Ana Sayfa Mobil İOS 14.5 Pilinizin Daha Uzun Ömrünü Nasıl Sağlayabilir?

İOS 14.5 Pilinizin Daha Uzun Ömrünü Nasıl Sağlayabilir?

0

iOS 14.5’in pil sağlığı yeniden kalibrasyonu çok önemli görünmeyebilir, ancak uzmanlar bunun aslında telefonunuzun pil performansını artırabileceğini söylüyor.

İOS 14.5’in yaklaşan sürümüyle birlikte lanse edilen birçok değişiklikten biri, iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max cihazlarında yanlış kalibre edilmiş pil sağlığına yönelik bir düzeltmedir. İOS 14.5’in en son beta sürümü artık herkesin kullanımına sunulduğundan, bazı kullanıcılar güncellemeyi yükledikten sonra pillerinin kapasite yüzdesinde iyileşmeler bildirdi.

Düzeltilmesi önemli bir sorun gibi görünmese de, pilinizin sağlığı hem akıllı telefonunuzun uzun ömürlülüğünde hem de genel performansında büyük rol oynar.

Potansiyel Ölçümü

Özünde, daha düşük bir maksimum kapasite sorunu tamamen verimlilikle ilgilidir. Piliniz yaşlandıkça ve azaldıkça, tutabileceği şarj miktarı da düşmeye başlar. Bu kapasite biraz düştükten sonra, cihazınızın ne kadar iyi performans gösterdiğini de etkilemeye başlayabilir.

Piliniz o kadar fazla şarj tutamadığından, iPhone’unuz güç tasarrufu yapmak için işleri yavaşlatmaya başlar.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Telefonunuz kullanabileceği güçten en iyi şekilde yararlanmaya çalışırken, uygulamaların yüklenmesi daha yavaş olabilir veya günlük kullanımınız boyunca donmalar ve diğer halsizlik sorunları görmeye başlayabilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Şarj Ömrü

Şarj edilebilir piller uzun bir yol kat etmiş olsa da, yine de sınırlı bir ömürleri vardır. Bu kullanım ömrünün uzunluğu, cihazınızı ne sıklıkta şarj ettiğiniz ve hatta tam şarjla nasıl kullandığınız gibi birçok faktör tarafından belirlenebilir.

Telefonunuzun geçtiği her şarj döngüsü, pilin genel kapasitesini düşürür. Pil, gerçek kapasitesine eşit gücü her kullandığında tam bir şarj döngüsü tamamlanır. Yani, telefonunuzu %100’e şarj ederseniz, ardından %0’a düşmesine izin verirseniz ve bitirirseniz, tam bir şarj döngüsü kullanmış olursunuz.

Deşarj Derinliğini veya DoD’yi hesaba katmaya başladığınızda işler biraz karmaşıklaşır. Esasen DoD, pilin genel kapasitesi ile karşılaştırıldığında, boşalmış olan gücün yüzdesidir. DoD, bir pilin kullanım ömrü boyunca sahip olduğu döngü sayısını büyük ölçüde değiştirebildiğinden, birçok şirket pilinizin daha uzun süre dayanmasını sağlamak için “en uygun” şarj seviyelerini önermektedir.

 

İPhone da buna benzer bir şey yapar, ancak Optimize Edilmiş Pil Şarjı adlı yerleşik bir özelliğe sahiptir. Etkinleştirildiğinde, bu özellik %80 oranında şarjı yavaşlatır ve %100 şarjı her gün telefonunuzu kullanmaya başladığınız zamana yaklaştırır. Bu yararlı olsada, Vrabie, %80 işaretine ulaştığında telefonunuzu fişten çekmenizi önerir.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA