Donanım cüzdan nedir? Bitcoin donanım cüzdanı

Kripto paraları güvende ve dış tehditlerden uzak tutmak için genelde soğuk cüzdan (cold wallet) adı verilen yöntemler kullanılıyor.

Soğuk cüzdanlar arasında en güvenli ve en kullanışlı cüzdanlar donanım cüzdanlar. Bir Bitcoin donanım cüzdanı ile kripto paralarınızı güvene alabilirsiniz.

Soğuk cüzdan yöntemlerine örnek olarak kripto paraları harcamak için gereken özel anahtarın USB bellekte veya kasada tutulması, kağıt cüzdanlar ve donanım cüzdanlar verilebilir.

Kağıt cüzdanlar ve USB bellekler özel anahtarları saklamak için iyi bir yöntem. Ancak kripto paralarınızı transfer etmek istediğinizde özel anahtarı herhangi bir kripto para cüzdanına ”import” etmeniz gerekiyor.

Dolayısıyla kripto paraları transfer etmek istediğiniz anda kağıt cüzdan veya USB bellek soğuk depo (cold storage) bir çözüm olmaktan çıkıyor.

Çünkü donanım cüzdanlar dışındaki MetaMask, Trust Wallet ve XRP cüzdanları gibi birçok cüzdan birer sıcak (hot) cüzdan.

ledger2

Yani bu cüzdanlar devamlı internete bağlı ve bilgisayar, telefon gibi güvenlik problemi olabilecek cihazlarda kullanılıyor.

Özel anahtarınızı bilgisayarda veya internette kullanırken cüzdan dış ortamdaki risklere açık olduğu için hacklenme riski bulunuyor. Bunun yanında her iki yöntem de çalınma, yangın, su gibi dış etkenlere karşı da korumasız durumda.

Bu yöntemlerin hepsi birer soğuk cüzdan (cold wallet) çözümü olmasına rağmen aralarında donanım cüzdanlar özel anahtara getirdiği benzersiz koruma ile öne çıkıyor.

Donanım cüzdanlar, kullandıkları çip sayesinde özel anahtarları bilgisayar ve mobil cihazlar gibi her türlü dış etkenden tam izole bir şekilde saklıyor.

Donanım cüzdan fiyatları, Trezor ve Ledger cüzdan fiyatları

Ledger ve Trezor iki önde gelen donanım cüzdan üreticisi şirket. Ledger ve Trezor donanım cüzdan modellerinin güncel fiyatları aşağıdaki şekilde. Ledger ve Trezor cüzdanları resmi sitesinden inceleyip satın alabilirsiniz.

Donanım cüzdan almalı mı?

Eğer sahip olduğunuz kripto paraların değeri 4-5 haneli rakamlarda ise donanım cüzdan almamak için hiçbir neden yok.

Normal kripto para cüzdanları ile transfer yaparken kullandığınız bilgisayarın ve mobil cihazın güvenliğinden her daim emin olamazsınız. Ayrıca masaüstü, mobil ve tarayıcı cüzdanları internete bağlı olduğu için dış tehditlere karşı açık durumda.