Ana Sayfa Destek İşletmenizi, Google’a ve Google Haritalar’a Nasıl Ekleyebilirsiniz?

İşletmenizi, Google’a ve Google Haritalar’a Nasıl Ekleyebilirsiniz?

0

İster bir restoran, ister bir kuaför olsun, işletmenizi Google‘a eklemek, (daha fazla) müşteriye ulaşmak, işiniz ile ilgili bağlantılar kurmak ve nihayetinde işletmenizi büyütmek için önemli bir adımdır.

İşletmenizi Google’a ve Google Haritalar’a eklemek, işletmenize bir meşruiyet, bilinirlik ve saygın bir işletme imajı kazandırır ve Google Haritalar üzerinden aranabilir olmasını sağlar.

İşte, işletmenizi Google‘a eklemek ve işletme sayfanızı özelleştirmek için yapmanız gerekenler!

Google’a, İşletme (Hesabı ve Sayfası) Nasıl Eklenir?

Google’a işletme (hesabı ve sayfası) ekleme işlem adımları sırasının, her sayfada yaptığınız seçimlere ve ne tür bir işletme sayfası oluşturduğunuza bağlı olarak değişebileceğini unutmayın.

 • Google‘ın My Business sayfasına gidin ve işletme hesabınıza giriş yapın ya da Google oturum açma sayfasını ziyaret edip, Hesap oluştur (Create account) seçeneğini seçerek işletmeniz için bir Google hesabı oluşturun.
 • My Business ana sayfasında Şimdi Yönet (Manage Now) butonuna tıklayın ve sonraki ekranda, arama çubuğuna işletmenizin adını girin. Arama çubuğunun altında açılan menüde Bu ada sahip bir işletme oluştur (Create a business with this name) seçeneğini seçin.

 

Not: Açılan menü listesinde işletme adınız ve adresiniz zaten görünüyorsa, bu, işletmenizin zaten (Google tarafından eklenmiş ve) listelenmiş olduğu ve kendi işletmeniz olarak sahiplenmeniz gerektiği anlamına gelir. Bbu durumda, bu seçeneği seçin ve bu işletmenin size ait olduğunu talep etmek için sayfalardaki adımları izleyin.

 • Sonraki sayfada İşletmenizin adını ve kategorisini (restoran, perakende, kuaför vb.) girin. Ardından, İleri (Next) butonuna tıklayın. Daha sonra ek kategoriler ekleyebilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • Ardından, işletmenizin konumunun Google Haritalar‘da (Google Maps) görünmesini isteyip istemediğinizi seçmeniz gerekecek. Halka açık bir restoran veya başka bir işletme ekliyorsanız, Google Haritalar‘da olmak inanılmaz derecede faydalıdır. Ancak, evinizden işlettiğiniz küçük bir işletme ekliyorsanız, bu konumu gizli tutmak iyi bir fikir olabilir. Evet (Yes) ya da Hayır (No) seçeneğini seçin ve İleri (Next) butonuna tıklayın.

 • İşletmenizi Google Haritalar‘a eklemeyi seçtiyseniz, sonraki ekranda işletme adresinizi girmeniz istenecektir. Konumunuzu gizli tutmayı seçtiyseniz, bir sonraki ekranda hizmet alan(lar)ınızı girmeniz istenecek. İlgili bilgileri doldurun ve İleri (Next) butonuna tıklayın.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • İşletmenize ait telefon numarasını ve web sitesini girin ve İleri (Next) butonuna tıklayın.

Not: Henüz bir web siteniz yoksa, Google‘ın sizin için otomatik olarak bir web sitesi oluşturması için Bilgilerinize göre ücretsiz bir web sitesi edinin (Get a free website based on your info) seçeneğini seçebilirsiniz.

 • Sonraki sayfada, Google My Business‘ın işletmeniz için size güncellemeler ve öneriler göndermesini isteyip istemediğinizi seçin ve daha sonra İleri (Next) butonuna tıklayın.
 • İş(letme) adresi (konumu) vermemeyi seçtiyseniz, işletmenizi doğrulamak için kişisel posta adresinizi girmeniz gerekir. Bu adres herkese görünmeyecek. Adresinizi girdikten sonra İleri (Next) butonuna tıklayın veya Daha sonra doğrula (Verify later) seçeneğini seçin.
 • İşletmenizi doğrulamak amacıyla bir yöntem seçmek için açılır menü listesine tıklayın. İşletmenizin türüne bağlı olarak, yalnızca bazı doğrulama yöntemleri sizin için kullanılabilir olabilir. Örneğin, size sunulabilecek tek yöntem olarak, postayla belge gönderme seçeneğinin listelendiğini bile görebilirsiniz.

Kimliğinizi Google‘da doğrulamak sunulacak tüm seçenekler şunlardır:

 • Posta: Google, internet üzerinden doğrulamak için kullanacağınız bir doğrulama PIN’i içeren bir belgeyi posta ile gönderir.
 • Telefon: Google sizi arayacak ve telefon üzerinden bir doğrulama kodu verecek. Bu yöntem yalnızca belirli işletmeler için kullanılabilir.
 • E-Posta: Google, kodu size e-posta ile gönderecektir. Yine bu yöntem de, yalnızca belirli işletmeler için kullanılabilir.
 • Toplu Doğrulama: İşletmenizin 10‘dan fazla konumu (adresi) varsa, hepsini bir kerede doğrulamak için fazladan bir form göndermeniz gerekir. Bunu yapmak için, Doğrula (Get verified) butonuna tıkladıktan sonra tüm bilgilerinizi girin. Google‘ın, isteği (talebi) işleme koyması bir hafta kadar sürer.
 • Anlık Doğrulama: Google Search Console hesabınız varsa ve işletmenizin web sitesi Search Console üzerinden doğrulandıysa, hesabınızı anında doğrulayabilirsiniz. Fakat bazı işletme kategorilerinin bu yöntemi kullanmasına izin verilmez.
 • Doğrulama işleminin ardından, Google My Business sayfanızı ayarlamanız için bir dizi soru sorulacak. Google Ads aracılığıyla hizmetlerinizi ve çalışma saatlerinizi ekleyebilir, mesajlaşma izinlerini ayarlayabilir, işletmenizi tanıtan açıklama yazabilir, fotoğraf yükleyebilir ve 100$ tutarında reklam kredisi talep edebilirsiniz.

 • İşletmenizi hesabınızı ve sayfanızı ayarlamak için gerekli tüm bilgileri girdikten sonra, işletme logosu ve yardımcı yöneticiler gibi ek bilgiler ekleyebileceğiniz Google Benim İşletmem (Google My Business) hesap sayfanıza yönlendirileceksiniz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA