İnstagram’da görüntülenmesinden rahatsız olduğunuz. Yada olmamasını gerektiğiniz konularda şikayet etmenize rağmen konuların bulunmasından dolayı instagram ekiplerine bunu bildirebilir. İncelenmesini sağlatabilirsiniz.

İnstagram Topluluk kuralları nedir.

Topluluk Kuralları

Kısa

Instagram’ın insanların ilham alabileceği ve kendilerini ifade edebileceği özgün ve güvenli bir yer olarak kalmasını istiyoruz. Bu topluluğu daha da iyi hale getirmemize yardımcı olun. Yalnızca kendi fotoğraf ve videolarınızı yükleyin ve yasalara daima uyun. Instagram’daki herkese saygı duyun. İnsanlara spam göndermeyin veya çıplaklık barındıran içerikler paylaşmayın.

Uzun

Instagram; kültürleri, yaş aralıkları ve inançları son derece çeşitli olan zengin topluluğumuzun bir yansımasıdır. Herkes için güvenli ve açık bir ortam yaratacak farklı bakış açıları üzerine ayrıntılı olarak düşündük.

11858 teknik destek

Bu mükemmel topluluğu daha da iyi hale getirmemize ve korumamıza yardımcı olabilmeniz için Topluluk Kuralları’nı oluşturduk. Instagram’ı kullanmanız, bu kuralları ve Kullanım Koşullarımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Bu kurallara bağlılık duyuyoruz ve sizin de aynı şekilde hissettiğinizi umuyoruz. Bu kuralların dışına çıkarsanız içeriğiniz silinebilir, hesabınız kapatılabilir veya başka kısıtlamalarla karşılaşabilirsiniz.

 • Yalnızca kendi çektiğiniz veya paylaşma hakkına sahip olduğunuz fotoğrafları ve videoları paylaşın.

  Her zaman olduğu gibi, Instagram’da paylaştığınız içeriklerin sahibi sizsiniz. Daima özgün içerikler paylaşın. Paylaşma hakkına sahip olmadığınız. İnternetten kopyaladığınız veya topladığınız hiçbir şeyi paylaşmayın. Fikri mülkiyet hakları hakkında daha fazla bilgi alın.

 • Geniş bir hedef kitle için uygun olacak fotoğraf ve videolar paylaşın.

  İnsanların zaman zaman çıplaklık içeren sanat veya yaratıcılık eseri görseller paylaşmak isteyebileceğini biliyoruz. Ancak çok sayıda sebepten ötürü Instagram’da çıplaklığa izin vermiyoruz. Cinsel ilişkinin, cinsel organların veya tamamı açıkta bulunan kalçaların göründüğü fotoğraflar. Videolar ve bazı dijital olarak oluşturulmuş içerikler bunlardan bazılarıdır. Kadınların meme uçlarının göründüğü bazı fotoğraflar da bu kapsama dahil olmakla birlikte. Mastektomi sonrası yaraların ve çocuğunu emziren kadınların olduğu fotoğraflara izin veriyoruz. Resimler ve heykellerdeki çıplaklıkta da herhangi bir sakınca görmüyoruz.

  İnsanlar, çocuklarının fotoğraflarını ve videolarını paylaşmayı seviyor. Güvenlik nedenleriyle çıplaklık veya kısmen çıplaklık içeren çocuk görüntülerini kaldırabiliriz. Bu içerikler iyi niyetli olarak paylaşılmış olsa da. Başka kişiler tarafından beklenmedik şekillerde kullanılabilir. Daha fazla bilgiyi Ebeveynler İçin İpuçları sayfamızda bulabilirsiniz.

 • Anlamlı ve özgün etkileşimlerin gelişmesini sağlayın.

  Yapay olarak beğenme, takipçi veya paylaşım toplamayarak, aynı yorumu veya içeriği tekrar tekrar paylaşmayarak ve insanlarla rızaları dışında ticari amaçlarla iletişime geçmeyerek, spam içermeyen bir topluluk olarak kalmamıza yardımcı olun. Sahte kullanıcı değerlendirmelerinin teklif, teşvik ve ticaretiyle etkileşimde bulunan, tanıtımını yapan, bunları teşvik eden, kolaylaştıran veya kabul eden içerikler paylaşmayın.

  Instagram’da gerçek adınızı kullanmanıza gerek yoktur ancak Instagram kullanıcılarının bize gerçek ve güncel bilgilerini sunması gerekmektedir. Başkalarını taklit etmeyin ve kurallarımızı ihlal etme veya başkalarını yanıltma amacıyla hesap oluşturmayın.

 • Kanunlara uyun.

  Instagram; terörün, organize suçların veya nefret gruplarının desteklenebileceği veya övülebileceği bir yer değildir. Cinsel hizmetler sunmaya, özel şahıslar arasında ateşli silahların, alkol ve tütün ürünlerinin alım satımına ve yasadışı veya reçeteli uyuşturucuların (bölgenizde yasal olsa bile) alım satımına da izin verilmez. Instagram, özel şahıslar arasında canlı hayvan satışını da yasaklar ancak fiziksel mağazalar canlı hayvan satışı yapabilir. Hiç kimse soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanları ya da parçalarını kanunsuz biçimde avlama veya satma eylemlerini koordine edemez.

  Düzenlemelere tabi olan diğer ürünleri satmayı veya almayı teklif ederken daima yasalara uyun. Çevrimiçi şans oyunlarının, gerçek parayla oynanan yetenek oyunlarının veya piyangoların tanıtımını yapan hesaplar, ürünlerimizden herhangi birini kullanmadan önce yazılı iznimizi almalıdır.

  Reşit olmayanların yer aldığı cinsel içeriklerin paylaşılması ve başkalarının samimiyet içeren resimlerinin paylaşılması konularına sıfır tolerans ilkesiyle hareket ediyoruz.

 • Instagram topluluğunun diğer üyelerine saygı duyun.

  İnstagram Topluluk olumlu ve çeşitlilik açısından zengin olmasını istiyoruz. İnandırıcı tehditler veya nefret söylemi barındıran içerikleri, aşağılama veya küçük düşürme amacıyla özel bireyleri hedef alan içerikleri, birine şantaj yapma veya taciz etme amaçlı kişisel bilgileri ve tekrar tekrar gönderilen istenmeyen mesajları kaldırıyoruz. Mesleği veya yapmayı tercih ettiği aktiviteler nedeniyle haberlere konu olan veya kamuda büyük bir hedef kitlesi bulunan kişiler hakkında genellikle daha fazla konuşulmasına izin veriyoruz.

  Irklarından, etnik kökenlerinden, milli kökenlerinden, cinsiyetlerinden, cinsel kimliklerinden, cinsel yönelimlerinden. Dinlerinden, engellilik hallerinden veya hastalıklarından dolayı insanlara şiddet. Veya saldırının teşvik edilmesine asla müsamaha göstermeyiz. Nefret söylemlerinin, karşı çıkmak veya farkındalık yaratmak üzere paylaşılmasına izin verebiliriz. Bu durumlarda niyetinizi açıkça ifade etmenizi rica ediyoruz.

  Kamusal ve kişisel güvenliğe yönelik ciddi tehditlere izin vermiyoruz. Doğrudan fiziksel zarar vermeye yönelik tehditler. Ve hırsızlık, vandallık ve maddi zarar vermeye yönelik diğer tehditler bunlardan bazılarıdır. Tehdit şikayetlerini dikkatle inceliyoruz. Ve bir tehdidin inandırıcı olup olmadığını belirlerken birçok şeyi göz önünde bulunduruyoruz.

 • Kendine zarar vermeyi yüceltilecek bir şeymiş gibi göstermeyerek destekleyici ortamımızı koruyun.

  İnstagram Topluluk üyeleri birbirine değer verir. Yeme bozuklukları, kendini kesme veya kendine başka şekillerde zarar verme. Gibi zorlu sorunlarla karşılaşan insanlar farkındalık yaratmak veya destek bulmak için çoğunlukla bu toplulukta bir araya gelir. İnsanların ihtiyacı olan bilgilere ulaşabilmesi için uygulamada eğitim sunar. Ve Yardım Merkezi‘ne bilgi ekleyerek kendimize düşeni yapmaya çalışıyoruz.

  İnsanları kendilerine zarar vermeyi benimsemeye teşvik etmek veya zorlamak etmek. Bu destekleyici ortama aykırıdır. Bu tür içerikler şikayet edildiğinde, bu hesapları kaldırırız veya kapatırız. Geçmişte kendine zarar vererek hayatını kaybetmiş. Ya da hayatta kalmış kişileri saldırı veya mizah amaçlı olarak hedef alan içerikleri de kaldırabiliriz.

 • Haber değeri olan olayları paylaşırken düşünceli olun.

  Birçok insanın Instagram’ı önemli ve haber değeri taşıyan olayları paylaşmak için kullandığının farkındayız. Bunlardan bazıları, şiddet barındıran görseller içerebilmektedir. Instagram’ı çok farklı yaş gruplarından çok fazla insan kullandığından. Instagram’ın herkese uygun bir yer olarak kalması için yoğun şiddet içeren videoları kaldırabiliriz.

  İnsanların bu tür içerikleri genellikle olayları kınamak, farkındalık yaratmak veya başkalarını bilinçlendirmek için paylaştığının farkındayız. İçeriği bu amaçlarla paylaşıyorsanız, fotoğrafınıza görsellerin şiddet barındırdığına dair bir açıklama eklemenizi tavsiye ederiz. Şiddet içeren görsellerin, sadistik zevk amacıyla veya şiddeti yüceltmek için paylaşılmasına asla izin vermeyiz.

Topluluğun güçlü kalmasına yardımcı olun:
 • Her birimiz, Instagram topluluğunun önemli bir parçasıyız. Kurallarımıza aykırı olabileceğini düşündüğünüz bir şey görürseniz, lütfen uygulamadaki şikayet etme seçeneğini kullanarak bize yardımcı olun. Dünya çapında bu şikayetleri inceleyen ve kurallarımıza aykırı içerikleri olabildiğince hızlı şekilde kaldıran bir ekibimiz mevcut. Sizin veya bir tanıdığınızın Instagram hesabınız olmasa da şikayette bulunabilirsiniz. Bir şikayette bulunurken, içeriği hızlı bir biçimde bulabilmemiz ve inceleyebilmemiz için içerikle ilgili bağlantılar, kullanıcı adları ve açıklamalar gibi olabildiğince fazla bilgi sağlamaya çalışın. İçerisindeki görüntüler veya açıklamalar kurallarımızı ihlal ediyorsa, gönderileri tamamen kaldırabiliriz.
 • Beğenmediğiniz, ancak Topluluk Standartları’nı ihlal etmeyen içeriklerle karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda, gönderiyi paylaşan kişiyi takip etmeyi bırakabilir veya engelleyebilirsiniz. Gönderilerinizin birinde hoşunuza gitmeyen bir yorum varsa, o yorumu silebilirsiniz.
 • Anlaşmazlıkların ve yanlış anlaşılmaların birçoğu, topluluğun üyeleri arasında doğrudan çözülebilmektedir. Bir fotoğrafınız veya videonuz bir başkası tarafından paylaşılırsa, paylaşıma yorum yaparak kişiden içeriği kaldırmasını isteyebilirsiniz. Bu işe yaramazsa, bir telif hakkı şikayeti gönderebilirsiniz. Birinin ticari markanızı ihlal ettiğini düşünüyorsanız, bir ticari marka şikayeti gönderebilirsiniz. Ekran görüntüleri paylaşarak ve duruma dikkat çekerek kişiyi hedef almayın. Bu tür davranışlar taciz olarak değerlendirilebilir.
 • Ciddi bir fiziksel zarar olasılığı veya kamu güvenliğine yönelik bir tehdit olduğuna inandığımız durumlarda kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışabiliriz.

Daha fazla bilgi için Yardım Merkezimize ve Kullanım Koşullarımıza bakın.

Dünyadaki en iyi topluluklardan birini oluşturmamıza yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz.

İnstagram Topluluk kurallarını ihlal eden bir durumu bildirmek için öncelikle Bu Bağlantıya tıklayalım.

Açılan sayfada

1 20

Instagram hesabınız var mı? Sorusuna Hayır diyelim.

Ardından açılan alt sekmedeki şikayet etmek istediğiniz içeriğin türünü seçelim.

Sonrasında sizlerden istenilen bilgileri dolduralım ve gönder diyelim.

Yaklaşık 72 saat içerisinde instagram ekipleri şikayetiniz inceledikten sonra. Topluluk kurallarını ihlal eden bir durum ile karşılaşmaları halinde ilgili paylaşımı kaldıracaklardır.

Tarafınıza da bu konuyla ilgili yazacağınız mail adresiniz üzerinden geri dönüş sağlayacaklardır.