iPhone yavaşlama sorununa karşı yapmanız gerekenler

iPhone yavaşlama sorunu neredeyse bütün iPhone’larda yaşanılan bir sorun. insanların yaşlanmaya olan tepkisine benzer şekilde iPhone’larımız da zamanla yavaşlayabiliyor ve performans kaybedebiliyor.

Bir gün iPhone’unuza bakacak ve kutusundan ilk çıkardığınız zamanki kadar keskin ve hızlı olmadığını fark edeceksiniz. Eğer iPhone’unuz yavaşlıyorsa, denemeniz gereken ipuçlarımız var

HIZLI CEVAP

iPhone’unuzu hızlandırmak için tüm güncellemeleri yükleyerek, gereksiz uygulamaları kaldırarak ve cihazı yeniden başlatarak başlayın. Ardından, diğer çeşitli telefon ayarlarında ilerleyin. Başka hiçbir şey işe yaramazsa pili değiştirmeyi veya yeni bir iPhone satın almayı düşünün.

okumaya devam edin: iPhone’da Kayan Ekran Görüntüsü Almanın 3 Yolu

iPhone’lar neden zamanla yavaşlıyor?

iPhone’ların zamanla yavaşlamasının çeşitli nedenleri vardır. Genellikle cihaz yaşınabağlıdır, ancak yaşla ilgili olmayan başka nedenler de olabilir.

  • Önemsiz dosyalar telefonunuzun depolama alanını dolduruyor.
  • Telefonunuz en son iOS sürümüne sahip değil.
  • Zayıf bir Wi-Fi sinyaliniz var.
  • iPhone’unuz aşırı sıcak veya soğuk havaya maruz kaldı.
  • Hareket ve parlaklık ekranları gibi iPhone ayarlarınız etkinleştirildi.
  • iPhone’unuzun pili ölüm döşeğinde.

iPhone’unuzu hızlandırmak için seçenekler

İnternet bağlantınızı kontrol edin

Genellikle, bir kişi “telefonum yavaş” dediğinde, aslında “internetim yavaş” der. Bu yüzden kontrol etmeniz gereken ilk şey internet bağlantınızdır . Wi-fi sinyaliniz ne kadar güçlü ? modem  evinizde başka bir yere taşınsa fayda sağlar mı ? modemin ürün yazılımının güncellenmesi gerekiyor mu ? modeminizin bir sinyal genişleticisi olmalı mı ?

Parasını ödediğiniz internet hızını alıp almadığınızı görmek için veri planınızı da kontrol etmelisiniz. Bunu, telefonunuzun tarayıcısında Hız Testine giderek ve internet hızınızı kontrol ederek yapabilirsiniz. Önce wi-fi hızını kontrol edin, ardından wi-fi’yi kapatın ve veri planı hızınızı kontrol edin. Her ikisi de olması gerekenin altındaysa, internet sağlayıcınız ve telefon operatörünüzle görüşmeniz yerinde olabilir.

iPhone yavaşlama sorunu için Ağ Ayarları Sıfırlama

 İnternete bağlanmada sorun yaşıyorsanız, VPN sorunları yaşıyorsanız, hücresel ağınızla ilgili sorun yaşıyorsanız, ağ ayarlarını sıfırlamak temelde hepsini varsayılana döndürür.

Ancak bunun fabrika ayarlarına sıfırlama olmadığını unutmayın. Yalnızca ağla ilgili ayarlar silinecek. Medyanız ve tarama verileriniz etkilenmeyecektir. Ve muhtemelen iPhone yavaşlama sorunu bu şekilde çözülecek.

iPhone yavaşlama sorununa karşı yapmanız gerekenler

iPhone yavaşlama sorunu için telefonu yeniden başlat

Evet, bunu bekliyordunuz, değil mi? Bu eski bir klişe, ama çoğu zaman işe yarayan bir klişe. Makineler yavaşlamaya ve yavaşlamaya başladığında, genellikle yeniden başlatma işe yarar.

Ekranda yeniden başlatma kaydırıcısı görünene kadar ses kısma düğmesine ve güç düğmesine birlikte basarak telefonu yeniden başlatın. Telefonu kaydırarak kapatın, ardından ekranda Apple logosunu görene kadar güç düğmesini basılı tutarak yeniden başlatın.

Tüm sistem ve uygulama güncellemelerini yükleyin

Apple ve uygulama geliştiricilerinin güncelleme yayınlamasının bir nedeni var. Evet, harika yeni özellikler yayınlamak istiyorlar, ancak güncellemeler aynı zamanda hata düzeltmeleri ve hız geliştirmeleri de içeriyor . Telefonunuzu aylardır güncellemediyseniz, bunun nedeni büyük olasılıkla her şeyin hatalı, eski sürümlerini çalıştırıyor olmanızdır.

Öncelikle, Ayarlar–>Genel–>Yazılım Güncelleme seçeneğine giderek iOS’un en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun . Orada bir şey varsa, yükleyin.

Ardından iOS App Store‘a gidin ve sağ üst köşedeki avatar resminize dokunun. Aşağı kaydırın ve yüklenmesi gereken herhangi bir uygulama güncellemesi olup olmadığına bakın. Eğer öyleyse, bunu da yapın.