Microsoft edge de VPN nasıl etkinleştirilir, aşağıda ki adımlar ile ilerleme sağlayabilirsiniz.

Microsoft , Microsoft Edge tarayıcısında ücretsiz bir Sanal Özel Ağ (VPN) kullanıma sunuyor. Edge VPN daha fazla gezinme güvenliği ve gizlilik avantajı sağlar. Bu kılavuz size Microsoft Edge VPN’i nasıl etkinleştireceğinizi ve kullanacağınızı gösterecektir.

Edge VPN, çevrimiçi sitelere göz atarken IP adresinizi gizlemeye ve bağlantınızı şifrelemeye yardımcı olan, tarayıcıya ücretsiz bir eklentidir. Sınırlamaları vardır ancak halka açık Wi-Fi’de koruma sağlar.

Dolayısıyla, internette gezinirken gizliliği ve güvenliği artırmak istiyorsanız bu kılavuzda size Microsoft Edge VPN’i nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

Microsoft Edge VPN Nasıl Etkinleştirilir

Edge VPN, trafiğinizi yapılandırılmış bir uzak sunucu üzerinden yeniden yönlendirir. Etkinleştirildiğinde web sitelerinin ve üçüncü taraf reklam hizmetlerinin etkinliğinizi izlemesi daha zor hale gelir.

VPN’yi etkinleştirmek tarayıcının Ayarlar bölümünden basittir. Edge’deki VPN hizmeti, Cloudflare iş birliğiyle ayda 5 GB ücretsiz kullanıma olanak tanıyan ” Microsoft Edge Secure Network ” olarak biliniyor.

Microsoft Edge VPN’i etkinleştirmek için:

 • Masaüstünüzde Microsoft Edge tarayıcısını başlatın.
 • Tarayıcının sağ üst köşesindeki Ayarlar ve daha fazlası (üç nokta) düğmesini tıklayın.
 • Görünen menüden Ayarlar’ı seçin.
Ekran goruntusu 2023 08 25 233145
Microsoft Edge de VPN Nasıl Etkinleştirilir
 • Sol sütundan Gizlilik, arama ve hizmetler’i seçin.
Microsoft Edge de VPN Nasıl Etkinleştirilir
Microsoft Edge de VPN Nasıl Etkinleştirilir
 • Sayfayı aşağı kaydırın ve Güvenlik bölümünün altındaki Microsoft Güvenli Ağ anahtarını açın.
 • Açıldıktan sonra Site Seç veya Optimize Edilmiş dahil olmak üzere VPN modunuzu seçin.

NOT: Optimize Edilmiş seçeneği önerilir ve genel ayarlarda ve güvenli olmayan ağlarda ve sitelerde VPN’yi etkinleştirir. Siteleri Seç seçeneği, siteleri özel bir listeye yüklediğinizde güvenli ağ özelliğini açar.

VPN’nin çalışması için tarayıcıda Microsoft hesabınızla oturum açmanız gerektiğini de unutmayın. Edge’de oturum açmadıysanız Ayarlar’da VPN bölümünü göremezsiniz.

Bireysel Siteleri Edge VPN Kullanmaya Zorlama

Ayrıca hangi sitelerin VPN’e erişimi olduğunu veya olmadığını manuel olarak da yönetebilirsiniz. Bu, özellikle yoğun reklam ve izleme içeren sitelere göz atarken yararlı olabilir.

 • VPN modu seçeneklerinin altındaki Güvenli Ağ sitelerini Yönet ayarını tıklayın.

Ekran goruntusu 2023 08 25 233517

 • Seçtiğiniz siteler için her zaman Güvenli Ağı kullan seçeneğinin yanındaki Site ekle düğmesini tıklayın.

Ekran goruntusu 2023 08 25 233556

 • Her zaman VPN kullanmak istediğiniz siteyi yazın ve onaylamak için Ekle düğmesine tıklayın.
Ekran goruntusu 2023 08 25 233702
Microsoft Edge de VPN Nasıl Etkinleştirilir
 • Bir siteyi listenizden kaldırmak veya düzenlemek için yanındaki üç noktalı düğmeyi tıklayın ve Kaldır veya Düzenle düğmesini seçin.

Bir sitenin hiçbir zaman VPN üzerinden çalışmasını istemiyorsanız, Bu siteler için Asla Güvenli Ağı kullanma bölümündeki aynı adımları kullanın ve sitelerin bağlantılarını girin.

Microsoft Edge VPN Ayarları Nasıl Yönetilir

VPN etkinleştirildikten sonra Edge’in Ayarlar bölümüne girmeden onu yönetebilirsiniz. VPN’yi açabilir veya kapatabilir ve VPN’yi genel Wi-Fi ve diğer güvenli olmayan siteler için kullanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, görüntülediğiniz belirli bir site için VPN kullanmasını da sağlayabilirsiniz.

Edge VPN ayarlarınızı kolayca yönetmek için:

 • Adres çubuğunun yanındaki sağ üst köşedeki Tarayıcı temelleri düğmesini (kalp simgesi) ve Ayarlar ve daha fazlası (üç noktalı) menü düğmesini tıklayın.

Ekran goruntusu 2023 08 25 233855

 • Görüntülenen menünün en altına gidin ve Microsoft Edge Güvenli Ağ bölümünü bulun. Burada VPN’yi açıp kapatarak veya görüntülemekte olduğunuz sitedeki VPN özelliğini kullanacak şekilde ayarlayarak yönetebilirsiniz.
Ekran goruntusu 2023 08 25 234055
Microsoft Edge de VPN Nasıl Etkinleştirilir