Küçük işletmenizin Instagram hesabını büyütmek mi istiyorsunuz? Bu yazımızda, küçük işletme sahipleri için en iyi 8-Instagram hesabı büyütme tüyoları hakkında bilgi vereceğiz. Hashtag stratejileri, içerik fikirleri ve etkileşim ipuçları gibi Instagram stratejinizde yapabileceğiniz birkaç küçük, basit değişikliklerden, gizli Instagram özelliklerini kullanmak, video içeriği oluşturmak ve işletme hesabınızdaki büyümeyi artırmak için Instagram algoritmasını nasıl kullanabileceğinize kadar her şeyi ele aldık.

Reels Videoları Oluşturun

Kucuk Isletme Sahipleri icin Instagram Hesabi Buyutme Yontemleri 1

Reels, Instagram‘ın kısa (süreli) video özelliğidir (TikTok’taki gibi) ve küçük işletme sahiplerine, Instagram hesaplarını büyütmeleri için önerebileceğimiz en önemli tüyolardan biridir. Küçük işletmelerin, Reels için oluşturabileceği o kadar çok video içeriği türü vardır ki, müşterileriniz bu tür içeriklerle ilgilenmeye bayılacak. Doğrudan Instagram uygulaması üzerinden Reels videoları oluşturabilir veya internette bulabileceğiniz birçok online video oluşturma uygulamaları ile sadece birkaç dakika içinde yüksek kaliteli pazarlama videoları oluşturabilirsiniz.

Hashtag’leri Stratejik Olarak Kullanın

Kucuk Isletme Sahipleri icin Instagram Hesabi Buyutme Yontemleri 2

İşletmenizin (firmanızın) hedeflerinden biri Instagram‘da büyümek ise, Hashtag‘ler önemli bir Instagram hesabı büyütme stratejisidir. Halihazırda Hashtag kullanıyor olabilirsiniz, ancak küçük işletmenizin büyümesine yardımcı olmak için gerçekten en iyi Hashtag‘leri mi kullanıyorsunuz? Milyonlarca etikete sahip Hashtag‘leri kullanmayın; daha iyi erişim ve hedef kitlenizle bağlantı kurmak için daha fazla niş Hashtag arayın ve bulduğunuz bu Hashtag’leri kullanın.

Paylaşılabilir İçerik Oluşturun

Kucuk Isletme Sahipleri icin Instagram Hesabi Buyutme Yontemleri 3

Paylaşımlar artık Instagram algoritması için çok daha değerli, bu nedenle paylaşılabilir içerik oluşturmak her zamankinden daha önemli. Paylaşılabilir içeriğe harika bir örnek, topluluğunuzun (hedef kitlenizin) firmanızla ilişkilendirebileceği veya ilham verici bulabileceği basit alıntı grafikleridir.

Paylaşım Kaydetmeyi Teşvik Edin

Kucuk Isletme Sahipleri icin Instagram Hesabi Buyutme Yontemleri 4

Instagram algoritması için paylaşımların artık daha değerli olması gibi, paylaşım kaydetme da artık daha değerli. Bu nedenle katılımı (etkileşimi) teşvik ettiğinizden emin olun ve Instagram gönderilerinizin sonunda harekete geçirici mesajlar vermekten çekinmeyin. Örneğin, hediye, promosyon vb. kazanmak için paylaşacağınız gönderiyi kaydetme gereksinimi olan bir çekiliş düzenleyebilirsiniz. Veya bu gönderiyi gönderinizin sağ-alt köşesine, kaydetmek için küçük bir ok ve bir CTA (Call-To-Action) bile ekleyebilirsiniz.

Instagram Kılavuzlar

Kucuk Isletme Sahipleri icin Instagram Hesabi Buyutme Yontemleri 5

Instagram, Kılavuzlar (Guides) özelliğini kullanıma sundu ve bu özelliği, herkesin kullanabileceği şekilde genişletti. Instagram Kılavuzları (Instagram Guides), faydalı ipuçları ve tavsiyelerin yanı sıra gönderileri ve videoları düzenlemenize olanak tanır. Bu harika içerik, yalnızca Hikâyeler’iniz (Stories) aracılığıyla paylaşılmakla kalmaz, aynı zamanda Ürün Kılavuzlarınız, Instagram‘ın, müşterilerin sizin gibi markalardan ve işletmelerden yeni ürünler keşfetmesine yardımcı olan Instagram uygulamasındaki alışveriş platformu olan Instagram Shop‘ta (Instagram Mağaza’da) öne çıkarılabilir.

Daha Fazla (Direkt) Mesaj (DM) Gönderin

Kucuk Isletme Sahipleri icin Instagram Hesabi Buyutme Yontemleri 6

Instagram hesabınızı büyütmek ve daha fazla satış yapmak istiyorsanız, küçük işletmenizin DM‘lerde (Direct Messages – Direkt Mesajlar) aktif olması gerekiyor. Instagram Direkt Mesajları, müşterilerinizle daha kişisel iletişim kurmanıza, soruları yanıtlamanıza ve daha güçlü ilişkiler kurmanıza olanak tanır.

Paylaşım Öncesi ve Sonrası Etkileşim

Kucuk Isletme Sahipleri icin Instagram Hesabi Buyutme Yontemleri 7

İçeriğinizin (paylaşımlarınızın), takipçilerinizin akışlarında ve Hikâyeler’inde (Stories) belirgin bir şekilde görünmeye devam etmesi için hedef kitlenizle, özellikle de paylaşımdan hemen önce ve hemen sonra etkileşim kurmanız önemlidir. Gönderi paylaşmadan önce, topluluğunuzdaki birkaç gönderiye yorum yapın ve gönderi paylaştıktan sonra, hesabınızın takipçilerinizin haber akışlarında ilgi görmesine yardımcı olmak için, yorumlarda olduğu gibi, DM‘lere yanıt verin!

Günlük Olarak Hikâye(ler) Paylaşın

Kucuk Isletme Sahipleri icin Instagram Hesabi Buyutme Yontemleri 8

Ve son olarak, küçük işletmenizin Instagram hesabını başarılı bir şekilde büyütmenin en önemli unsurlarından biri tutarlılıktır (sürekliliktir)! Her gün Instagram akışınızda gönderi paylaşmanız gerekmez, ancak Instagram Hikâyeler (Instagram Stories)’inizde günlük olarak gönderi paylaşmanızı kesinlikle öneririz. Bu, geçmiş gönderilerinizden birini paylaşmak, üzerinde çalıştığınız bir şey veya takipçilerinize sade ve pratik bir merhaba mesajı gibi basit bir şey olabilir. Instagram Hikâyeler (Instagram Stories)’inizde günlük olarak gönderi paylaşma, müşterilerin, Instagram‘da aktif olduğunuzu bilmelerini sağlar ve içeriğinizin, haber akışlarında canlı ve güncel kalmasına yardımcı olur, böylece hiçbir gönderinizi kaçırmazlar.

Bu yazımızda sunduğumuz Instagram (hesabı) büyütme tüyolarının, küçük işletmenizin Instagram takipçilerini, takipçilerin katılımını (etkileşimini) artırmanıza ve daha fazla satış elde etmenize yardımcı olacağını umuyoruz!

Son Güncelleme 24 Temmuz 2021 Yazar Mustafa Akdemir