Kullandığınız Telefon Reklamları Dinliyor mu;

Telefonunuzun yerleşik bir mikrofonu vardır. Telefonunuz sizi dinliyor ve sırlarınızı Google veya Facebook ile paylaşıyor mu?

Telefonunuzun konuşmalarınızı dinleyip dinlemediğini hiç merak ettiniz mi?

Ne oluyor?

Kullandığınız Telefon Reklamları Dinliyor mu?

İnternetteki çeşitli kullanıcılar, telefonlarında şüpheli bir şeyler olduğunu iddia etti.

Web siteleri ve Facebook’ta kişiselleştirilmiş Google reklamlarını daha iyi hedeflemek için kullanılan bilgilerle akıllı telefon mikrofonlarının söylediklerini kaydetmek için kullanıldığına inanıyorlar.

Akıllı Telefonum Reklamlarımı Gerçekten Beni Dinliyor mu?

Bu gerçekleştiğinden beri, Google Asistan gelişti ve artık bu tür bir öneri sunmuyor. Ancak, müşterileri konuşmalarına göre hedeflemek için teknolojinin kullanılma olasılığı endişe vericidir. 

Google, “Ses parçacıkları kullanıcı hesaplarıyla ilişkili değildir” iddiasıyla harekete geçerek buna tepki gösterdi.

Sonuç olarak, Android izinlerinizin uygulamalara telefonunuzun mikrofonuna erişmesine izin vermemesini sağlamak iyi bir fikirdir. 

Sonuçta, akıllı telefon mikrofonlarının içeriği kullanıcılara hedeflemek için veri topladığını kanıtlamak zordur. Ancak telefonların ve dijital asistanların dinlediğini bildiğimiz için, Google, Amazon ve Facebook gibi şirketlerin söylediklerinizle ilgilenmesi gerçekten bir sürpriz mi?

Uygulamalar, akıllı telefonunuzun mikrofonunu kullanarak ses verilerini yakalayabilir mi? Bunu öğrenmek için Pen Test Partners’tan siber güvenlik uzmanları Ken Munro ve David Lodge bir uygulama geliştirdi. Amacı, bir telefonun yakınında söylenenleri kaydetmek ve bir monitörde görüntülemek.

“Telefonda mikrofonu kullanma, internette bir dinleme sunucusu kurma izni verdik ve dünyanın neresinde olursa olsun bu telefonda mikrofonun duyduğu her şey bize geldi ve daha sonra özelleştirilmiş reklamları geri gönderebilirdik. “

David Lodge, kodun büyük ölçüde ana işletim sistemi içinde veya kamuya açık alanda mevcut olduğunu açıkladı.

Şirketler Telefonları Reddediyor Reklam Üretmek İçin Sizi Dinliyor

Google ve Facebook, uygulamalarının bu şekilde bilgi toplamak için akıllı telefon mikrofonlarını kullanabileceğini reddetti. Ek olarak, uygulama geliştiricileri Google geliştirici politikasına uymalıdır. Bu, uygulamaların Google Asistan kayıtlarını kullanarak gizliliği ihlal etmediğini belirtir.

Peki Neden Bahsettiğiniz Şeylerin Reklamlarını Alırsınız?

Google’ın, tıpkı Amazon’un yaptığını bildiğimiz gibi, sizi Amazon Echo aracılığıyla kaydettiğini biliyoruz. Ancak bilgiler ticari amaçlarla kullanılıyor mu?

Yeni bir mobil işletim sistemi kullanıyorsanız, bundan etkilenme olasılığınız düşüktür.

Peki ne oluyor? 

Muhtemelen, ilgilendiğiniz veya daha önce görüntülediğiniz veya hakkında e-posta aldığınız şeylerle ilgili reklamlardır.

Göstermek için senkronize olan çeşitli cihazlarda bağlantılı profillerin bir örneğidir.

Bu biraz sinir bozucu, ancak sesli gözetlemenin sizi hedeflenen reklamlara işlemesinden daha mantıklı.

Neye inanıyorsanız olun, uygulamaların iyi bir neden olmadan mikrofonunuza erişmediğinden emin olmak için cihaz izinlerinizi incelemelisiniz.

111111