Klavye switchleri mekanik klavyelerde bulunur ve çeşitleri vardır. Bu çeşitler klavyenin özelliğini belirler . klavye sert mi yoksa yumuşak mı, hızlı mı yoksa yavaş mı gibi özellikleri belirler.

Klavye switchleri renkleri ve karşılık gelen özellikleri.

Bu özelliklere geçmeden önce bazı teknik bilgiler işinize yaraya bilir.

Switch: Klavyede tuşa basma fonksiyonunu yerine getiren anahtar.

Click: Switchin hareketi sonrasında çıkardığı tıklama sesi.

Hareket kuvveti: Tuşa basıldığında switchin tepkimesini bilgisayara gönderen kuvvet.

Keycap: Switch üzerinde yer alan plastik kapak (klavye tuşu).

Tactile: Switchin hareketi esnasında hissedilen geri bildirim.

Dış Dip: Switche bastıktan sonra dibe kadar katedilen mesafe.

Histerezis: Çalıştırma noktası ve bitiş noktası (etkiye tepki noktası) eşleşmemesi. Bu sayede ikinci basışta daha hızlı şekilde kaydeder.

Alps-Mount: Alps Electronic şirketi tarafından üretilmiş monte edilebilir switchler.

Linear: Switchin hareketi esnasında hissedilen pürüzsüz sessiz tepki.

klavye switchleri

Cherry Markası

Cherry, dünyanın en çok bilinen switch markası ve piyasadaki en eski switch üreticisidir 1967 yılından bu yana üretimi devam eder. MX-Mount: Cherry şirketi tarafından üretilmiş monte (mount) edilebilir switchlerdir. MX adını verdiği switchlerinin patentini 1983 yılında almıştır. Cherry, ürettiği switchlerin özelliklerini ise renklerine göre kategorize edilmiştir.

Renk Kategorileri

Cherry MX Kırmızı

Hissiyatı: Yumuşak

Klik Sesi: Yok

Hareket Kuvveti: 45 cN

Atlama Noktası: Yok

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 50 milyon tuş vuruş ömrü vardır

Cherry MX Siyah

Hissiyatı: Ağır

Klik Sesi: Az

Hareket Kuvveti: 60 cN

Atlama Noktası: Yok

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 50 milyon tuş vuruş ömrü vardır

Uygun kullanım alanları: Genelde FPS oyunlar için en uygun switchdir. Yukarıda bahsettiğimiz histerezis kavramı olmadığı için ikinci vurguyu beklemeden basıncı anında kaydeder. Bu sayede parmağımızı tuştan çekmeden dahi işlem yapmaya devam edebiliriz. Klik sesi olmadıkları için de ofis ortamında da rahatlıkla kullanılabilirler. En popüler switchlerdir.

Cherry MX Mavi

Hissiyatı: Ağır

Klik Sesi: Yüksek

Hareket Kuvveti: 50 cN

Atlama Noktası: Var

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 50 milyon tuş vuruş ömrü vardır

Cherry MX Yeşil

Hissiyatı: Ağır

Klik Sesi: Yüksek

Hareket Kuvveti: 80 cN

Atlama Noktası: Var

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 50 milyon tuş vuruşu

Uygun kullanım alanları:

Genellikle MOBA (Multiplayer Online Battle Arene) türündeki oyunlar için tercih ediliyor. Ancak Klik sesi ve atlaması noktası bulunur. Ancak FPS oyunları için pek uygun değildir. Ayrıca klik sesi yüksek olduğu için (en yüksek klik sesine sahip switchler) iş yerlerinde ve evde kullanırken switchlerin sesinden rahatsız olan birileri olabilir. Dolayısıyla mavi ve yeşil switchi tercih edeceklerin bu etkenleri göz önünde bulundurmaları gerekir.

Cherry MX Kahverengi

Hissiyatı: Orta

Klik Sesi: Yok

Hareket Kuvveti: 45 cN

Atlama Noktası: Var

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 50 milyon tuş vuruş ömrü vardır

Cherry MX Beyaz

Hissiyatı: Orta

Klik Sesi: Yok

Hareket Kuvveti: 65 cN

Atlama Noktası: Var

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 50 milyon tuş vuruş ömrü vardır.

Uygun kullanım alanları:

Atlama noktalarının ve klik seslerinin olması ile aslında mavi ve yeşil switch çeşidine çok benzerler. Ancak çıkardıkları klik sesi, mavi ve yeşil switchlere göre daha azdır. Ancak FPS oyunları için pek tercih edilen modeller değillerdir. Çünkü ilk tuşa basıldıktan sonra ikinci kez basabilmek için switchin hareketini tamamlamasını beklemek gerekiyor. Bu da özellikle FPS oyunlarında biraz gecikmeye neden olabiliyor. Ayrıca yüksek klik sesi olmadığı için ev ve iş yerlerinde çok rahat kullanılabilecek türden switchlerdir.

Ayrıca Razer ve Logitech gibi marka ve model swetchlerde vardır.

1- Öncelikle klavyeyi hangi amaçla kullanacağınıza karar verin (oyun, yazı vs.). Sonrasında ise kullanım amacınıza uygun switchleri tercih edin. Örneğin ofis ortamında çalışmak için bir klavye alacaksanız sonra klik sesi düşük olan switchleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

2- Kullanım amacınızı belirleyip tercih edeceğiniz switchi de belirledikten sonra bütçenizi ayarlayın. Çünkü mekanik klavyelerde fiyat aralığı çok geniştir.

3- Klavyenizi almadan önce mutlaka daha önceden o klavyeyi kullanmış kişilerin yorumlarına göz atın. Ancak Kullanmış bir kişinin yorumu sizin için önemli olacaktır. Sonra İmkanınız varsa klavyeyi yerinde inceleyin. Böylece kafanıza takılan soruları orada bulunan yetkili kişilere sorabilirsiniz.

4- Klavye seçerken sağlığınıza zarar vermeyecek ergonomik tasarıma sahip olmalıdır aksi takdirde sonra uzun süreli kullanımlarda bilek eklemlerde ağrı oluşa bilir.