Facebook hala daha genç bir demografi için bir uygulama oluşturmaya kararlı görünüyor, ancak şimdilik hem ana uygulama hem de Instagram, platformları onlar için daha güvenli hale getirmek için bazı adımlar atıyor. Tabii hala kalan varsa. Instagram, 16 yaşından küçüklerin hesaplarını gizli yapmak gibi şeyler yapıyor ve “potansiyel olarak şüpheli” hesapların platformda gençleri bulmasını zorlaştırıyor. Bu arada, Facebook ve Instagram da reklamverenlerin gençleri hedefleme seçeneklerini sınırlayacak.

instagram genc resim 3

Bir Instagram hesabına kaydolan 16 yaş ve altı (veya ülkelerindeki yaş kısıtlamalarına bağlı olarak) kullanıcılar varsayılan olarak özel bir hesaba yönlendirilecektir. Tabii ki, isterlerse yine de herkese açık hale geçebilirler, ancak bu, platformun genç kullanıcıları özelde kalmaya “teşvik etme” yöntemidir. Mevcut kullanıcılar için, hesaplarını özele geçirmelerini ve bunu yapmanın faydalarını paylaşmalarını söyleyen bildirimler de alacaklar.

Instagram’da şirket, sorunlu kullanıcıların 16 yaşından küçük kullanıcılarla nasıl etkileşime girdiğini sınırlamak için daha fazlasını yaptığını söylüyor. Şirket, hesaplardaki potansiyel olarak şüpheli davranışları tespit edebildiğini söylüyor. Bu, örneğin hesabın yakın zamanda engellenmiş veya daha genç bir kişi tarafından rapor edilmiş olabileceği anlamına gelir. Bu şüpheli kullanıcılar, 16 yaşından küçük kullanıcılardan sanal olarak ayrılacak. Keşfet, Reels veya Sizin İçin Önerilen Hesaplar sayfalarında 16 yaşından küçük hesaplar gösterilmeyecek ve başkalarının gönderilerinde 16 yaşından küçük kullanıcıların yorumlarını görmeyecekler veya 16 yaşından küçük kullanıcıların içeriği hakkında yorum yapamayacaklar.

Instagram ayrıca , daha önce genç kullanıcılar tarafından engellenen veya rapor edilen hesapları belirlemek için yeni teknolojiyi kullanacak ve söz konusu hesapların gençlerin hesaplarını görmesini ve iletişim kurmasını kısıtlayacaktır. Bu tür hesapları Keşfet, Makaralar veya Sizin İçin Önerilen Hesaplar bölümünde görmezler. Genç kişinin hesabını takip edemez veya yorum yapamaz veya diğer kişilerin gönderilerinde onlardan gelen yorumları göremezler. Bu değişiklikler başlangıçta ABD, Avustralya, Fransa, Birleşik Krallık ve Japonya’da kullanıma sunulacak.

instagram genc resim 2

Bu arada hem Facebook hem de Instagram, reklam verenlerin her iki platformda da gençlere nasıl ulaşabileceğini sınırlayacaktır. Reklam verenlerin yalnızca 18 yaşından küçükleri yaş, cinsiyet ve yere göre hedeflemesine izin verecekler. Önceden, diğer uygulamalarda ve web sitelerinde ilgi alanlarına veya etkinliklere dayalı olarak da hedefleme yapabiliyorlardı, ancak önümüzdeki haftalarda artık bunu yapamayacaklar. Bu, küresel olarak ve ayrıca Messenger platformu için geçerli olacaktır.

Facebook ayrıca, platformda olmaması gereken ancak büyük olasılıkla yaşları hakkında yalan söyleyen genç kullanıcıları nasıl tespit edebildiklerini de açıkladı. Bir kullanıcının reşit olmadığını gösteren birden fazla sinyali algılamak için AI teknolojisini kullanırlar. Ayrıca, insanların belirli bir yaşın üzerinde olup olmadığını belirlemeye nasıl yardımcı olacakları konusunda işletim sistemi sağlayıcıları, internet tarayıcıları vb. sektör ortaklarıyla birlikte çalışıyorlar. Onların planları hakkında tüm okuyabilirsiniz burada .