Ana Sayfa Destek Java Nasıl Kurulur?

Java Nasıl Kurulur?

0

Sun Microsystems aracılığı ile 1995 senesinde kurulan Java bir programlama dili olarak bilinmektedir. Eğer Java bilgisayarınızda bulunmuyorsa birçok programı veya web sitesini açamayabilirsiniz. Java yapısı bakımından hız ve güvenlik sağlamaktadır. Dizüstü bilgisayarlarınızda, veri depolama merkezlerinde, çeşitli web sitelerinde, oyun konsollarında, cep telefonlarınızda çeşitli uygulamalarda yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra Java’yı tamamen ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Peki Java’yı nasıl kurabilirsiniz? İlk olarak Java’yı yüklemek için; Windows, Mac OS X, Linux, Solaris işletim sistemlerinden birini seçmelisiniz. Windows üzerinde Java’yı indirmeniz için iki farklı yol tercih edebilirsiniz. Bunlardan birincisi çevrimiçi indirme diğeri ise çevrimdışı indirme olmaktadır.

 

Çevrimiçi indirme: Çevrimiçi indirme gerçekleştirirken interneti hiçbir şekilde kesmemeniz gerekmektedir. Manuel yükleme Install From The Web ile dosyanızı kolaylıkla indirebilirsiniz. Yükleme sırasında Microsoft Windows’a yönetici izni vermeniz gerekmektedir. Eğer çevrimiçi indirme de bir problem yaşarsanız çevrimdışı indirmeyi tercih edebilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Çevrimdışı indirme: Çevrimdışı yükleme sırasında sizden istenen şey çalıştırılabilir Java dosyasıdır. Yükleminizin tam olarak bitmesi için ihtiyacınız olan tüm dosyaları içerisinde bulundurur. Herhangi bir internet bağlantısı ihtiyacı olmadan kolaylıkla indirebilirsiniz. Yükleme sırasında Microsoft Windows’a yönetici izni vermeniz gerekmektedir.

MS Windows için; Control Panel-> System and Security -> System

Max OS X üzerinde Java’yı indirmek istiyorsanız Mac 10.7.3 veya daha güncel versiyonlarını tercih edebilirsiniz. Mac üzerinde Oracle Java’yı aktif etmek için ise 64 bit tarayıcı lazımdır.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Linux işletim sisteminde Java’yı indirmek istiyorsanız iki farklı paketten birini seçebilirsiniz. Birinci paket sadece kök kullanıcıları değil bütün kullanıcılar tarafından yazılabilen ve tüm konumlara indirilebilen arşiv ikili dosya içerir. Fakat Java’yı sistem konumuna indirmek için bir kök kullanıcıya ihtiyaç duyabilirsiniz. İkinci paket içerisinde Red Hat ve SuSE benzeri çeşitli 32-bit RPM ara yüzlü Linux platformla sistem konumu üzerinde RPM ikili dosya bulunur. Bu yükleme ise kök kullanıcıysanız tamamlanacaktır.

Solaris işletim sistemine Java indirmek istiyorsanız; Solaris SPARC (32 bit) veya Solaris SPARC (64 bit) seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Bilgisayarınızın için en uygun dosyayı seçerek indirmeyi başlatabilirsiniz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA