Ana Sayfa Güvenlik İstanbul Kart ile HES Kodu Nasıl Eşleştirilir

İstanbul Kart ile HES Kodu Nasıl Eşleştirilir

0

2019 yılı başlarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs Covid-19 pandemisi geçtiğimiz yılın 1. ve 2. Çeyreğinde ülkemizde çok ciddi tedbirlerin alınmasına sebep olmuştu. Birçok beklentinin aksinde bir seyir göstererek havaların ısınmasıyla ortadan kalkmak yerine yalnızca hızını yavaşlatan Covid-19, havaların soğumasıyla birlikte yeniden etkisini göstermeye başladı. Kısıtlamalar ile sınırlandırılan hayatın gerek ekonomi gerekse de sosyolojik sisteme uzun vadede ciddi olumsuz etkileri olduğu hemen hemen tüm otoriterlerce kabul edildi. Ve bunun birlikte Covid-19 mücadelesine farklı bir strateji ile devam etme kararı alındı. Covid-19 sürecinde ekonomik faaliyetleri maksimum önlem minimum risk politikasıyla sürdürme mecburiyetinin farkına varan dünya hükümetleri artan aşı faaliyetlerine rağmen tedbirlerden vazgeçmeyi uzun süre düşünmeyecek gibi görünüyor.

 

Ülkemizde de bu mücadele politikasına parelel olarak pandeminin ilk günlerinde Sağlık Bakanlığı alt yapısıyla parelel olarak çalışan Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınan HES kodlarının kullanım alanı her geçen gün biraz daha genişletiliyor. AVM’ler, spor tesisleri, resmi kurum binaları, şehirler arası otobüsler derken nihayet İBB meclisinden alınan radikal bir karar ile günlük yolcu sayısının 4 milyonlara dayandığı İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı toplu taşıma araçlarında da HES kodu zorunlu hale getiriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi araçlarında kullanılmakta olan İstanbul Kart’lar ile eşleştirilecek olan HES kodları, enfekte olmuş ya da enfekte olmuş kişiler ile temaslı olduğu için riskli durumda bulunan kişilerin tespit edilmesinde büyük rol oynuyor. Hayat Eve Sığar uygulaması ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma sistemleri arasında gerçekleştirilecek entegrasyon sayesinde Riskli durumda olan kişilerin toplu taşıma araçlarını kullanmaları engellenecek.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

HES kodlarını İstanbul kartları ile eşleştirmek isteyen İstanbul Kart kullanıcıları aşağıdaki linke tıklayarak açılan form üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Burda küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse; eski yıllara yönelik üzerinde numara yer almayan İstanbul Kart’lara sahip olan kullanıcıların kartlarını numaralandırılmış özellikli yeni nesil İstanbul Kart’lar ile değiştirmeleri gerektiğini belirtmek isteriz.

https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/

 

Toplu taşıma araçlarına bindiklerinde kartları üzerinden verilecek olan sinyal ile araçları kullanmaktan men edilecek olan Riskli kişiler, karantina süreçleri boyunca herhangi bir bakiye yüklemesi de gerçekleştiremeyecekler. Hayat Eve Sığar uygulamasının çıktığı ilk günden beri gerçekleştirilmesi beklenen uygulama nihayet 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren faaliyete geçecek. Yürürlüğe geçecek olan yeni müeyyide ile birlikte, virüsün toplu taşıma araçları üzerinden yayılmasının önüne geçilmeye çalışacak. Uygulama henüz tespit edilmemiş kişilerin filtrelenmesini mümkün kılmasa da, tespitli kişilerin toplu taşıma araçlarından uzaklaştırılacak oluşu bile oldukça heyecan verici ve araçları kullanan kişiler arasında kaygı giderici bir durum olarak göze çarpıyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

 

Bizler de bu mana da teknodestek.com.tr ailesi olarak geç de olsa aldığı bu yerinde karar hasebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimini ve kararı belediye meclisinde oylayan belediye meclis üyelerine teşekkürlerimizi iletiriz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA