Mobil oyun güncellemeleri ve oyunlarda sosyal medyanın önemli etkisini anlatmaya gerek yoktur diye düşünüyoruz. Lakin son yıllarda dünya genelini etkileyen sağlık sorunları bu alanda önemli değişimleri karşımıza çıkardı.

Mobil oyunlar, taşınabilir cihazlar içerisindeki yer alan işletim sistemleri ile uyumlu halde çalışan oyun uygulamalarını içerir. Bu makalemizde de mobil oyun ve güncel teknoloji arasında ki durumdan bahsedeceğiz. Ayrıca bu uygulamalar, cihazların oyun mağazalarından indirilebileceği gibi Android Package Kit olarak adlandırılır. Dolayısıyla APK bağlantıları ile de indirilerek ulaşabilmektedir.

Strateji, Eğlence, bulmaca ve harf çözme, çatışma ve hayatta kalma gibidir. Bu kategorileri olan oyun uygulamaları vardır. Ancak sıklıkla tercih edilen listelere sahip olmakta ve güncel teknolojik gelişmeler içerisinde önemli bir yere sahip olmaktadır. Bu önemli pay içerisinde; mobil oyunların içeriği, sosyal medyanın etkisi ve mobil oyunlarda yapılan güncellemeler gibi başlıklar yer almaktadır.

Mobil Oyunların İçeriği

Mobil oyunlar, kitlelerin tercih etme kriterlerine göre şekil alan bir yapı içerisinde hizmete sunulmaktadır. Bu hizmet kapsamında, yaş kategorisi ve cihaz modeli gibi unsurlar da göz önünde bulundurulmaktadır. Var olan bu yapı ve unsur çerçevesinde mobil oyunların içeriği;

Savaş temalı mobil oyunlar
Soru çözme ve kelime bulma temalı oyunlar
Kart ve iskambil temalı oyunlar
Yarış temalı oyunlar
Aksiyon temalı oyunlar
Eğitim temalı oyunlar
Rol ve simülasyon temalı oyunlar
Müzik temalı oyunlar

Sosyal Medyanın Etkisi

Sosyal medya, geniş kitlelere ulaşma ve çeşitli reklamları içerisinde barındıran özellikleri sayesinde mobil oyun kavramı çerçevesinde yer alan bir unsurdur. Bu unsur, mobil oyunların tanıtılmasını sağlamaktadır. Ek olarak mobil oyunların bilgisayar düzeyine de taşınmasına zemin hazırlamaktadır. Sosyal medya kullanıcıların popüler hale gelen mobil oyunlar temalı yaptığı paylaşımlar vardır. Dolayısıyla mobil oyunların gelişim göstermesine de katkı sağlamaktadır. Ayrıca video paylaşım destekli sosyal medya uygulamaları ile yayıncılar para kazanabilmektedir.

Mobil Oyun Güncellemeleri

Mobil oyunlar, istek ve ihtiyaçların sürekli değiştiği bir düzlemde yer almasından dolayı çeşitli güncellemelere ihtiyaç duymaktadır. Kullanıcıların var olan veya kendilerine göre hatalı olarak gördükleri noktalar için birtakım güncelleme gereksinimleri bulunmaktadır. Ek olarak gelişen teknolojiler içerisinde yer alan teknik cihazların her geçen gün farklılaşmasıdır. Ancak mobil oyunlardaki çeşitli uyumluluk göstergelerinin de değişmesini beraberinde getirmektedir. Bu değişimler, temel düzeydeki grafik ayarları ve görüntü unsurları içerisinde yer almaktadır. Bu değişimin yanında ekstra olarak görülen veya eksik olarak saptanan bölümlerin çıkarılması veya eklenilmesini içeren güncelleme detayları da mevcut olmaktadır.

Mobil oyun güncellemeleri her platformda hızla devam etmekte. Tabi sosyal medyanın etkisini unutmamak gerekiyor.

Son olarak Windows Ms-Gaming Overlay hatası adlı makalemize de göz atabilirsiniz.