Ana Sayfa Destek Instagram’da Yakın Arkadaşlar Listesi Özelliği Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Instagram’da Yakın Arkadaşlar Listesi Özelliği Nedir ve Nasıl Kullanılır?

0

Bir ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ gönderisini sadece yakın arkadaşlarınızla veya sadece belli takipçilerinizle paylaşmayı hiç istediniz mi? Artık, Instagram’ın ‘Yakın Arkadaşlar (Close Friends)’ listesi özelliği ile bunu yapabilirsiniz.

‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ için ‘Yakın Arkadaşlar (Close Friends)’ özelliği, özel ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ gönderilerini paylaşmak için bir grup arkadaşınızı veya takipçinizi seçmenize olanak sağlar. Sadece ‘Yakın Arkadaşlar (Close Friends)’ listenizdeki kişiler hikayenizi görebilecek ve hikayeniz, diğer tüm takipçiler için gizli olarak.

Bu, hesabınızdaki ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ gönderilerini kimlerin görebileceği konusunda daha seçici olabileceğiniz anlamına geliyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

 

Gelin ‘Yakın Arkadaşlar (Close Friends)’ listesi özelliğine daha yakından bakalım ve sizin için ve işiniz için ne anlama geldiğini daha yakından inceleyelim.

Instagram’a, ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ için Yeni ‘Yakın Arkadaşlar (Close Friends)’ Listesi Özelliği Eklendi!

Instagram’a eklenen yeni ‘Yakın Arkadaşlar (Close Friends)’ listesi özelliği, özel ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ gönderilerini paylaşabileceğiniz bir takipçi (arkadaş) grubu oluşturmanızı sağlıyor.

Instagram geliştiricileri, kullanıcıların Instagram’ı sürekli olarak değiştikçe, yenilendikçe, yeni özellikler eklendikçe kullandığı için bu özelliğin eklendiğini belirtiyor. ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ ile, kendinizi ve markanızı her gün ve her an gönderilerinizi paylaşarak ifade edebilirsiniz, tanıtabilirsiniz fakat Instagram kullanıcıları ve takipçileriniz arttıkça bazı özel ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ gönderilerinizin sadece kendiniz ve en yakın arkadaşlarınız için görülebilir olmasını isteyebilirsiniz.

Instagram'da Yakın Arkadaşlar Listesi Özelliği Nedir ve Nasıl Kullanılır?

11858 teknik destek
11858 teknik destek

‘Yakın Arkadaşlar (Close Friends)’ listesi, bazı özel ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ gönderilerinizi görmesini istediğiniz kişileri seçmenizi sağlar. Ayrıca bu listeye istediğiniz takipçileri (onların haberi olmadan) istediğiniz herhangi bir zaman ekleyebilirsiniz veya bu listeden çıkarabilirsiniz.

Ve diğer ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ gönderileri gibi, ‘Yakın Arkadaş (Close Friends)’ listenizdeki arkadaşlarınızla paylaştığınız ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ gönderileri de sadece 24 saat için görülebilir olacak.

‘Yakın Arkadaş (Close Friends)’ listenizle bir ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ gönderisi paylaştığınızda, hem Profil sayfanızda hem de ‘Yakın Arkadaş (Close Friends)’ (haber) akışında profil resminiz yeşil bir çember çerçeve içinde görünecek.

Yeşil çember çerçeve, genellikle bir hesabın daha önce görmediğiniz ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ yayınladığını vurgulayan diğer pembe çember çerçeveden ayrılmasına yardımcı olur.

‘Yakın Arkadaş (Close Friends)’ listenizde yer almayan takipçiler (kullanıcılar), tüm gönderilerinizi göremeyecek.

Benzer şekilde, ‘Yakın Arkadaş (Close Friends)’ listesinde olduğunuz birileri sizinle özel bir ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ paylaştığında, bu paylaşımı yapan kullanıcının profil resmi ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ akışınızda diğer paylaşımları yapan kullanıcılarn profil resminden farklı olarak yeşil bir çember çerçeve içerisinde görünecek. Ve genellikle ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ akışınızda en başta görünecek ve dolayısı ile bu gönderiyi (paylaşımı) kaçırmayacaksınız.

‘Yakın Arkadaş (Close Friends)’ özelliği, her zamankinden daha fazla özel anı paylaşmanıza olanak sağlar ve böylece ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’, yakın arkadaşlarınızla daha koyu ve uzun bir sohbet imkanı oluşturur.

 

‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’de ‘Yakın Arkadaş (Close Friends)’ Listesi Nasıl Oluşturulur?

