MacBook veri aktarımı
MacBook veri aktarma

MacBook, iMac veya Mac mini kullanıyorsanız, hangi modeli kullandığınızı bilmeniz önemlidir. MacBook Bilgisayarınızın Modeli Yılı ve Yaşı nı nasıl bulacağınızı sizlere adımları ile anlatacağız.

Apple’ın geniş fakat basit bir ürün yelpazesi var. Diğer markaların aksine şirket, her yeni model de Mac’lerin adını değişmez. Bu durumda Mac’inizin hangi model olduğunu ve orijinal olarak hangi yılda çıktığını öğrenmeniz gerekir.

Mac modellerinin;

 • Garantisini tam olarak bilme
 • Modeli ve yılı bilme

Cihazı satarken iyi bir fiyat almak için önemlidir. Mac’inizin tam model adını ve çıkış yılını bulmak oldukça basittir.

Faturadan Mac’inizin Yaşını Bulun

Ürünün faturasını kontrol etmek veya Apple ile konuşmak, Mac’inizin kaç yaşında olduğunu öğrenmenin en güvenilir yöntemidir. Fakat bu mümkün değilse, Mac modelinin ilk piyasaya sürüldüğü yıl da dahil olmak üzere model adından Mac’inizin yaşı az çok anlaşılacaktır.

Apple Menüsünde MacBook Bilgisayarınızın Modeli ‘ni ve Yılını Bulun

Apple, MacBook, iMac veya Mac mini cihazların modeli arasında ayrım yapmak için yılı ve zaman dilimini kullanır. Mesela, MacBook Pro (13 inç, 2022 Başı) ile MacBook Pro (13 inç, 2021 Sonu) birbirinden farklıdırlar. Bu nedenle, MacBook Pro’nuzun ilk olarak hangi yılda satışa sunulduğunu bilmek önemlidir.

Benzer şekilde, 2019 ve 2020 MacBook Air aynı görünür. Fakat 2020 çok daha üstün bir  cihazdır. Mac modelinizin ilk çıkış yılını öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin. Bu kısımda Mac’inizi tam olarak ne zaman satın alındığını değil, o modelin hangi yılda çıktığını görünür.

 • İlk önce MacBook, iMac veya Mac mini’nizde sol üst köşede bulunan Apple menüsünü tıklayın.
 • Ardından Bu Mac Hakkında’yı tıklayın.
 • Genel Bakış sekmesinde, Mac’inizin model numarası ve yılı yazar.

macbook bilgisayarinizin modeli yili ve yasini bulma 2

 

Bu yılın, cihazınızı satın aldığınız yıldan farklı olduğunu unutmayın.

Bu bölümden, Apple silikon, Intel çip modeli, bellek, depolama miktarı da dahil olmak üzere Mac’inizin birçok özelliği görünür.

Apple’ın Destek Sitesinden Mac’inizin Modeli ‘ni ve Yaşını Bulma

Yıl ve modelini bulmak için Mac’inizin yanında olmasına gerek yok. Seri numarasını biliyorsanız, Apple destekten cihazınızın modelini ve yaşını kolayca öğrenin.

Bu numara cihazınızın faturasında ve kutusunda yazar. Seri numarası ayrıca tüm FCC işaretlerinin olduğu MacBook’unuzun arkasına da yeralır.

Bunların dışında, cihazınız yanınızdaysa, sol üst köşedeki Apple logosuna ardından Bu Mac Hakkında tıkladığınızda da görünür. Üstüne çift tıklayın ve ardından kopyalamanız yeterli.

Ardından aşağıdaki adımları takip edin:

 • Seri numarasını aldıktan sonra Apple’ın Kapsamı Kontrol Et sayfasına gidin.
 • Eğer talep ederse Apple kimliğinizle oturum açın.
 • Mac’inizde kullandığınız aynı kimliği kullanmanız gerekmez.
 • Sonrasında seri numarasını metin kutusuna yapıştırıp devam edin.
 • Ardından CAPTCHA kodunu girin ve Devam’ı tıklayın.
 • Araç daha sonra Mac’inizin modelini ve yılını gösterir.

Bunun dışında, cihazınızın garanti kapsamında olup olmadığı, AppleCare+ kapsama durumu ve daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

MacBook Bilgisayarınızın Yılı Neden Önemli

Cihazınızın temel özelliklerini ve modeli önemlidir. Çoğu MacBook modeli benzer görünse de, büyük ölçüde farklıdır. Mesela, 2020 ve 2021 13 inç MacBook Pro aynı görünür, fakat ikincisi M1 yongasıyla çok daha üstün pil ömrü ve performans sunar.

Son Güncelleme 5 Mayıs 2022 Yazar Pınar Güldökmez