iPhone'daki Rehberi Android'e Aktarma

Bu yazımızda sizlere iPhone‘daki rehberi Android‘e aktarma konusu ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Google Drive, Gmail veya bir vCard dosyası yoluyla rehberinizi (kişilerinizi) iPhone‘dan Android‘e aktarabilirsiniz.

iPhone‘unuzdaki rehberi Google Drive veya Gmail ile senkronize etmek, kişilerinizi herhangi bir Android telefona indirmenize ve kaydetmenize olanak tanır.

Ayrıca, bir vCard dosyası oluşturup, ardından bu dosyayı Android‘e yükleme işlemi de tüm kişilerinizi aktaracaktır.

Bir iPhone telefondan Android telefona geçiş yapacaksanız veya aynı anda iki telefon kullanacaksanız, rehberinizi aktarmanız gerekir. Eskiden kişileri aktarmak, SIM kart değiştirmek kadar kolayken, artık verilerinizi manuel olarak taşımanız gerekiyor.

Artık, kişilerinizi iPhone‘dan Android‘e aktarmanın birçok yolu var. Bu yazımızda üç yöntem ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Google Drive ile iPhone’daki Rehberi Android’e Aktarma

Rehberinizi Google Drive ile senkronize etmek, rehberinizdeki tüm kişileri aktarmanıza olanak tanır.

 • Google Drive uygulamasını iPhone‘unuza indirin. Daha sonra, Android telefonunuzda kullanmak istediğiniz Google hesabıyla (Gmail) oturum açın.
 • Ardından, iPhone telefonunuzda Google Drive uygulamasını açın. Uygulama ekranının sol üst köşesinde yer alan ≡ (üç çizgi) menüsüne dokunun. Ardından Ayarlar (Settings) menüsüne dokunun.

iPhone'daki Rehberi Android'e Aktarma

 • Daha sonra, gelen ekranda Yedekle (Backup) menüsüne dokunun. Bu seçeneği görmüyorsanız, internet servis sağlayıcınızın, Google ile paylaşabileceğiniz verileri kısıtlamış olması muhtemeldir.

iPhone'daki Rehberi Android'e Aktarma

 • Gelen sayfada Kişiler (Contacts) menüsüne dokunun. Bu menüye ait anahtar (switch) butonun açık / aktif konumda olduğundan emin olun. Ardından bir önceki ekrana geri dönün ve Yedeklemeyi Başlat (Start Backup) menüsüne dokunun. Bu işlem, rehberinizde kaç kişi olduğuna ve takvim uygulamasına eklediğiniz etkinlikleri ve ayrıca fotoğrafları da yedeklemeyi seçip seçmediğinize bağlı olarak biraz zaman alabilir.

iPhone'daki Rehberi Android'e Aktarma

 • Yedekleme işlemini tamamladıktan sonra, Android telefonunuzda aynı Google (Gmail) hesabı ile oturum açın. iPhone’daki tüm kişileriniz Android telefonunuza aktarılacak.

iPhone’daki Rehberi Gmail ile Android’e Aktarma

Rehberinizdeki kişileri Gmail ile de senkronize edebilirsiniz. Ancak, bu işlem yalnızca Gmail hesabınıza bağlı kişileri aktaracaktır. Ayrıca, bu yöntemi kullanmak için önceden iPhone‘unuzda etkinleştirilmiş bir Gmail hesabınızın olması gerektiğini unutmayın.

 • Öncelikle iPhone‘unuzda Ayarlar uygulamasını açın. Ve ardından Posta (Mail) seçeneğine dokunun.
 • Daha sonra, gelen ekranda Hesaplar (Accounts) menüsüne dokunun. Ardından, Android telefonunuzda kullanmak istediğiniz Gmail hesabını seçin.

iPhone'daki Rehberi Android'e Aktarma

 • Açılan sayfada Kişiler (Contacts) menüsündeki anahtar (switch) butonun açık / aktif konumda olduğundan emin olun.

iPhone'daki Rehberi Android'e Aktarma

 • Ardından, Android telefonunuzda aynı Gmail hesabıyla oturum açın. Bu işlem, Gmail hesabındaki tüm kişileri (rehberi) otomatik olarak Android telefonunuza aktaracak.

iPhone’daki Rehberi vCard Dosyası ile Android’e Aktarma

VCF dosyası olarak da bilinen vCard dosyası, rehberinizdeki kişi bilgilerini tutmak için standart bir dosyadır. Her marka ve modelden telefon bu dosyaları okuyabilir. Bu da vCard dosyalarını, rehberinizdeki kişileri başka telefona aktarmak için mükemmel bir alternatif haline getirir.

 • Öncelikle iPhone‘unuzda Ayarlar uygulamasını açın. Ve ardından, ekranın en üstünde yer alan isminize dokunun.
 • Ardından, gelen ekranda iCloud seçeneğine dokunun. Daha sonra, uygulamalar listesinde Kişiler (Contacts) seçeneğinin açık / aktif olduğundan emin olun.

iPhone'daki Rehberi Android'e Aktarma

 • Şimdi Android cihazınızda bir web tarayıcı uygulaması (Chrome, Firefox, Opera, Samsung Internet, vs) açın. Ardından, com adresine gidin ve iCloud hesabınıza giriş yapın.
 • iCloud hesabınıza giriş yaptıktan sonra, Chrome‘un sağ üst köşesinde yer alan ⋮ (üç nokta) simgesine dokunun. Ve ardından Masaüstü sitesi (Desktop site) seçeneğini seçin.

iPhone'daki Rehberi Android'e Aktarma

 • Daha sonra, iCloud‘un masaüstü sürümünde Kişiler seçeneğini seçin. Ve ardından, sol alt köşede yer alan ⚙ (küçük dişli) simgesine dokunun.
 • Açılan menü listesinde önce Tümünü Seç (Select All) seçeneğine ve ardından vCard’ı Dışa Aktar (Export vCard) seçeneğine dokunun.

iPhone'daki Rehberi Android'e Aktarma

 • VCF (vCard) dosyası, telefonunuzdaki Google Dosyalar, Dosyalarım isimli dosyalar uygulamasına indirilir. İndirme tamamlandıktan sonra dosyalar uygulamasına gidin ve VCF (vCard) dosyasını açın.
 • Kişileri (rehberi) içe aktarmak isteyip istemediğiniz sorulduğunda Tamam (OK) butonuna dokunun.

iPhone'daki Rehberi Android'e Aktarma

Bu yazımızda sizlere iPhone‘daki rehberi Android‘e aktarma konusu ile ilgili detaylı bilgi verdik.

En güncel teknoloji konuları ile ilgili teknik destek ve çözüm içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca, yorumlar bölümünden, web sitemizde hangi konularla ilgili içerikler görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Hangi teknik konularda arama motorlarında daha çok arama yaptığınızı belirtebilrisiniz. Böylece sitemizin içeriğinin daha alakalı ve zengin olmasına katkı sunabilirsiniz.

Hazırladığımız içerikleri beğeniyorsanız, bu içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ve böylece daha çok kişinin bu içeriklerden istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Son Güncelleme 3 Kasım 2022 Yazar Mustafa Akdemir