirilebilir özellikleri tanıtmak hedeflenir.

Mobil Oyun Sektörünün Gelişimi

Cep telefonlarının mobil özelliklerle donatılması, çeşitli mobil oyunları uygulamalarını da içerisinde barındırır hale gelmesini sağlamıştır. Bu noktada oyun uygulamalarını içeren mobil oyun sektörü de sürekli gelişim göstermektedir. Çeşitli güncellemelerin yer almasının zorunluluğuna ek olarak kullanıcı yorumları ve günümüz gelişmelerine kayıtsız kalmayacak yenilikler de mobil oyun sektöründe var olan gelişim unsurları arasında yer alır.

Mobil Oyun Sektörünün Sosyal Medyadaki Varlığı

Mobil oyun sektörü, çeşitli reklamlar ile birlikte sosyal medyadaki varlığını arttırmaktadır. Bu duruma ek olarak, birtakım sosyal medya uygulamaları ile özdeşleşmiş özellikler vardır. Sosyal medya içerisindeki gücünü daha fazla arttırmasını sağlamaktadır. Sosyal medya uygulamaların kişilerin kullanım, tercih ve isteklerine göre düzenlenmiştir.  Bu şekilde bir yapıda olması da mobil oyun sektörünün sosyal medya içerisindeki payını yükseltmektedir. Bu paya ek olarak sosyal medya uygulamalarının popüler uygulamaların yanında günlük stresi atmaya yönelik uygulamalara da sahip olmasıdır. Mobil oyun sektörüne çok yönlülük katmakta ve gelişim özelliklerinin artmasını sağlamaktadır.