En yakın takipçilerinizle bir ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ gönderisi paylaşmaya hazır mısınız? O zaman aşağıdaki adımları takip edin:

  • Ekranınızın sağ-alt köşesinde bulunan profil simgesine dokunarak Profil sayfanıza gidin.
  • Ekranınızın sağ üst köşesindeki üç-çizgi (≡) simgesine dokunun.
  • ‘Yakın arkadaşlar (Close friends)’ menüsüne dokunun ve ‘Yakın Arkadaş (Close Friends)’ listesine eklemek istediğiniz kişilerin isimlerini girmek için ‘Ekle (Add)’ seçeneğine dokunun. Ayrıca ‘Ara (Search)’ kutucuğuna dokunarak, eklemek istediğiniz kişileri aratabilirsiniz.

  • Kişileri listenize ekleme işlemini tamamladıktan sonra ‘Bitti (Done)’ seçeneğine (butonuna) dokunun.

Hatırlatma: İstediğiniz herhangi bir zaman kişi listenizi güncelleyebilir ve listeden istediğiniz takipçileri çıkarabilirsiniz. Ayrıca, listenize eklediğiniz veya listenizden çıkardığınız kişilere herhangi bilgi ve bildirim gönderilmeyecek.

 

‘Yakın Arkadaş (Close Friends)’ Listenizle Bir ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ Gönderisi Nasıl Paylaşabilirsiniz?

Şimdi ‘Yakın Arkadaş (Close Friends)’ listenizle ilk ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ gönderinizi paylaşalım.

  • Ana sayfanıza gidin ve ekranınızın sol üst köşesindeki kamera simgesine dokunun.

  • Diğer ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ gönderileri gibi bir fotoğraf, video çekebilir veya ekranı hızlıca kaydırarak telefonunuzun medya kütüphanesinden bir fotoğraf yükleyebilirsiniz.
  • Herhangi bir ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ gönderisinde olduğu gibi isteğinize ve tercihinize göre metin mesajı, GIF, Çıkartma (Stickers) veya Anket (Polls) ekleyin ve gönderinizi tamamlayıp paylaşmaya hazır olduğunuzda, sol-alt köşedeki ‘Yakın Arkadaşlar (Close Friends)’ menüsüne (seçeneğine) dokunun. Kolay, değil mi?

‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’de ‘Yakın Arkadaşlar (Close Friends)’ Listesini İşiniz için Nasıl Kullanabilirsiniz?

‘Yakın Arkadaşlar (Close Friends)’ özelliği tüm dünya genelinde birkaç hafta önce yayınlandı, dolayısıyla işletmelerin, firmaların bu özelliği nasıl en iyi şekilde ve hangi orjinal, parlak fikirlerle kullanacağını görmek heyecan verici olacak!

Örneğin, Instagram kampanyaları için (iş) ortaklarınızla veya nüfuz sahibi (tanınmış, ünlü) kişilerle yakın çalışan bir marka iseniz, bunlar için ‘Yakın Arkadaşlar (Close Friends)’ listeleri oluşturmak isteyebilirsiniz. Bir listeye ekledeğiniz bütün (iş) ortaklarınızla, onları ilgilendiren konularda gönderiler paylaşabilir ve (dolayısıyla) diğer takipçilerinizden bu gönderileri saklayabilirsiniz.

Benzer şekilde, bir danışmanlık şirketinde, örneğin bir personel eğitim ve danışmanlığı gibi bir işte çalışıyorsanız, ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’de bir ‘Yakın Arkadaşlar (Close Friends)’ listesine tüm müşterilerinizi ekleyerek, işinizle ilgili özel bilgileri, tavsiyeleri, tüyoları kolayca müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. ‘Yakın Arkadaşlar (Close Friends)’ listesindeki tüm müşterileriniz bu paylaşımları görebilecek fakat listede olmayan diğer takipçiler bu gönderileri göremeyecek ve ayrıca böyle bir paylaşım yaptığınızdan haberleri de olmayacak.

‘Yakın Arkadaşlar (Close Friends)’ listesi, gerçek hayattaki yakın arkadaşlarınızla ve en yakın takipçilerinizle iletişim kurmak için yeni bir yol ve yöntem sunuyor. Ayrıca markalar ve işletmeler için, ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’in daha önce hiç sunmadığı bir gizlilik ve ayrıcalık seviyesi ve sahne arkası anıları (hikayeleri) paylaşma imkanı sunuyor.

Aşağıdaki yorumlarda ‘Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’ gönderileriniz için ‘Yakın Arkadaşlar (Close Friends)’ listesi özelliğini nasıl kullanmayı planladığınızı bize bildirin!

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA