Keenetic Lite Router Özellikleri

Keenetic Lite Router bugünden geleceğin akıllı evlerinin ihtiyacı olan güvenlik, yüksek hız ve geniş kapsama alanı gibi tüm ihtiyaçlarını karşılar. Herhangi cihazdan internete bağlandığında, virüs ve diğer zararlı casus yazılımlar tarafından zarar görebileceğini unutmayınız. Bu gibi durumlar istenmeyen kişiler yada yazılımlar tarafından ağınızı ele geçirir. Evinizde kullandığınız ve hiçbir koruması olmayan Akıllı TV gibi cihazlarınızın güvenliğini sağlamasıdır. Keenetic Lite internet cihazlarının güvenle bağlanmalarını sağlarken izinsiz erişimlerin de önüne geçer. Benzersiz ağ segmentasyonu ve bulut temelli siber saldırı önleyici özelliği akıllı evinizi güvenli hale getirir.

Modlar Arasında Geçiş

Keenetic Lite Router modlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu cihazın üzerinde bulunan mod değiştirme anahtarı sayesinde cihaz arayüzüne girmeye gerek kalmadan çalışma modu değiştirilebilirsiniz. Fabrika ayarlarında ‘Router’ çalışma modundan gelir. Keenetic Lite Router cihazını mod değiştirme butonunu kullanarak değiştirebilirsiniz. Böylece mesafe genişletici, erişim noktası veya istemci modunda çalıştırabilirsiniz.

Bağlantı modelinden bağımsız olarak, size aynı anda birden fazla İnternet Servis Sağlayıcıdan yararlanma olanağı sağlar. Temel internet bağlantınıza ek olarak, Metro Ethernet, Fiber Ethernet, Wi-Fi veya 3G/4G bağlantılarının herbirini dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Keenetic Lite Router ile ek internet bağlantılarını kullanabilirsiniz. Dilerseniz ana internet bağlantınız kesildiğinde yedek internet bağlantısı olarak da kullanabilirsiniz. Hatta ana bağlantınızın yanında eş zamanlı olarak yük paylaşımı amacıyla kullanabilirsiniz.

Örneğin; Keenetic cihazınızda temel servis sağlayıcınız size Fiber Ethernet hizmet sağlıyor diyelim. WISP (Kablosuz Servis Sağlayıcı) üzerinden internetinizi yedekleyebilirsiniz. WISP bağlantınızı ağınızdaki kullanıcılara temel bağlantınızın yanında eş zamanlı aktif hale getirir. Yük paylaşımı sağlayarak evinizde yada ofisinizde daha hızlı bir internet bağlantısı sunarsınız. Akıllı eviniz yada ofisinizdeki internet erişiminiz 7/24 devam eder.

Keenetic Lite Router Kurulumu Nasıl Yapılır?

Öncelikle router ile bilgisayarınız arasında bir ethernet kablosu takınız.

Bilgisayarınızda bir tarayıcı üzerinde bir web tarayıcısı programınızı (Internet Explorer,Google Chrome, Mozilla Firefox vb.) çalıştırınız. Sonra tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak Enter tuşu ile giriş yapınız.

İlk kez kurulum yapıyorsanız kullanıcı adı ve şifre admin yazarak giriş yapınız.

İlk Kurulum Sihirbazı otomatik olarak başlatılır. ‘Kurulum Sihirbazını Çalıştır‘ butonuna tıklayınız.

Bu sırada cihaz bir güncelleme alabiliyor bir süre beklemeliyiz.

Keenetic Lite Router Arayüz Ekranı

Açılan ekranda lisans sözleşmesini kabul ederek ilerleyelim.

Sonraki adımda internet seçeneğini seçerek Devam Et butonuna tıklayınız.

IP Yapılandırması bölümünde IP(PPPoE) olmadan seçeneğini seçip Devam Et butonuna tıklayınız.

Mevcut modeminizin bilgilerini isteyecektir. Bu bilgileri yazdıktan sonraki ekranda Wi-Fi adı ve şifre belirleyeceğiniz ekran gelecektir. Son olarak yapılandırmayı tamamla butonu ile kurulumu tamamlayabiliyorsunuz.

Benzer özelliklere sahip Keenetic Viva WiFi hakkında yazımızı da inceleyebilirsiniz: https://teknodestek.com.tr/keenetic-viva-wifi-mesh-kurulumu/