Ana Sayfa Destek iPhone’da Ön Bellek (RAM) Temizleme!

iPhone’da Ön Bellek (RAM) Temizleme!

0

Apple’a ait olan ve iOS işletim sistemi bulunan iPhone akıllı cihazlarını Android serilerinden farklı kılan olumsuz bir yönü uygulama ön belleklerinin (RAM) kolay bir şekilde silinemiyor olması. Android cihazlar da sadece uygulama menüsünden yapılan bu basit işlemi iOS işletim sistemine sahip olan iPhone’da uygulamayı silip tekrardan kurmak  gerekebiliyor. Bunun yerine farklı işlemler de bulunmaktadır. Bu makalemizde bunun işlem adımlarını sizlere sunacağız.

Kullanım yaptığınız uygulamalarınızı silip tekrardan kurmak veya uygulamaların kendi özelliklerinde yer alan sistemlerini kullanıp ön belliğin temizleme işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz,fakat bu işlem adımları  çok uzun sürebiliyor, bunun  yerine telefonun  RAM’i temizlemek çok fazla zamanımızı almıyor. iPhone  akıllı cihazlarında  eğer uzun bir süre Ram temizleme yapılmadıysa zaman içerisinde telefonun okuma yazma hızının düşmesine (yavaşlamasına) hatta uygulamaları açarken donma veya siyah ekrana düşüp uygulamadan atma gibi birçok sorunların yaşanmasına sebebiyet vermekte. Peki bu sorunların önüne geçebilmek için iPhone RAM temizleme işlem adımları için kullanıcıların deneyebilecekleri kolay yöntemler var mı?  iPhone RAM temizleme işlemi için nasıl işlem adımları uygulamak gerekir? Daha çok detaylı olarak bu işlem adımlarına bakalım .

 

iOS’u Yeniden Başlatma (Reboot)

iPhone'da Ön Bellek (RAM) Temizleme!

Hemen hemen tüm iPhone akıllı telefonlarda yer alan bu özellik ile beraber telefonu tamamen kapatmanıza gerek kalmadan dilediğiniz anda telefonunuzun RAM temizleme işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Hem kısa süre içerisinde uygulanabilir olması hem de telefonun kapatılmasına gerek kalmaması nedeni ile bu işlem en çok tercih edilen yöntemlerin arasındadır. Fakat şunların da bilinmesinde fayda var; bu yöntem iPhone 4 sonrası iOS serilerinde yer alıyor. Peki reboot işlemi yaparak RAM temizleme sistemini nasıl gerçekleştireceğiz?

 

  • Öncelikle iPhone akıllı telefonunuzun kilit ekranını açmanız gerekecek. Kilit ekranındayken bu işlemi yapamıyorsunuz. Kilit ekranını açtıktan sonra ise bir süre “power” tuşuna basılı tutmanız gerekecek.
  • Tuşa basılı tuttuğunuzda ise karşınıza kapatma menü seçenekleri gelecek. Şimdi buradan herhangi bir seçeneği seçmeden güç tuşuna basmayı bırakıp bu kez menü kapanana kadar Home tuşuna basılı tutmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra ana ekranda çıkan kapatma menüsü kapandığında reboot işlemi ile RAM temizleme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.
  • Ekstra bir işlem uygulamaya gerek yok. Tabi bunun yanında bir kez daha hatırlatmakta yarar var söz konusu sistem biraz daha yeni iPhone serilerinde geçerli olan iPhone 4 sonrası serleri için kullanılan sistemlerden biri. Eksi iPhone akıllı telefonlarında bu yöntemi kullanmak mümkün değil.

 

Restart (Yeniden Başlatma) ile RAM Temizleme

iPhone RAM temizleme için ise bir diğer en kolay yöntem telefonu yeniden başlatmak. Diğer akıllı cihazlar olan Android işletim sistemi sahip cihazlar da çok sık bir şekilde karşılaşılan yöntemlerdendir yeniden başlatma işlemi, iOS işletim sistemine sahip olan iPhone seri akıllı cihazlarınız içinde geçerli bir yöntem. Güç tuşuna basılı tutulduğunda yeniden başlat dediğimiz zaman telefon yeniden başlatılıyor. Cihaz yeniden başlatıldığında ise otomatik olarak RAM bellek üzerinden tutulan ön bellek Verileri de silinmiş olmakta. Çok fazla temizleme yöntemi olmasa da aşırı derece donma, siyah ekrandan uygulamadan atma ve takılma gibi sorunlarına bir nebze olsun olumlu bir şekilde yanıt alınıyor.

Eğer cihazınız sürekli kapanıyorsa, kullandığınız uygulamaları açılırken durduruldu hatası alınıyorsa ya da tarayıcınız üzerinde internet bağlantısı durduruldu hatası mevcut ise bunların yanı sıra ekranların hızlı geçimin de yavaşlık, siyah ekran, yavaşlık veya takılma sorunlarınıza RAM belleklerinizin temizlenmesine dair şüpheniz var ise bu işlem adımlarının yapılması gerekmektedir. Bu seferde yeniden olumsuz bir sonuç elde edilirse cihazını bir bilgisayara bağlayıp iTunes üzerinden sıfırlama ve yazılım güncellemelerinin tekrardan yapılması gerekir. Sıfırlama işlemine iTunes üzerinden başvurduysanız eğer muhakkak yedek almayı unutmayın.

Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.